Świnoujście - sposób na udany wypoczynek nad Bałtykiem

Wakacje nad Bałtykiem nie muszą być nudne! Jeśli szukasz mało zatłoczonego kurortu o niepowtarzalnej atmosferze, oferującego setki atrakcji, to dobrze trafiłeś. Świnoujście to idealny cel romantycznej wycieczki, wakacji z dzieciakami i świetny pomysł na weekendowy wypad dla miłośników aktywnego wypoczynku. Poznaj jego tajemnice.

Parę słów o mieście

Świnoujście jest miastem znajdującym się na północnym zachodzie naszego kraju. Położony na trzech nadbałtyckich wyspach ośrodek to jednocześnie znany kurort, port i uzdrowisko. Okolica charakteryzuje się niepowtarzalną dziką naturą - znajdziemy tam dwa rezerwaty i jeden obszar specjalnej ochrony. Jako przykład warto podać rośliny występujące wyłącznie na nadmorskich wydmach, liczne pomniki przyrody i torfowiska. 

Pierwsze grody na tych ziemiach powstały już 5 tysięcy lat temu, o czym świadczą znaleziska z wykopalisk archeologicznych, a w czasach Mieszka I tereny zamieszkiwało plemię Wolinian. Średniowiecze to czas władania książąt pomorskich, których dziełem były warownie, mury obronne i inne umocnienia - ich ślady odnajdziemy nawet dziś. 

Reklama

Świnoujście należało kolejno do Prus, Szwecji, a następnie znowu do Niemców. To właśnie im miasto zawdzięcza najwięcej. W XVIII wieku dostało bowiem prawa miejskie, stając się zyskującym na znaczeniu portem, a kilkadziesiąt lat później odkryte zostały źródła solanki i borowiny, dzięki którym nadano mu status uzdrowiska. Dziś pełni funkcję kurortu wypoczynkowego, zachwycającego przyjezdnych niezwykłą architekturą i mnóstwem atrakcji.

Atrakcje turystyczne Świnoujścia

Specyficzna zabudowa miasta związana jest z mocnymi wpływami z zachodu i północy, a także nadmorską lokalizacją. Jego układ urbanistyczny należy do bardzo interesujących i unikalnych w skali światowej. W historycznym centrum znajdziemy plac Wolności i plac Słowiański, a także Park Zdrojowy, kojarzony właśnie z uzdrowiskową przeszłością Świnoujścia. 

Dla zwiedzających bardzo ciekawą atrakcją stał się kompleks dawnych fortów, w których obecnie znajdują się wystawy dotyczące dawnych konfliktów zbrojnych. Warto odwiedzić również zlokalizowaną niedaleko Latarnię Morską, uznaną za najwyższą nad Bałtykiem i wspiąć się na jej szczyt, by móc podziwiać rozległą panoramę wybrzeża. 

W siedzibie dawnego ratusza mieści się zaś Muzeum Rybołówstwa Morskiego, którego zbiory pozwolą nam zapoznać się nie tylko z dawnymi metodami połowów, ale również historią miasta i charakterystyką jego niepowtarzalnej przyrody. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nad morzem i opalania się na słońcu zachwyceni będą świnoujską plażą, poszerzającą się nieustannie na skutek cofania się wód Bałtyku. 

Kąpielisko jest płytkie, dzięki czemu nadaje się idealnie do nauki pływania oraz dla dzieci. Warto dodać, że właśnie przy wyspie Uznam woda w akwenie jest uznana za najcieplejszą na polskim wybrzeżu. Spacerując nadmorską promenadą mamy szansę zjeść pyszny obiad, pójść na kawę z przyjaciółmi lub zobaczyć ciekawą wystawę oceanarium. Doprowadzi nas ona do dzielnicy, w której znajdują się najważniejsze okoliczne uzdrowiska. Ale o tym później.

Obiekty historyczne w mieście

W Świnoujściu wiele interesujących obiektów znajdą przede wszystkim miłośnicy architektury sakralnej. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP  z XV wieku czy kościół Chrystusa Króla zbudowany około 1790 roku zachwycają bogato zdobionym wnętrzem i zgromadzonymi w środku cennymi okazami sztuki chrześcijańskiej - ołtarzami i organami. Koniecznie trzeba rzucić okiem także na dawne falochrony znajdujące się przy ujściu Świny do Bałtyku. 

Falochron Wschodni wybudowany na wyspie Wolin na początku XIX wieku jest uznawany za największy w Europie - sięga w głąb lądu aż na 1400 metrów! O wojennej przeszłości miasta przypominają także liczne tablice pamiątkowe i pomniki - ten poświęcony lotnikom RAF-u jest ważnym obiektem związanym z tragediami II wojny światowej.

Parki i uzdrowiska

Na obszarze Świnoujścia znajdziemy 15 różnych ośrodków zajmujących się leczeniem wielu problemów zdrowotnych. Ich powstanie umożliwiły złoża wód leczniczych (jodkowej, sodowej i żelazistej) oraz wydobycie borowiny. Już w XIX wieku wybudowano tutaj pierwsze centra uzdrowiskowe, specjalizujące się w poprawie samopoczucia cierpiącym na schorzenia kardiologiczne, reumatologiczne i dermatologiczne oraz pacjentom przechodzącym rehabilitację po urazach lub operacjach. 

Przy prowadzącej do dzielnicy uzdrowisk promenadzie znajdziemy również tereny zielone, pozwalające odpocząć na świeżym, pełnym jodu powietrzu. Park Zdrojowy zachęca do spacerów swoimi 17 kilometrami ścieżek i alejek, zaskakując zgromadzoną w nim niezwykłą śródziemnomorską roślinnością.

Dlaczego warto odwiedzić Świnoujście?

Świnoujście oferuje wiele atrakcji zarówno samotnym podróżnikom, jak i całym rodzinom. To miejsce, w którym nie można się nudzić! Mając do wyboru zwiedzanie tylu wartych zobaczenia obiektów, wypoczynek na piaszczystej plaży czy wieczorną zabawę w jednym z pubów przy promenadzie na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Piękne i dzikie Bieszczady. Co warto zobaczyć?

    Kochają je miłośnicy wspinaczki, rowerzyści i ci, którzy po prostu szukają kontaktu z naturą. W Bieszczadach wciąż można znaleźć miejsca rzadko uczęszczane przez człowieka, ale za to spotkać... więcej