Taba - oaza spokoju w Egipcie

Egipt kojarzy nam się z tętniącym życiem, tłumem, zgiełkiem i harmidrem. Jednak również miłośnicy spokojnego wypoczynku znajdą tutaj swoją zaciszną oazę. Jest nią Taba, położona u wrót Synaju.

Zdjęcie

Taba w Egipcie /123/RF PICSEL
Taba w Egipcie
/123/RF PICSEL

Wschodni "przyczółek" Egiptu

Taba to najbardziej na wschód wysunięty kurort Egiptu oraz znajdujący się wokół niego pas wybrzeża, ze względu na położenie zwany "bramą na Synaj". Ta osada, od wieków zamieszkiwana przez Beduinów, przez pewien czas stanowiła teren sporny między Izraelem a Egiptem, przechodząc z rąk do rąk, ostatecznie pozostając w granicach państwa faraonów. Obecnie znajduje się tu najczęściej używane przejście graniczne z Izraelem; można też skorzystać z przeprawy promowej do jordańskiej Akaby.

Taba urzeka kontrastowymi widokami skalistych gór i lazurowego błękitu morza. Do tego jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie z jednego punktu można zobaczyć terytorium aż czterech państw: Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej.

Reklama

Spokój w cieniu sporów

Taba to świetne miejsce na wypoczynek dla miłośników nurkowania (w położonej 15 km od centrum miejscowości zatoczce Marsa al-Marach znajdziemy okazałą rafę koralową) oraz tych, co cenią sobie spokój i ciszę. 

W Tabie nie znajdziemy bowiem mnóstwa klubów tętniących życiem; wręcz przeciwnie, znajduje się tu jedynie kilka luksusowych hoteli porozrzucanych wzdłuż wybrzeża oraz centrum nurkowe. Dróg także jest tu niewiele. Od stosunkowo niedawna w Tabie działa lotnisko, na którym lądują również tanie linie.

Cechujący dziś Tabę spokój nie zawsze był udziałem tego spornego między Izraelczykami a Egipcjanami terenu. W 2004 roku miał miejsce krwawy zamach bombowy w zbudowanym jeszcze za czasów izraelskim hotelu Hilton - zginęło wtedy 31 osób. Zniszczone skrzydło budowli odbudowano, jednak w sielskiej atmosferze miejsca na zawsze pozostało pęknięcie.

Wyspa Faraona, rafy koralowe oraz... współczesny zamek

Poza plażą i słońcem oraz rafami koralowymi w zatoczce Marsa al-Marach, największą atrakcją Taby jest położona 15 km od centrum miejscowości, a 250 m od brzegu Synaju, Wyspa Faraona (Gazirat Fara'un). Na tej otoczonej rafami koralowymi wysepce na Morzu Czerwonym znajduje się fort krzyżowców z 1115 roku. Kursują tu rejsy z Taby oraz Akaby w Jordanii.

W okolicach Taby uwagę przyciąga także usytuowany na klifie zamek Zaman. Ten wystylizowany na średniowiecze budynek został zbudowany stosunkowo niedawno. Działa w nim hotel, posiadający prywatną plażę oraz infrastrukturę do nurkowania.

Kolorowy Kanion - labirynt pośród barwnych skał

Przebywając w Tabie, warto wybrać się na wycieczkę do jednej z największych atrakcji Synaju - Kolorowego Kanionu. Jest to istny labirynt dochodzących do 40 m wysokości barwnych skał w odcieniach żółci i czerwieni. Można go zwiedzać jedynie w grupach z przewodnikiem.

Taba jest szczególnie popularna wśród izraelskich turystów, którzy wskutek pokoju egipsko-izraelskiego z 1988 roku mogą ją przez dwie doby zwiedzać bez wiz; jednak i w ofercie polskich biur podróży możemy znaleźć propozycje wycieczek do urokliwej "bramy na Synaj".


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • ​Wakacje.pl przygotowały pierwszy na rynku raport specjalny "Wakacyjna dogrywka", komentujący wyjazdy zagraniczne w wysokim sezonie i w końcówce lata 2019. więcej