Wakacje na Bali

Bali jest częścią Małych. Zachwyca przede wszystkim lazurową wodą i pięknymi plażami.

Zdjęcie

Bali zachęca czystą wodą i pięknymi plażami /123/RF PICSEL
Bali zachęca czystą wodą i pięknymi plażami
/123/RF PICSEL

W początku swoich dziejów Bali było pod panowaniem Jawajczyków. Podczas rozkwitu kolonializmu tereny te zajmowali kolejno Holendrzy, Francuzi i Brytyjczycy. Po zakończeniu II wojny światowej wyspę opuścili Holendrzy, a mieszkańcy przyjęli zwierzchnictwo Dżakarty.

W ostatnich latach wyspa zyskuje coraz większą popularność. Jej atutami są nie tylko lazurowe plaże, wysoka temperatura przez całe wakacje,  ale także wiele miejsc do zwiedzania.

Reklama

Charakterystyka wysypy

Bali zamieszkiwane jest przez blisko trzy i pół miliona stałych mieszkańców. Jej długość to 145 km. Większość rdzennych mieszkańców wyznaje hinduizm. W mniejszości są zaś muzułmanie. 

Uprawia się tutaj ryż, kakaowiec, kawę, wanilię, trzcinę cukrową, palmę kokosową, a także pieprz.

Temperatury nie spadają poniżej 20 stopni, a średnia roczna wynosi 26 stopni. W konsekwencji klimatu równikowego roczne średnie opady są dosyć spore, a pora sucha występuje w sierpniu i we wrześniu.

Zamach na Bali

W 2002 i 2005 roku doszło tutaj do zamachów terrorystycznych w kurorcie Kuta. W sumie w obu zamachach zginęło 226 osób, w tym jedna pochodzenia polskiego. Wydarzenie to bardzo mocno wpłynęło na ruch turystyczny na wyspie. Wiele osób obawia się o swoje bezpieczeństwo i to właśnie jest często przyczyną rezygnacji z wyjazdu na wyspę.

Pałace na Bali

Na Bali znajdziemy wiele pałaców. Pierwszym godnym uwagi jest Pałac Satria w centrum wyspy, czyli Denpasar. Był niegdyś główną siedzibą rodziny królewskiej, świątynią, a obecnie pełni funkcję instytucji kulturalnej. Odbywają się tutaj liczne spektakle i festiwale. 

Klasyczny styl budowli balijskich prezentuje Pałac Pemecutan, również w stolicy. Ostatni, warty uwagi pałac wybudowano w celu obrony stolicy. Jest kompleksem fortyfikacji i najczęściej odwiedzanym zabytkiem w tej części wyspy.

Co warto zobaczyć na Bali?

Oprócz obserwowania obrzędów religijnych, zwiedzania licznych świątyń i pałaców można zajrzeć w jeszcze inne miejsca na wyspie.

Niedaleko miejscowości Ubud rozciągają się wspaniałe tarasy ryżowe. Ryż, a dokładniej specjalna jego odmiana, uprawiana właściwie tylko na Bali, rośnie pomiędzy stromymi zboczami, w które płynnie wplata się dolina rzeki. Dolina ta nazywana jest Tegalalang.

Na północy Bali rozpościera się ośmiokilometrowa plaża z czarnym piaskiem. Lovita, bo tak nazywa, jest spokojnym miejscem, gdzie można bez obaw nurkować, czy nawet pływać z delfinami. W pobliżu Lovity znajdują się doskonale przystosowane do ruchu turystycznego gorące źródła.

Co robić na Bali?

Rozrywki na wyspie jest pod dostatkiem. Można zwiedzać pałace, świątynie i zagłębiać się w historię Bali. Sympatycy aktywnego wypoczynku mogą tutaj nurkować, uprawiać canyoning, rafting, surfing, czy płynąć łodzią podwodną .

Ci, którzy mają dużo sił, mogą udać się na wyprawę do podnóży wulkanu Agung, który ostatnią erupcję miał w roku 1963.Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wakacje w Ustce. Ciekawe miejsca i atrakcje

    Modny nadbałtycki kurort, mały rybacki port, cenione uzdrowisko. To jedno z najbardziej lubianych miejsc letniego wypoczynku w Polsce, kusi turystów licznymi atrakcjami w miasteczku i jego okolicach. więcej