​Tunezja - informacje praktyczne

Jeśli wybierasz się do Tunezji, z naszymi wskazówkami bez problemu zaplanujesz najlepszy urlop w swoim życiu, unikając przykrych niespodzianek, które mogą czyhać na twojej drodze. Garść informacji o najwygodniejszych sposobach podróżowania i niezbędnych dokumentach na pewno się przyda!

Zdjęcie

Podróż na wielbłądach może okazać się przygodą życia /123/RF PICSEL
Podróż na wielbłądach może okazać się przygodą życia
/123/RF PICSEL

Jak najłatwiej dojechać do Tunezji?

Planując wakacje w tym słonecznym kraju, warto zorientować się w bogatych ofertach polskich biur podróży. Bardzo często oferują one pakiety zawierające przejazd i zakwaterowanie, które mogą okazać się o wiele tańsze niż organizowanie wszystkiego na własną rękę. Jeżeli jednak lubimy samodzielność, to z linii lotniczych do wyboru mamy Air Berlin, którego maszyny kursują do Monastiru z kilku europejskich stolic, Air France z przesiadką w Paryżu lub Turkish Airlines poprzez Stambuł. 

Niestety Polska nie posiada jeszcze połączeń bezpośrednich z Tunezją, więc musimy skorzystać z którejś z wymienionych wyżej opcji. Za lot Warszawa-Tunis zapłacimy około 1500-2500 złotych, a poza sezonem istnieje spora szansa na trafienie dość wysokich promocji. 

Reklama

Oczywiście, na wyprawę można również udać się samochodem, szczególnie jeśli cenimy wygodę i planujemy po drodze zobaczyć nieco kraju, lub pociągami. Pomiędzy Tunezją a Francją i Włochami funkcjonują również połączenia promowe, z których usług także możemy skorzystać, by nieco urozmaicić nasz urlop.

Dokumenty i pieniądze

Niezbędnymi dokumentami, które koniecznie musimy posiadać przy sobie podczas wakacji, są ważny paszport oraz voucher hotelowy. Od 2009 roku wyjeżdżając do Tunezji nie potrzebujemy wyrabiać wiz, lecz zwróćmy uwagę na ważność paszportu - powinna sięgać do 3 miesięcy w przód od planowanej daty zakończenia wycieczki. 

Obowiązującą w kraju walutą jest dinar tunezyjski, warty około 1,9 PLN. Pieniądze wymienimy w jednym z kantorów, banków lub hoteli, lecz nie warto od razu zapełniać portfela lokalną gotówką - późniejszy zakup euro lub dolarów jest ograniczony i możliwy tylko po okazaniu dowodu wymiany. Powszechne są płatności bezgotówkowe, dlatego zabierzmy ze sobą karty kredytowe i płatnicze.

Kilka przydatnych wskazówek

Podczas pobytu w większych tunezyjskich miastach, uważajmy na ulicznych handlarzy! Negocjacje cen są bardzo częste, dlatego jeśli nie czujemy się dobrze podczas takich dyskusji, raczej unikajmy bazarów - możemy bardzo dużo przepłacić. Zwracajmy również uwagę na oryginalność kupowanych towarów, gdyż łatwo natrafić na dobre podróbki znanych marek. To samo dotyczy obsługi punktów wymiany walut: pracujący w nich ludzie nie zawsze są uczciwi. 

Do walizki spakujmy kremy z wysokim filtrem, nakrycia głowy i środki osłonowe. Zażywane regularnie przed wyjazdem ochronią nas przed kłopotami z żołądkiem. Należy także zachować szczególną ostrożność podczas picia wody z nieznanych źródeł - spożywajmy tylko tę butelkowaną, a owoce i warzywa dokładnie umyjmy przed zjedzeniem! 

Na koniec kilka podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa: dokumenty i pieniądze trzymajmy w dobrze zabezpieczonym hotelowym sejfie, by uchronić się przed kradzieżą, a wieczorami nie wałęsajmy się samotnie po tunezyjskich ulicach. 

Ten ostatni punkt dotyczy szczególnie kobiet - Arabowie nie kryją zachwytu przed europejskim typem urody, co może prowadzić do niekomfortowych, a nawet groźnych sytuacji.

Bezpieczeństwo

Po serii tragicznych zamachów przeprowadzonych w 2015 roku, ministerstwo spraw zagranicznych odradza Polakom wyjazdy do Tunezji. Jeśli jednak zdecydujemy się odwiedzić ten kraj, śledźmy na bieżąco komunikaty, które pojawiają się na stronie ministerstwa. 


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również