Wakacje na Korfu - rajskiej wyspie zapomnienia

Nie bez przyczyny grecka wyspa Korfu określana jest mianem raju na ziemi, gdzie każdy może zapomnieć o problemach codzienności. Jeżeli właśnie to miejsce jest celem twoich wakacji, to nie mogłeś trafić lepiej. Ta malowniczo położona pomiędzy włoskim "butem" a greckim wybrzeżem wyspa dostarczy ci całą moc pozytywnych wrażeń i z pewnością pozwoli na chwilę zapomnienia. Korfu to idealne miejsce do skutecznego ładowania baterii na bardzo długie miesiące. Tu po prostu chce się wracać!

Zdjęcie

Korfu /123/RF PICSEL
Korfu
/123/RF PICSEL

Przydatne informacje

Wybierając się na wakacje swoich marzeń powinieneś koniecznie przygotować się na wszelkie ewentualności i jak najwięcej informacji zdobyć jeszcze przed wyjazdem lub wylotem na Korfu. Na pewno nie musisz jednak martwić się o problemy na granicy. Pomimo ostatnich zawirowań politycznych w tym rejonie geograficznym, Grecja pozostaje krajem członkowskim Unii Europejskiej. Dzięki temu do uprawnionego pobytu na terenie całego kraju - także na Korfu, wystarczy posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. 

Podobnie jak w innych państwach w tej okolicy sezon turystyczny trwa na wyspie mniej więcej od końca kwietnia aż do początku października. Jednak pomimo mniejszego natłoku turystów nie polecamy wizyty na Korfu w krańcowych tygodniach sezonu. W maju temperatura wody w morzu może okazać się zbyt niska, natomiast w okolicach października roślinność na wyspie rozpoczyna przygotowania do zimy i nie jest już tak malowniczo jak w czerwcu czy chociażby jeszcze we wrześniu. 

Reklama

Pomiędzy wymienionymi miesiącami na termometrach zobaczysz praktycznie tylko wartości powyżej 30 stopni Celsjusza. Opady deszczu w tym czasie nie powinny stanowić żadnego problemu.

Stolica

Niewielka wyspa jaką jest Korfu ma swoją stolicę. To miasto Kerkira. To jednocześnie centrum turystyczne jak i gospodarcze całej okolicy. To właśnie tu znajduje się jedyne na całej wyspie lotnisko a także port, który jest ważnym ośrodkiem dla lokalnego handlu. Z Kerkiry wypływają statki do portów na całym Świecie. 

Do najciekawszych obiektów w mieście należą doskonale zachowane dawne twierdze, które niegdyś pełniły ważne funkcje obronne w tym rejonie geograficznym. Zabudowa miasta to poprzeplatane style rodem z krajów, które niegdyś panowały na Korfu - Francji, Anglii i Włoch. Jeżeli masz ochotę na dłuższy spacer, możesz wybrać się na mury jednej z twierdz i podziwiać malowniczą panoramę całego miasta.

Plaże na Korfu

To jeden z głównych powodów dla których turyści decydują się na przylot właśnie na Korfu. Piękne plaże z przejrzystą, krystalicznie czystą wodą i złocistym piaskiem. Z pewnością na tej wyspie tych dwóch rzeczy ci nie zabraknie. Jedną z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych plaż jest Porto Timoni. Tak naprawdę to dwa odrębne plażowiska, które łączą się jedną z zatok. 

Dzięki temu, że dostęp do nich jest ograniczony przez charakterystyczne ukształtowanie terenu, często nawet podczas szczytu sezonu turystycznego jest tam zupełnie pusto i można rozkoszować się ogromną przestrzenią a także ciszą i spokojem. To miejsce szczególnie uwielbiane przez miłośników nurkowania. Agios Georgios to kolejna plaża, która nie jest zbytnio oblegana przez rzesze turystów. 

Znajdziesz ją w północno-  zachodniej części wyspy. Idealne miejsce dla miłośników spokojnego plażowania z dala od zgiełku i hałasów. Jeżeli z kolei poszukujesz niebanalnych wrażeń artystycznych polecamy rejon plaży Canal d'Amour. Woda uformowała tam oszałamiająco piękne wyrobiska w skale i urokliwe drobne klify i niewielką plażę. To miejsce szczególnie często odwiedzane przez zakochane pary.

Zwyczaje i nawyki kulinarne

Odwiedziny na wyspie Korfu to nie tylko możliwość zwiedzania, plażowania i uprawiania sportów wodnych. To także doskonała okazja do zapoznania się z lokalnymi egzotycznymi zwyczajami kulinarnymi. Podobnie jak w wielu innych rejonach Grecji na Korfu hoduje się głównie oliwki, które siłą rzeczy stanowią jeden z najważniejszych dodatków na talerzu. 

Prowadzi się tu również uprawę winogron, wszelkich cytrusów. W lokalnych przepisach zaobserwujesz na pewno dominację owoców. Popularne są tu także grecki gyros i ser feta wyrabiany domowymi sposobami. Na Korfu możesz napotkać odmianę gołąbków - chodzi o faszerowane liście winorośli. 

Wśród alkoholi wyrabianych na wyspie prawdziwą furorę robi likier z kumkwatu pity przez mieszkańców wyspy z każdej możliwej okazji. Na Korfu dostaniesz też tradycyjne greckie ouzo.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Co warto zobaczyć w Albanii?

    Dawno już minęły czasy, kiedy Albania budziła obawy wśród turystów. Dziś to jeden z najbardziej popularnych kierunków odpoczynku coraz większej rzeszy wypoczywających, i to niemal z całego świata. więcej