Skopelos - wizyta na rajskiej, greckiej wyspie

O tej niewielkiej uroczej wyspie w archipelagu Sporadów nikt by pewnie nie słyszał, gdyby nie... film. W 2007 roku wyspę wypatrzyła ekipa kręcąca kinową wersję musicalu z piosenkami zespołu ABBA. We wrześniu tamtego roku wyspę opanowały gwiazdy „Mamma Mia!”. Ale kiedy opadła produkcyjna gorączka, wrócił spokój, który do dziś cenią sobie i mieszkańcy, i turyści. Choć tych drugich przybyło, Skopelos wciąż opiera się turystycznej komercji.

Tak, „Mamma Mia!” zmieniła wszystko. Skopelos, do tej pory cicha i bardzo spokojna, zaroiła się od gwiazd wielkiego ekranu. Meryl Streep wynajęła willę z widokiem na morze, Colin Firth – jak gdyby nigdy nic chodził na targ, a Pierce Brosnan chętnie korzystał z ogólnie dostępnych plaż.

Choć celebryci najpierw wzbudzali sensację, szybko okazało się, że pasują do prostego życia wyspy. Bo proste na Skopelos oznacza: świeże, zdrowe, ekologiczne i krystalicznie piękne. Brak tu wielkoświatowych atrakcji, nie ma resortów, aquaparków ani multikina.

Reklama

Są za to domy z widokiem na morze i trudne dylematy: co zjeść na obiad? Kalmary z grilla czy saganaki ze świeżego owczego sera? Czego się napić? Domowego wina czy lokalnego piwa? Taka wyspa musi sobie radzić sama, więc większość serwowanych w tawernach dań ma smak babcinej, zapomnianej przez wielu kuchni.

Skopelos słynie nie tylko z owoców morza, fety i wina, ale również z doskonałych śliwek i ciasteczek wyrabianych ręcznie z mielonych migdałów z dodatkiem różanej wody... Cóż, absolutnie nie jest to miejsce, w którym łatwo zapanować nad apetytem.

Skopelos wcale nie jest dużą wyspą – ma powierzchnię zalewie dziewięćdziesięciu sześciu kilometrów kwadratowych, co sprawia, że niemal wszędzie dotrzeć można w niecałą godzinę. Ułatwia to wybór miejsc do odpoczynku, choć plaże są tu raczej kameralne i wszystkie mają filmowy klimat.

Romantyczne, z widokiem na cudownie błękitne morze, opowiadają swoje tajemnicze historie. Starożytne mity wspominają, że pierwszym mieszkańcem wyspy był Stafylos, syn Dionizosa, boga wina i Ariadny, córki króla Krety. Przy plaży na półwyspie Stafylos archeolodzy odkryli jego grób, w nim zaś miecz o złotej rękojeści.

Przy Plaży Kasztanowej, na której toczy się akcja wielu scen filmu „Mamma Mia!” mieli ukrywać swoje skarby piraci. Również ze skarbem wiąże się opowieść o najbardziej rozpoznawalnym miejscu na mapie Skopelos, czyli z Agios Joannis, kapliczką św. Jana na północno-wschodnim skraju wyspy. Biały budyneczek został wzniesiony na samotnej skale.

To tutaj odbył się filmowy ślub w słynnym musicalu. Na szczyt prowadzi sto pięć schodów wykutych w skale. U stóp wzniesienia znajduje się kolejna, nieco ukryta przed oczami wścibskich, plaża.

Gdzieś tutaj ma spoczywać złoto zrabowane kupcom w dawnych wiekach. Gdzie konkretnie, nie wiadomo, wiadomo natomiast, że harmonijna atmosfera tej części wyspy sprawia, że w kapliczce chętnie biorą ślub młode pary. Coraz częściej pojawiają się tu również obcokrajowcy zwabieni filmowymi scenami. Rzadko kto chce pamiętać, że choć Agios Joannis wystąpiło w „Mamma Mia!”, to jego wnętrze zagrała już świątynia na innej wyspie.

To zresztą drobiazg, takiego widoku, jaki roztacza się ze szczytu skały, próżno szukać gdzie indziej. Skopelos jest zieloną wyspą. Mieszkańcy policzyli, choć trudno sobie wyobrazić jak, że rośnie tu ponad pięć milionów sosen i prawie sześćdziesiąt tysięcy drzew oliwnych! Wśród upraw i lasów wyrastają miasteczka z labiryntem ulic, zacienionymi zaułkami, które kryją małe tawerny i kawiarenki.

Smaku greckiej kawy gotowanej w tygielku na rozgrzanym piasku nie sposób podrobić. Skopelos i Glossa, dwa największe miasteczka, pielęgnują lokalną kulturę. Rzemieślnicy do dziś wyrabiają tu tradycyjne noże z rogów, warto zajrzeć do galerii z czarną ceramiką, taką samą jaka produkowana była na wyspie ponad tysiąc lat temu. Bo największym skarbem wyspy są właśnie ludzie.

Otwarci i bezinteresownie przyjaźni, żyjący zgodnie z greckim czasem, czasem, który sam z sobą prawie się nie liczy. Tu nie obowiązują zegarki, tylko potrzeba przyjemności. Pod tym względem, Skopelos to wyspa bardzo łatwych wyborów.

Joanna Lamparska

Ile to kosztuje

Lot z Warszawy do Salonik – od 150 zł (czarter) do 1700 zł w obie strony; Autobus z Salonik do Volos 12 euro, prom Volos-Skopelos 22-50 euro; Noclegi w hotelu na wyspie od 40 euro/doba; Wczasy zorganizowane od 1200 do 3500 zł, w zależności od klasy hotelu.

oficjalne strony: www.skopelos.net/ www.skopelos.gr/

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również