Spychowo: Raj dla wędkarzy

W okolicy miasta, którego nazwę rozsławił Sienkiewicz jest oaza spokoju – raj wędkarzy, grzybiarzy oraz wodniaków.

Zdjęcie

Wędkarze mają w Spychowie swój raj /123/RF PICSEL
Wędkarze mają w Spychowie swój raj
/123/RF PICSEL

Na trasie, którą zmotoryzowani jadą z Polski centralnej w stronę Mazur leży miasto, kojarzące się przede wszystkim z „Krzyżakami” Henryka Sienkiewicza i rycerzem Jurandem oraz jego córką Danuśką.

Spychowo jest dobrze znane z literatury nie tylko dzięki Sienkiewiczowi. Opisał je także, w swojej słynnej książce „Na tropach smętka”, Melchior Wańkowicz. Właśnie tutaj pisarz i jego córka zwodowali kajak nazwany Kuwaką i wyruszyli na spływ wodami Krutyni i mazurskich jezior, aż do rzeki Pisy. Wańkowicz stał się patronem szlaku dla wędrowców, który brzegami jezior okrąża Spychowo od strony południowej.

Reklama

Co do Juranda ze Spychowa, to jest on postacią fikcyjną. Podobnie jak Spychów z powieści, który z tym prawdziwym wspólną ma tylko nazwę. Jurand patronuje trasie rowerowej prowadzącej do Szczytna i ma w Spychowie swoją ulicę i restaurację. Ma też turniej chórów o jego miecz i doroczną paradę nawiązującą do wątku o powrocie oślepionego rycerza z krzyżackiego zamku w Szczytnie.

Wakacyjny raj

Okolice Spychowa to wakacyjny raj. W pagórkowatym terenie kryją się oczka wodne i duże jeziora. Połączone są wstążką najpiękniejszej mazurskiej rzeki, Krutyni. Wije się ona przez pachnące łąki obok starych wiejskich domów i nowoczesnych daczy, przez tereny bagienne, gdzie tatarak i trzcina tworzą wspaniałą zieloną ścianę. Dochodzą zza niej głosy ptaków: trzciniaków, czapli i żurawi. W dzikich zakątkach bobry budują żeremia, a norki i wydry wyglądają z gniazd ukrytych wśród olchowych korzeni.

Spotkanie z łosiem

Puszcza Piska otacza Spychowo szerokim kręgiem zwartego lasu, bogatego w poziomki, jagody, borówki i maliny, nie mówiąc o grzybach... Kto zapuści się w jej dzikie ostępy, może liczyć na spotkanie z łosiem, wilkiem (rzadko i tylko zimą), płochliwym rysiem, jenotem, szarakiem, nie wspominając już o sarnach i wspaniałych mazurskich jeleniach.

Wojciech Dobrzański

Spychowo

Dojazd samochodem jest łatwy. Do Spychowa prowadzi z centralnej Polski popularna droga nr 59 w kierunku Mrągowa. Z Warszawy to 180 km. Najpierw drogą nr 61 do Ostrołęki. Tutaj skręcamy w lewo na drogę nr 53, a na rozjeździe w Rozogach w prawo, właśnie na drogę nr 53. Z Olsztyna przez Szczytno można dojechać pociągiem (i szynobusem), ale to długa i męcząca podróż.

W Szczytnie zatrzymują się też autobusy jadące od Warszawy i Ostrołęki na Mazury. Noclegi Wybór domków letniskowych, kwater w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, na polach namiotowych i miejsc noclegowych w stanicy wodnej jest duży. W sezonie polecamy jednak telefoniczną rezerwację.

Dla wodniaków

Szlak prowadzi od śluzy przy Zyzdroju Małym, nurtem Krutyni i jeziorami Spychowskim, Kierwik, Zdrużno do Uplika. Szlak pieszy im. Melchiora Wańkowicza wiedzie do rezerwatu Jezioro Ciche i do rezerwatu Pupy (300-letnie dęby). Pożegnanie lata odbędzie się w końcu sierpnia. Data i program: spychowo.com.pl

Przewodniki

„Mazury, Warmia, Suwalszczyzna na weekend”, wydawnictwo Pascal, w księgarni na stronie wydawnictwa przeceniony z 34,90 zł na 9,90 zł; „Warmia i Mazury. Polska niezwykła”, wydawnictwo Demart, atlas turystyczny z przewodnikiem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej