​Wakacje w Chorwacji - najciekawsze wydarzenia lata

Myśleliście o wakacjach w Chorwacji, ale nie chcecie tylko siedzieć na plaży lub w pubie? A może chcielibyście po prostu dać się ponieść wakacyjnemu szaleństwu i zdobyć wspomnienia na lata? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie, co ciekawego będzie się działo podczas najgorętszej pory roku w tym pięknym kraju. Wybór jest szeroki, a dobra zabawa gwarantowana!

Zdjęcie

Festiwal pozytywnych emocji w Chorwacji /123/RF PICSEL
Festiwal pozytywnych emocji w Chorwacji
/123/RF PICSEL

Imprezy muzyczne

Festiwal INmusic (20-22 czerwca) - jeśli lubicie muzyczne imprezy na świeżym powietrzu, to INMusic jest w sam raz dla was. To największe w Chorwacji wydarzenie tego rodzaju i odbywa się na wysepkach jeziora Jarun w Zagrzebiu. W tym roku swoją festiwal uświetnią swoją obecnością między innymi: Florence + The Machine, The Kooks, Barns Courtney i PJ Harvey. A w przerwie między koncertami nie zapomnijcie pokręcić się po samym Zagrzebiu, który słynie ze wspaniałych muzeów sztuki (w tym wyjątkowego Muzeum Sztuki Naiwnej) i architektonicznych perełek.

Festiwal Hideout (26-30 czerwca) - ponad setka artystów muzycznych zagra w ciągu tego pięciodniowego wydarzenia, organizowanego w urokliwej miejscowości Novalja na Wyspie Pag. Przyjeżdżający tam będą mieli okazję bawić się przy muzyce elektronicznej na plaży Zrce, w nieodległych od niej basenach i na specjalnie przygotowanych łodziach. Jeśli jeszcze nie odwiedziliście słynącej z pięknych, piaszczystych plaż Dalmacji, to warto skorzystać z okazji, wybrać się na festiwal i ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu!

Reklama

Soundwave (4-6 sierpnia) - wydarzenie, które łączy sztuki - muzykę, malarstwo i street-art. Tegoroczna edycja wydarzenia będzie miała miejsce w miejscowości Tisno na wyspie Murter, którą od kontynentu dzieli tylko wąski pas lazurowej wody. Wśród zaproszonych artystów znajdą się między innymi: Jazzanova, Craig Charles, Calibre oraz Taste the Difference. Pół godziny jazdy samochodem od Tisna znajduje się piękny Park Narodowy Krka - kolejny powód, żeby się tam wybrać.

Festiwale kulturalne

Pula Film Festival (9-16 lipca) - na początku lipca wszyscy miłośnicy srebrnego ekranu powinni ruszać na malowniczy półwysep Istrii, do miejscowości Pula, na najstarszy i najbardziej prestiżowy festiwal filmowy w Chorwacji, który w tym roku doczeka się swojej 63. edycji! A czy może być bardziej klimatyczne miejsce do oglądania pokazów filmowych niż antyczny amfiteatr z I wieku n.e., w którym pomieści się jednocześnie 5 tys. widzów? W ciągu imprezy uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć wiele filmów, zarówno produkcji chorwackich jak i zagranicznych, w zbiorze których będą obecne także te nominowane do Oscarów.

Inne imprezy

Vinistra (13-15 maja) - festiwal kulinarny organizowany na północnym zachodzie Chorwacji w mieście Poreč. Jego główną atrakcją jest prezentacja i degustacja win, zarówno chorwackich, jak i pochodzących z różnych innych części świata. A tam, gdzie leje się dobre wino, nie może zabraknąć również dobrej kuchni. Dajcie się zaczarować i poszerzajcie horyzonty smaku! Vinistra jest imprezą coroczną i  bardzo popularną zarówno ze względu na rozkosze dla podniebienia, ale także z powodu turystycznej wartości regionu - zwłaszcza przepięknych plaż.

Cest is d’Best (26 maja - 3 czerwca) - festiwal uliczny o wieloletniej tradycji i rzadko spotykanym rozmachu i intensywności. Na przełomie maja i czerwca w Zagrzebiu place, deptaki i ulice będą gościć przybywających z różnych stron świata mistrzów akrobatyki, żonglerki, pokazów scenicznych, a także muzyków, sportowców, kuglarzy i komików. Jeśli tam będziecie, koniecznie zabierzcie aparaty. No i nie przegapcie okazji na zwiedzenie pięknego miasta, jakim bez wątpienia jest Zagrzeb.

Sinjska Alka (5-7 sierpnia) - jedyny w swoim rodzaju festiwal. Sinjska Alka to przede wszystkim wydarzenie historyczno-kulturalne, w którym pierwsze skrzypce będą grali... jeźdźcy z  bractwa rycerskiego. Festiwal ten jest dla nich prawdziwą próbą zręczności i umiejętności utrzymania się w siodle. Celem ataku lansjerów nie będą jednak inni konni, tylko "alka", czyli metalowa obręcz, którą w pełnym kłusie należy nadziać na sztych. Festiwal jest corocznie organizowany w miejscowości Sinj, w malowniczym regionie Cetinska krajina. 

Wydarzenie to stanowi prawdziwy powód do dumy mieszkańców tamtych stron i to nie bez powodu. Historia tego wydarzenia robi wielkie wrażenie, bowiem organizowane jest ono nieprzerwanie od XVII wieku - w tym roku będzie to już 301 edycja. Sinjska Alka znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jeśli tylko choć trochę interesujecie się tradycją rycerską lub po prostu lubicie poszerzać swoje horyzonty o ciekawe doświadczenia, jest to coś w sam raz dla was.

Deboto (18-21 sierpnia) - wybranie się do miejscowości Szybenik na Deboto Festival to okazja na ucztę dla ciała i duszy. Impreza ta łączy w sobie atrakcje kulinarne, degustacje wina i koncerty, dzięki czemu zabawa tam jest naprawdę wyjątkowa. Jednak pamiętajcie, że oprócz wesołej bawienia się na festiwalu powinniście poświęcić trochę czasu na zwiedzanie okolicy! 

Znajdują się tam prawdziwe architektoniczne perełki, np. fort św. Mikołaja czy kościół św. Jakuba. Grzechem byłoby także pominięcie Parku Narodowy Krka, w którym pośród bujnej roślinności i malowniczych wodospadów znajdziecie wytchnienie od gorąca i imprezowego szaleństwa. Właśnie teraz możecie dostać w dobrej cenie tanie loty do Chorwacji na sierpień

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przetrwać długi lot?

    Suche powietrze, zmiany ciśnienia, jedna pozycja... Wiele godzin spędzonych w samolocie może niekorzystnie odbić się na naszym samopoczuciu. więcej