​Sri Lanka - zaplanuj wakacje na egzotycznej wyspie

Pociąga cię egzotyka, a wizja spędzenia wakacji na gorącej piaszczystej plaży kusi coraz mocniej? Odnajdź spokój i harmonię na niezwykłej azjatyckiej wyspie - Sri Lance. To tutaj odpoczniesz od pędu wielkich metropolii, opalisz się i popływasz w gorących wodach oceanu. Odważ się zagłębić we wschodnią kulturę i tradycję.

Sri Lanka - lokalizacja, klimat

Położona na wyspie Cejlon Sri Lanka to państwo Azji Południowej cieszące się renomą jednego z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych w regionie. Otoczone Oceanem Indyjskim od południa i Zatoką Bengalską od północy oferuje idealne warunki do kąpieli w ciepłych wodach i relaksu na szerokich piaszczystych plażach.

Błękitne laguny wsparte na unikalnych rafach koralowych tylko czekają na odkrycie, a parki narodowe stanowią świetny cel krajoznawczych wycieczek. To jednak nie jedyne atuty Sri Lanki, co roku przyciągającej tysiące spragnionych słońca turystów. 

Reklama

Znajdując się w obrębie klimatu wilgotnego monsunowego, kraina zachęca do przyjazdu również swoją idealną pogodą, panującą przez niemal cały rok. Najlepiej jednak wybrać się na wyprawę między grudniem, a marcem - mamy wtedy pewność, że trafimy na upalne i bezdeszczowe dni.

Atrakcje Sri Lanki

Co warto zobaczyć, wybierając się na wakacje na tę unikalną wyspę? Przede wszystkim dawną stolicę Sri Lanki - Kolombo. Spacerując jego uliczkami dostrzeżemy wiele śladów  burzliwej przeszłości kraju, między innymi ruiny fortu i umocnień wybudowanych niegdyś przez europejskich kolonizatorów czy pozostałości dawnej wschodniej kultury. 

Zachwyt u przyjezdnych wzbudzają liczne świątynie: buddyjskie (wraz z najbardziej znaną Kelaniya Raja Maha Vihara na czele), hinduskie i muzułmańskie. Punktem nie do ominięcia jest definitywnie jedna z jeszcze starszych stolic kraju - Kanda. To drugie co do wielkości miasto Sri Lanki, pełniące obecnie funkcję jej najważniejszego ośrodka kulturalnego. 

Położone w malowniczej dolinie nad brzegiem jeziora, stanowi jedno z najpiękniejszych okolicznych miejsc. Będąc w Kandzie, koniecznie odwiedź Świątynię Zęba i poruszający sierociniec dla słoni. W obrębie tak zwanego "trójkąta kulturalnego" odnajdziemy jeszcze dwa inne ośrodki: Anuradhapurę i Polonnaruwę. Cały ten region umożliwia dogłębne poznanie egzotycznych lokalnych tradycji i rzucenie okiem na dziedzictwo mieszkańców okolicznych ziem.

Niezwykła przyroda wyspy

Sri Lanka wyróżnia się nie tylko oryginalną zabudową i interesującymi zabytkami, ale także urokliwymi krajobrazami i pięknem okolicznej natury. Wszyscy miłośnicy plażowania będą zachwyceni możliwościami, jakie oferuje wyspa. Piękne piaszczyste plaże i gorąca woda sprawiają, że wybrzeże kraju stanowi szczyt marzeń dla każdego wielbiciela odpoczynku nad morzem. 

Chyba najbardziej wartymi odwiedzenia są te w Mirissie, Galle i Hikkaduwe. Dziewiczą przyrodę można poznać również w jednym z wielu parków narodowych. Do Yala West wybierzmy się, by poznać bogatą faunę Sri Lanki (to tam zobaczymy słonie i lamparty), a do Horton Plains przyciągnięci jego intrygującą roślinnością. Tam też znajdziemy ogromną przepaść zwaną Końcem Świata. Aż ciarki przechodzą po plecach!

Co warto jeszcze zobaczyć?

Wybierając się na Sri Lankę, koniecznie trzeba zakosztować pieszej wędrówki jej terenami. Liczne szlaki turystyczne i niezbadane dzikie ścieżki zachęcają do długich spacerów i podziwiania dziwów natury. Ciekawym przeżyciem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci może okazać się wycieczka na Sri Pada, stanowiącego świętą górę dla kilku wschodnich religii. 

Ze szczytu rozciąga się niesamowity widok na okolicę, lecz należy uważać na tłumy pielgrzymów - z powodu dość wygodnego podejścia po kamiennych schodach, nierzadko tworzą się tam... korki. Amatorom sportów wodnych kraj oferuje wiele możliwości, tak samo jak szukającym odpoczynku od wielkomiejskiego stresu - wystarczy wybrać się do jednej z wsi, by odpocząć na łonie egzotycznej przyrody.

Sri Lanka - informacje praktyczne

Obywatele Unii Europejskiej muszą przed swoim wyjazdem turystycznym złożyć wniosek o uzyskanie tzw. wizy elektronicznej ETA. Koniecznie zabierz ze sobą również paszport, ważny jeszcze co najmniej 2 miesiące od daty powrotu. Obowiązującą na Sri Lance walutą jest rupia i mimo powszechności bankomatów, lepiej mieć ze sobą więcej gotówki w postaci tych lokalnych pieniędzy. 

Mieszkańcy wyspy są bardzo pozytywnie nastawieni do przyjezdnych (szczególnie, że ekonomia kraju bardzo opiera się na turystyce), dlatego nie bójmy się poprosić tubylców o pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Ich kultura i tradycja będzie dla nas zaskakująca, lecz warto poznać ją i zobaczyć jak wygląda codzienne życie na wschodzie. Sri Lanka to świetny cel zarówno rodzinnej podróży, jak i samotnego wypadu. Polecamy!Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Co warto zobaczyć w Albanii?

    Dawno już minęły czasy, kiedy Albania budziła obawy wśród turystów. Dziś to jeden z najbardziej popularnych kierunków odpoczynku coraz większej rzeszy wypoczywających, i to niemal z całego świata. więcej