​Santorini. Dlaczego warto pojechać tam na wakacje?

Czy kojarzycie fotografie z Grecji przedstawiające białe domki z błękitnymi dachami, rozsiane po malowniczych czarnych skałach nad brzegiem morza? Te niesamowite widokówki pochodzą z Santorini, jednej z najpiękniejszych wysp na Morzu Śródziemnym. Jakie atrakcje kryje to miejsce?

Zdjęcie

Klimatyczne Santorini /123/RF PICSEL
Klimatyczne Santorini
/123/RF PICSEL

Niektórych z Was pewnie niejednokrotnie zastanawiało, dlaczego ten piękny typ budownictwa jest charakterystyczny właśnie dla Santorini i nie upowszechnił się na innych greckich wyspach. 

Tym bardziej, że, jak się okazuje, za takim sposobem budowania domów stoją przede wszystkim względy pragmatyczne, a nie estetyczne. Okrągłe kopuły dachów zapewniają bowiem lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz budynków. Białe fasady zapewniają to, że światło słoneczne odbija się od ścian, a kolorowy dachy, drzwi i framugi odstraszają owady. Takie proste, a sprytne, prawda?

Reklama

Najbardziej charakterystyczną miejscowością na Santorini jest Oia. To właśnie stąd pochodzą te słynne zdjęcia z domkami o niebieskich dachach. Jednak nie tylko one sprawiają, że miasteczko cieszy się takim zainteresowaniem, a przez podróżników bywa nazywane nawet "idyllicznym". 

Jest ono położone na wysokim klifie, z którego roztacza się piękny widok na morze i resztę wyspy, w tym między innymi na ogromne wulkany. Z czarnych, majestatycznych skał można podziwiać podobnież najbardziej niesamowity Zachód słońca na świecie.

Oia to wspaniałe miejsce na spokoje wakacje, podczas których będziecie cieszyć prawdziwie grecką atmosferą. W miejscowości znajduje się wiele tradycyjnych tawern, w których można spróbować lokalnej kuchni. To oraz spacery wąskimi uliczkami wśród uroczych kapliczek na skałach sprawią, że z pewnością poczujecie klimat tego miejsca.

Widoczne z Oia wulkany zdradzają sekret pochodzenia Santorini. Wyspa została ukształtowana w wyniku procesów wulkanicznych, co pozostawiło wiele charakterystycznych elementów w jej wyglądzie. Niesamowite są tutejsze plaże. Raczej nie uświadczycie tutaj wybrzeży z białym lub złocistym piaskiem. 

Zamiast tego zachwycą Was nieregularne linie brzegowe i plaże pokryte piaskiem i drobnymi kamieniami w ciemnych kolorach - czarne, brązowe, brunatne czy czerwone. Robi to ogromne wrażenie, a wielbiciele wulkanicznych krajobrazów mogą dodatkowo sprawdzić, jak prezentują się one "od drugiej strony". Jedną z najpopularniejszych atrakcji na Santorini jest bowiem nurkowanie u stóp wulkanów, by sprawdzić, jak wyglądają pod taflą wody.

Santorini to również bardzo popularny region winiarski. Wielbicieli enoturystyki - lub po prostu miłośników wina - z pewnością zainteresują. Na wyspie uprawia się assyrtiko, czyli charakterystyczny szczep winogron o białej skórce. 

Dzięki specyficznej formie hodowli niektóre owocowe krzewy mają nawet pół tysiąca lat! Powstaje z nich białe wino wytrawne o bardzo wyraźnym smaku. Idealnie komponuje się ono z potrawami z owoców morza i ryb, z których słynie kuchnia śródziemnomorska.

Podróż na Santorini jest o tyle wygodna, że na wyspie znajduje się port lotniczy, obsługiwany przez linie z całego świata. Dzięki temu nie trzeba organizować dodatkowego transferu promem. Bilety lotnicze do portu Thira w najlepszej cenie zarezerwujecie na Tanich lotach do Santorini.Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL

Zobacz również

  • ​Wakacje.pl przygotowały pierwszy na rynku raport specjalny "Wakacyjna dogrywka", komentujący wyjazdy zagraniczne w wysokim sezonie i w końcówce lata 2019. więcej