Wakacje na wybrzeżu Amalfi

Wybrzeże Amalfi to jedno z najpiękniejszych miejsc Europy. Wijąca się droga, białe domy przyklejone do stoków, lazur morza i śródziemno- morska zieleń zapierają dech w piersiach.

Zdjęcie

Amalfi leży nad Zatoką Salerno /123/RF PICSEL
Amalfi leży nad Zatoką Salerno
/123/RF PICSEL

Już sam dojazd do miasteczka daje przedsmak tego, co czeka nas na miejscu. Wyjątkowo kręta i wąska droga, poprowadzona na samym skraju wysokich nadmorskich klifów, nikogo nie pozostawia obojętnym.

Jednak przepiękne widoki, wyłaniające się zza każdego zakrętu, wynagradzają trud podróży. Samo miasteczko też nikogo nie rozczaruje.

Reklama

Miodowy miesiąc

Amalfi leży w szerokiej rozpadlinie w nadmorskich skałach. W czasach bizantyjskich była to niezależna republika i jedna z największych potęg morskich (w porcie stoi pomnik Flavio Gioia, mieszkańca Amalfi, uznawanego za wynalazcę busoli).

W XIV wieku miasteczko zniszczyło trzęsienie ziemi. Dziś o latach dawnej świetności przypominają malownicze zaułki. Teraz Amalfi słynie z przepięknych widoków i... wysokich cen.

Miasteczko upodobali sobie zwłaszcza nowożeńcy, bo podobno spędzony tu miesiąc miodowy gwarantuje szczęśliwe małżeństwo (legenda mówi bowiem, że Herkules pochował tu ukochaną nimfę Amalfi, która stała się opiekunkę miłości).

Relikwie św. Andrzeja

Dumą miasteczka jest katedra św. Andrzeja. Prowadzi do niej 57 schodów. W świątyni przechowywane są relikwie św. Andrzeja, starszego brata św. Piotra.

Trafiły tu z Konstantynopola w 1202 r. (relikwie głowy świętego przewieziono w XV wieku do Rzymu, a w 1964 r. na życzenie Pawła VI powróciły do Patras, miejsca śmierci św. Andrzeja).

Papier z młyna

Miasteczko składa się z malowniczych zaułków, uliczek krótkich, wąskich i często ślepych oraz niezliczonej ilości schodów. Najbardziej strome miejsce to Vagliendola – w tej części miasta domy wyglądają dosłownie jak poustawiane jedne na drugich.

Region wokół Amalfi słynął z młynów, w których mielono pulpę na papier. Ostatni, wyrabiający papier metodą tradycyjną, znajduje się obok muzeum papiernictwa.

Na prestiżowej liście

Naturalne piękno i znaczenie włoskiego Wybrzeża Amalfi, oficjalnie doceniono w 1997 r. Region wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

JOG

Informator

Amalfi leży w regionie Kampanii, nad Zatoką Salerno. Najlepiej dolecieć samolotem do Neapolu (latają zarówno tradycyjni przewoźnicy, jak i tanie linie), a następnie dojechać autobusem (ok. 70 km) krętą drogą wzdłuż wybrzeża.

Można też z Neapolu dojechać pociągiem do Salerno i dopiero stamtąd autobusem (w Amalfi nie ma stacji kolejowej).

Plaże są płatne (ok. 15 euro za dzień) – w cenie jest łóżko i parasol.

Muzeum Papiernictwa latem jest czynne codziennie w godz. 10-18.30.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Pieniny i Beskid Sądecki. Co tam robić?

    Pieniny i Beskid Sądecki to doskonałe miejsca dla zapalonych turystów górskich oraz spacerowiczów. Wyjątkową atrakcją są również spływy Dunajcem tratwą flisacką. Trzeba też spróbować bogactwa tych... więcej