Riwiera Turecka - gorące południe Turcji

Południowa część wybrzeża Turcji jest popularnym celem wycieczek, ale niedaleko od zatłoczonych plaż znajdziemy pozbawione tłumu turystów niezwykłe atrakcje. Wybierając się na urlop na Riwierę Turecką, warto zatem zarezerwować czas zarówno na plażowanie, jak i na zwiedzanie.

Zdjęcie

Ruiny miasta Kekova /123/RF PICSEL
Ruiny miasta Kekova
/123/RF PICSEL

Antalya - raj dla plażowiczów

Antalya to kurort w iście europejskim stylu. Słynie z malowniczych pejzaży gór, pięknych piaszczystych plaż z gwarantowaną pogodą, luksusowych hoteli oraz wygodnych kwater na mniej zasobną kieszeń, a także klubów oferujących rozrywkę miłośnikom nocnego życia. 

Szczególny charakter ma dzielnica Lara - pełna najnowocześniejszych hoteli, wśród których znajdziemy Top Kapi, wzorowany na pałacu w Istambule, czy nawet - Kremlin, naśladujący moskiewski Kreml.

Reklama

Najciekawsze budowle Antalyi znajdziemy w jej starej dzielnicy, jak na przykład  Yivli Minare (Żłobiony Minaret), 14-metrowa Wieża Hidirlik, XIII-wieczna Seat Kulesi (Wieża Zegarowa). Do historycznej dzielnicy Kaleici, pełnej starej osmańskiej zabudowy porozdzielanej murami z czasów rzymskich, prowadzi pochodząca z II w. n.e. Hadrianus Kapisi (Brama Hadriana), zbudowana jako łuk triumfalny upamiętniający wizytę cesarza Hadriana w mieście.

Ciekawostkę stanowi Kesik Minare (Ucięty Minaret), w rzeczywistości pozostałość dawnej świątyni bizantyjskiej, którą w toku dziejów przekształcono w meczet, poprzez dobudowanie drewnianych, typowo muzułmańskich elementów. Te jednak spłonęły w XIX wieku.

Alanya - jedyna taka stocznia w Turcji

Alanya to duże, niezbyt piękne miasto w zachodnim stylu, z wieloma hotelami, restauracjami o zróżnicowanym poziomie i klubami nocnymi, idealne dla miłośników gwaru i nocnego życia.

Nad miastem seldżucka twierdza Alanya Kalesi, sięgająca korzeniami XIII wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem fortyfikacji jest 33-metrowa ośmiokątna Czerwona Wieża, będąca symbolem Alanyi, wraz z pobliskim meczetem Suleymanye.

Tersane - pochodząca z XIII wieku stocznia - to jedyny tego typu zabytek w Turcji. Jej pięć pomieszczeń na statki o pięknie wyprofilowanych sklepieniach to świetny przykład architektury seldżuckiej. Ciekawostką jest fakt, że celowo umieszczono je po najbardziej osłonecznionej stronie miasta.

Alanya słynie z pięknych jaskiń, rozmieszczonych wokół cypla: Damlataş ("Kapiący Kamień"), Korsanlar ("Piracka"), Aşıklar ("Zakochanych") i Fosforlu ("Fosforowa").

Miasto tańczących derwiszy - Konya

Konya stanowi jeden z ważniejszych ośrodków religijnych w Turcji, jako że tutaj powstał zakon tańczących derwiszy; tutaj też, w przykrytym błękitną kopułą Mauzoleum Mewlewitów, znajduje się grobowiec założyciela zakonu. Uwagę odwiedzających przyciągają także liczne meczety oraz szkoła teologiczna.

Olympos - tam, gdzie Chimera wciąż zieje ogniem

Główną atrakcją Olympos jest "Płonąca Góra", wedle mitu - miejsce spoczynku legendarnego potwora, Chimery. Płonie ona wiecznym ogniem, dzięki wydobywającemu się spod ziemi gazowi, który zapala się podczas reakcji z tlenem. W cieniu góry Chimery pozostają zabytki Olympos - starożytna nekropolia, pozostałości kamiennego mostu oraz świątyń.

Aspendos, Termessos i Side - antyczne dziedzictwo Turcji

Zwiedzając Riwierę Turecką, co krok natykamy się na pamiątki antycznej przeszłości. Najbardziej spektakularne możemy podziwiać w miejscowościach Myra, Aspendos, Termessos i Side.

Największym zabytkiem Aspendos jest antyczny teatr - najlepiej zachowany nie tylko w Turcji, lecz także na świecie! Zbudowano go w II w. n.e., a mógł pomieścić 20 tysięcy widzów. Drugą ważną atrakcją miejscowości jest dwupiętrowy akwedukt.

W położonym pośród gór Termessos można oglądać jedne z najlepiej zachowanych w Turcji ruin antycznego miasta z pozostałościami potężnych murów obronnych, kolumnady, świątyni Hadriana, teatru, a także - nekropolii o znacznych rozmiarach.

Side słynie z jednego z niewielu wolno stojących teatrów, a oprócz tego zabytku z II w. n.e. można zobaczyć tam także ruiny agory, świątyń Apollina i Artemidy, łaźni, nimfeum oraz potężną kolumnadę. Nowszą, już chrześcijańską historię upamiętniają pozostałości bazyliki z V w. n.e.

Kekova - zatopione miasto

Ruiny stanowiące ewenement nie tylko na skalę Turcji, lecz także światową, można podziwiać w pobliżu miejscowości Kekova. Co stanowi o ich niezwykłości? Otóż fakt, iż znajdują się... pod wodą - trafiły tam wskutek trzęsień ziemi. Można je zwiedzać tylko za pomocą statku - pływanie i nurkowanie są tu zabronione.

Riwiera Turecka to region interesujący zarówno dla plażowiczów, jak i miłośników aktywnego spędzania czasu - nie sposób się nudzić w tym pięknym zakątku Turcji.


 

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również