​Riwiera Makarska - najpiękniejszy zakątek Chorwacji

Riwiera Makarska to najpopularniejsze miejsce turystyczne w Chorwacji. Przybywają tu poszukujące odpoczynku rodziny z dziećmi, żądni adrenaliny fani sportów wodnych oraz głodni wrażeń amatorzy nocnego życia. Wizja stosunkowo tanich wakacji z różnorodnymi atrakcjami przyciąga tysiące turystów każdego roku.

Zdjęcie

Riwiera Makarska co roku przyciąga tysiące turystów /123/RF PICSEL
Riwiera Makarska co roku przyciąga tysiące turystów
/123/RF PICSEL

O Riwierze Makarskiej

Riwiera Makarska to ciągnące się na odcinku około 60 kilometrów chorwackie wybrzeże Morza Adriatyckiego. Odsłonięte jest od strony lądu pasmem górskim Biokovo. Wapienny masyw stromo opada do wybrzeża, tworząc niepowtarzalny krajobraz i osłaniając Riwierę przed wpływami ostrego klimatu kontynentalnego. 

Położenie Riwiery Makarskiej sprzyja wycieczkom turystycznym i poznaniu najciekawszych miejsc w Chorwacji. Niedaleko stąd do wpisanego na listę UNESCO Dubrownika oraz bośniackiej miejscowości będącej miejscem kultu religijnego Medjugorje. Na terenie samej Riwiery znajduje się 16 miasteczek, które wyglądają jakby zatrzymał się w nich czas: Brela, Baška Voda, Promajna, Krvavica,Tučepi, Podgora, Drašnice, Igrane, Živogošće, Drvenik, Zaostrog, Podaca, Brist, Gradac, Makarska.

Reklama

Makarska

To właśnie od tej - największej letniskowej miejscowości w regionie - swą nazwę przyjęła Riwiera. Ten popularny ośrodek wypoczynkowy łączy w sobie styl starego miasta wywodzącego się jeszcze z czasów IV wieku oraz nowoczesność kurortu o zróżnicowanej ofercie cenowej. 

W mieście znajduje się wiele zabytków i muzeów, w tym franciszkański klasztor z kolekcją muszli, Muzeum Miejskie wystawiające eksponaty związane z historią miasta, kościoły - św. Marka, św. Piotra i św. Filipa. Tuż obok tych architektonicznych pereł podkreślających historyczny charakter miasta funkcjonują atrakcje oddające rozrywkową naturę kurortu - bungee, spadochrony ciągnięte za motorówką, koktajlbary i dyskoteki. 

Corocznie w mieście organizowany jest "Makraska Cultural Summer" podczas którego odbywają się koncerty muzyki klasycznej i folklorystycznej. Prawdziwa gratka dla starszego pokolenia, które w nowoczesnych przyplażowych dyskotekach nie czuje się swobodnie!

Plaże Riwiery Makarskiej

Wybrzeże Riwiery Makarskiej jest bardzo charakterystyczne ze względu na białe kamienie, którymi jest pokryte. Żwirowy charakter plaż wynika z ukształtowania terenu. Cały pas wybrzeża to góry, częściowo zatopione, częściowo wznoszące się nad poziomem morza. Niszczycielska siła fal kruszy skały zamieniając je w żwir. Kamieniste plaże mają swoich  zwolenników i przeciwników. 

Przesypujący się w torbach, ubraniach i ustach piach może być uciążliwi. Z kolei żwir nie należy do najwygodniejszego podłoża, w dodatku między kamieniami często kryją się jeżowce. Niedogodności mogą być zrekompensowane przez piękno czystej, przezroczystej wody i kojący zapach lasów sosnowych rosnących u stóp gór Biokovo. 

Warto wspomnieć o dużym wysokim wskaźniku bezpieczeństwa na terenie plaż Riwiery Makarskiej. Kradzieże należą tu do rzadkości. Turyści często pozostawiają swój ekwipunek na wybrzeżu - to eliminacja stresu związanego z poszukiwaniem miejsca kolejnego dnia. Największą wadą makarskch plaż jest bowiem ogromny tłok wynikający z niewielkiej szerokości plaż.

Atrakcje turystyczne

Riwiera Makarska to centrum rozrywki dla całych rodzin. Skutery wodne, kitesurfing, spadochrony ciągnięte przez motorówki i rejsy na pobliskie wyspy - oto raj dla aktywnych. Fani wspinaczek górskich i trekkingu również znajdą coś dla siebie w Parku Przyrody Biokovo. 

Poza świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych panują tu wymarzone przesłanki do zabawy. Imprezy w przyplażowych barach trwają do wczesnych godzin porannych. Słynne są także piątkowe wieczory rybackie podczas których odbywa się pieczenie ryb, picie chorwackiego wina i tańce. Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej