Wakacje w Ustce. Ciekawe miejsca i atrakcje

Modny nadbałtycki kurort, mały rybacki port, cenione uzdrowisko. To jedno z najbardziej lubianych miejsc letniego wypoczynku w Polsce, kusi turystów licznymi atrakcjami w miasteczku i jego okolicach.

Zdjęcie

Plaża w Ustce/fot. Hubert Bierndgarski /Reporter
Plaża w Ustce/fot. Hubert Bierndgarski
/Reporter


W średniowieczu Słupsk kupił Ustkę, aby rozbudować w niej morski port handlowy. Jej właściciele, ród Święców, zażądali za to... pary butów dostarczanej raz do roku, na 11 listopada. Od tego czasu statki morskie wpływały do portu w Ustce a następnie były ciągnięte Słupią aż do miasta, przez idących brzegiem ludzi.

Z czasem, dzięki walorom krajobrazowym i klimatycznym, turyści zaczęli przyjeżdżać tu po wypoczynek, rozrywkę i zdrowie. Dziś nawet po sezonie nie jest cicho i pusto. Amatorzy słonecznych i morskich kąpieli mogą wybierać między hałaśliwą, zatłoczoną plażą wschodnią a pozostającą oazą spokoju, naturalnego piękna i dzikości plażą zachodnią. Dzieli je tylko port i ujście rzeki Słupi.

Reklama

W 2013 roku oba nabrzeża połączył oryginalny obrotowy pomost. Spacerowiczów przyciąga okazała promenada. Ponadkilometrowy deptak na szczycie przymorskiej wydmy to gigantyczne centrum rozrywki.

Kramy, knajpki, kawiarenki, karuzele i uliczni artyści – promenada tętni życiem od wschodu do zachodu słońca. Na zachodnim falochronie turystów wita ustecka syrenka. Trzeba pogłaskać ją po lewej piersi, a spełni… jedno i pół życzenia.

Spacerować można także ulicami kurortu wśród secesyjnych willi i domów szachulcowych. Cały ten pomorski region z racji charakterystycznej kaszubskiej architektury nazywany jest „Krainą w kratkę”. Jej stolicą jest Swołowo niedaleko Ustki z niezwykłym Muzeum Kultury Ludowej Pomorza.

Zabytkowe zabudowania można podziwiać także w wielu wsiach. W Wytownie koło Ustki stoi kościół w konstrukcji szachulcowej pw. św. Franciszka z Asyżu z drugiej połowy XVII w.

W jego wnętrzu znajduje się wotywny żaglowiec, ufundowany przez rybaków w podzięce za Boską opiekę.

Barbara Sojko

Ciekawe miejsca: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – dzieje pomorskiej wsi i budownictwa szachulcowego w nowoczesnej, multimedialnej oprawie. Swołowo 8, tel: 59 811 94 10, e-mail: promocja@muzeum.slupsk.pl, czynne: wtorek-niedziela 10-18, poniedziałek 10-15 (tylko Zagroda Alberta).

Bilety: 12 i 8 zł, przewodnik: 60 zł.

Usteckie Muzeum Minerałów mieści się w schronie przeciwlotniczym. ul. Limanowskiego 9, Ustka, tel: 603 081 763, czynne: wtorek-niedziela 10-17 (1 kwietnia-31 października), poniedziałek-niedziela w godz. 10-20 (1 lipca-31 sierpnia), bilety: 6 i 3 zł.

Noclegi : Dom Wakacyjny Mistral, ul. Kaszubska 9, Ustka, tel. 501 527 578, e-mail: recepcja@mistral.ustka.pl, apartament dla 2 osób w sezonie: 240-260 zł.

Pensjonat Perła, ul. Perłowa 9, Ustka, tel. 513 780 807, e-mail: perla@pensjonat.ustka.pl, pokój 2-osob. w sezonie: 170 zł.

Domki Letniskowe „Zielony Zakątek”, ul. E. Orzeszkowej 4, Ustka, drewniany domek dla 4-5 osób w sezonie: 250 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również