Santiago. Podróż na Wyspy Zielonego Przylądka

Urlop na Santiago to propozycja, dla tych którzy chcieliby aktywnie odpocząć, zakosztować słońca i poznać nieco kolonialnej historii tego miejsca.

Zdjęcie

Wyspy Zielonego Przylądka /123/RF PICSEL
Wyspy Zielonego Przylądka
/123/RF PICSEL

Santiago jest największą z Cabo Verde, na której znajduje się stolica kraju Praia. Wyspę zamieszkuje połowa mieszkańców państwa.

Dawniej Santiago było ośrodkiem handlu niewolnikami i znanym portem wielorybniczym. Mimo przepięknych krajobrazów brak tu bogactw naturalnych, przez co nigdy nie było znaczącą dla Portugalii kolonią.

Reklama

Górzysta wyspa pełna zieleni

Wyspa zachwyca swoim górzystym krajobrazem. U podnóży szczytów rozciągają się puste plaże i bezkresne morze. Panują tutaj idealne warunki dla miłośników długich wędrówek. Amatorzy wędkarstwa również będą zadowoleni. Można oczywiście spędzać całe dnie plażując i delektując się pięknym widokiem. Na Santiago, podobnie jak na całym archipelagu właściwie nie pada, a temperatura nie spada poniżej 20 stopni.

Citade Velha - najstarsze miasteczko na Wyspach

Warto zwiedzić niewielkie miasteczko Cidade Velha, które jest najstarszą miejscowością na Wyspach Zielonego Przylądka. Założono je w XV wieku, była to pierwsza europejska osada w tropikach. Znajdują się tu ruiny katedry oraz fort Real de Sao Filippe. Z jego szczytu roztaczają się ujmujące widoki.

Praia - rozśpiewana stolica

Praia jest niewielkim miastem, które liczy zaledwie 130 tysięcy mieszkańców. Domy są najwyżej trzypiętrowe, do niedawna był tu tylko jeden supermarket. Życie toczy się powolnie, dalekie jest od zgiełku europejskich stolic.

Postkolonialny charakter miasta szczególnie wyczuwalny jest w dzielnicy Plato. Będąc tutaj trzeba zobaczyć m.in. Pałac Prezydencki, kościół Nossa Senhora da Graca czy Pałac Kultury (Palacio da Cultura).

Warto wybrać się także na targ owocowo-warzywny, aby poznać i poczuć bogactwo tutejszej natury. Banany na Cabo Verde smakują wyśmienicie, zupełnie inaczej niż te importowane do Polski.

Wieczorami na ulicach rozbrzmiewa muzyka. Ludzie grają i śpiewają, często dla siebie, nie szukając poklasku ani zarobku. Wśród popularnych melodii jest morna, czyli lokalna wersja portugalskiego fadό. Wpływ na tutejszą muzykę miały też afrykańskie rytmy.

To na Wyspach Zielonego Przylądka urodziła się Cesaria Evora. Choć utalentowanych pieśniarek jest tutaj wiele to tylko jej udało się zrobić tak spektakularną karierę.

Wskazówki praktyczne

Polskie biura podróży oferują wycieczki na Wyspy Zielonego Przylądka. Można też skorzystać z lotów czarterowych lub regularnych z przesiadką w jednym z zachodnioeuropejskich krajów. Główny port lotniczy znajduje się w Sol. Pomiędzy wyspami utrzymywane są połączenia lotnicze i pływają statki pasażerskie.

W kraju można porozumieć się po portugalsku, kreolsku, a także często po francusku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również