Tunezja - kraj egzotycznych krajobrazów

Wycieczki na wielbłądach to jedna z największych atrakcji

Zdjęcie

Tunezyjska wieś o nazwie Chenini niedaleko Tunisu powstała na pustyni /123/RF PICSEL
Tunezyjska wieś o nazwie Chenini niedaleko Tunisu powstała na pustyni
/123/RF PICSEL

Pustynna natura

Być może na pierwszy rzut oka południowo-tunezyjski krajobraz i temperatura wydają się zabójcze dla życia, jednak są to tylko pozory. Bogactwo miejscowej fauny i flory zachwyca swoim pięknem i egzotyką.

Podziwiać tu można wiele gatunków ptaków, lisów pustynnych czy węży (m.in. niezwykłą żmiję rogatą).

Reklama

Wrota do Afryki

W Tunezji odwiedzić można wiele magicznych miejsc – jednym z nich są ruiny w pobliżu Al Mahdija. Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że to resztki punickich zabudowań, a inni uważają, że pozostałości po pałacu Mahdiego. Ten malowniczy punkt zwany jest często Wrotami do Afryki.

Róże i ametysty

Charakterystycznym zjawiskiem dla pustynnego klimatu południa Tunezji jest powstawanie róż pustyni – form z kwarcowego piasku i gipsu. Sprzedawcy oferują też piękne kamienie, do złudzenia przypominające ametysty, jednak najczęściej są to inne odmiany kwarcu.

Berberyjski folklor

Berberowie są rdzennymi mieszkańcami północnej Afryki i Sahary, którzy zamieszkują m.in. Tunezję. Ich wykute w skale domy są przykładem dopasowania architektury do warunków klimatycznych.

Turyści mają okazję zobaczyć życie codzienne Berberów, którzy wciąż zamieszkują jaskiniowe domy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że postęp technologiczny dotarł również i do takich osiedli – w budynkach jest prąd, a na dachach anteny satelitarne.

Kraj egzotycznych krajobrazów

Tunezja to kraj łączący sielankowość śródziemnomorskiego klimatu z surowym pięknem subsaharyjskiego krajobrazu. Północna część to raj dla miłośników ciepłego morza i kąpieli słonecznych.

Z kolei południe to obszar pełen pustynnych wyzwań dla tych, którzy pragną niezapomnianych przeżyć i widoków.

Tunis – stolica położona na zachodnim brzegu Jeziora Tuniskiego – jest centrum turystycznym, kulturalnym i komunikacyjnym. Do głównych atrakcji miasta należą trzy wspaniałe meczety – meczet Oliwny, Al-Kasr i meczet Sidi Jusuf.

Ponadto cała medyna (stare miasto) stanowi wspaniały przykład arabskiej architektury. Warto zatrzymać się także w malowniczym zespole pałacowym Bardo, gdzie dziś znajduje się siedziba Muzeum Narodowego Tunezji.

W pobliżu stolicy odnajdziemy ruiny starożytnego miasta-państwa Kartaginy, które szczyt potęgi osiągnęło w II w. p.n.e. Dziś jest to ogromne stanowisko archeologiczne, jednak turyści mogą poczuć antyczną atmosferę, zwiedzając amfiteatr i pozostałości pięknych willi.

W Tunezji nie można pominąć miasta Sousse zwanego Perłą Tunezji. To miejsce o starożytnych korzeniach i architekturze, które w całości zostało wpisane na listę UNESCO. Istnieją dwa najpopularniejsze sposoby zwiedzania tunezyjskiego fragmentu Sahary – jeepem lub na wielbłądach.

Sama wycieczka to niezapomniane przeżycie i możliwość doświadczenia ogromu pustyni oraz zobaczenia życiodajnych oaz.

E.J.

Podróż: Koszt biletu z dużych miast polskich do Tunisu to ponad 1,5 tys. zł. Dlatego warto zainteresować się ofertami biur podróży, gdzie często w tej samej cenie otrzymamy przelot w dwie strony, zakwaterowanie i wyżywienie.

Należy zabrać ze sobą dodatkowe pieniądze na wycieczki fakultatywne, ponieważ ich koszt doliczany jest do podstawowych opłat.

Informacje : www.tunezja.net

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Życie na gorąco

Zobacz również