​Tunezja - miejsca, które warto odwiedzić

Tunezja to częsty wybór europejskich turystów, którzy chcą poznać afrykańską kulturę, a przy okazji wypocząć w otoczeniu pięknych widoków i niesamowitych zabytków. To miejsce pełne życzliwych ludzi, egzotycznych smaków i aromatów a przede wszystkim okazji do przeżycia niezapomnianej przygody. Jeżeli ty też planujesz podróż do tego niesamowitego kraju, przeczytaj kilka przydatnych informacji o miejscach, które z pewnością warto zobaczyć podczas urlopu w Tunezji.

Zdjęcie

Sidi Bou Said - kurort marzeń w Tunezji /123/RF PICSEL
Sidi Bou Said - kurort marzeń w Tunezji
/123/RF PICSEL

Tunis - stolica Tunezji

Zwiedzanie Tunezji warto rozpocząć od stolicy - Tunisu. To niesamowita afrykańska metropolia, która liczy sobie ponad milion mieszkańców. W samym jej sercu znajduje się zabytkowa dzielnica Starego Miasta, czyli Medyna. Wąskie przejścia i uliczki otoczone wysokimi białymi murami bardzo działają na wyobraźnię - poczujesz się jak mieszkańcy Tunisu z drugiej połowy VII wieku. 

W Medynie swoje kroki powinieneś skierować w stronę meczetu Az-Zajtuna. To miejsce, które pozwoli Ci poczuć klimat nie tylko miasta, ale i całego kraju. Będąc w Tunisie poświęć koniecznie jedno popołudnie na zwiedzanie jednego z największych muzeów archeologicznych w Afryce - Bardo. To właśnie w jego murach można podziwiać imponującą kolekcję rzymskich mozaik. 

Reklama

Poza starym miastem warto też odwiedzić współczesne centrum Tunisu - dzielnicę kolonialną, której zabudowa w większości stanowi relikt architektury francuskiej. Tam znajdziesz ekskluzywne hotele i restauracje a także sklepy z pamiątkami.

Sidi Bou Said - kurort marzeń

Jeżeli marzysz o wypoczynku w miejscu, które wygląda jak z egzotycznej pocztówki, powinieneś wybrać pobyt w Sdi Bou Said. Dzięki rozbudowie stolicy Tunezji - Tunisu to malownicze miasteczko stanowi dziś jedynie jedną z jego dzielnic. Wybierając się tam poczujesz się jak w bajce. Zabudowa kurortu to przede wszystkim niskie domki pomalowane na biało, romantyczne ogrody i drobny port. 

Sidi Bou Said stało się popularne wśród turystów ze względu na częste wizyty francuskich artystów, pisarzy i myślicieli, którzy opisywali ten kurort jako błogie miejsce, idealne do odpoczynku. Do dziś można wybrać się do dekadenckiej kawiarenki Cafe des Nattes i wypić kawę przy stoliku Henri Matisse'a. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych atrakcji kurortu jest palenie sziszy i popijanie nietypowej herbaty z dodatkiem orzeszków piniowych.

Największy amfiteatr Afryki i wioska na Saharze

Mało kto wie, że we wschodniej części Tunezji zlokalizowany jest trzeci co do wielkości amfiteatr świata. Żeby go zobaczyć będziesz musiał wybrać się do miejscowości Al-Dżamm. Z pewnością 35 tysięcy miejsc siedzących w budowli z III wieku n.e. zrobi na tobie wrażenie. Historycy zgodnie twierdzą, że amfiteatr w Al-Dżamm jest zachowany o wiele lepiej niż słynne rzymskie Koloseum i robi dużo lepsze wrażenie - podobnie jak niesamowita wioska Matmata. 

To osada, która leży na krańcach pustyni Sahara i uchodzi za jedno z najmniej przyjaznych dla mieszkańców miejsc. W Matmacie żyją berberyjskie plemiona, które przed laty zostały wygnane przez agresorów z Arabii. Dziś wioska jest częściowo udostępniona do zwiedzania przez turystów. W północnej części Tunezji miejscem wartym odwiedzenia jest Thugga. 

Znajdziesz tam imponujące pozostałości rzymskiego miasta ze znanym mauzoleum Atebana.  Co ciekawe w zabytkowym teatrze rzymskim w Thugga do dziś odgrywane są spektakle w ramach festiwali w okresie letnim.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Pieniny i Beskid Sądecki. Co tam robić?

    Pieniny i Beskid Sądecki to doskonałe miejsca dla zapalonych turystów górskich oraz spacerowiczów. Wyjątkową atrakcją są również spływy Dunajcem tratwą flisacką. Trzeba też spróbować bogactwa tych... więcej