​Rejon Amalfi - raj dla bogatych turystów

Rejon Amalfi uchodzi za najpiękniejszy fragment włoskiego wybrzeża. Idylliczny pejzaż z miasteczkami "przyklejonymi" do stromych klifów, łagodny śródziemnomorski klimat, bliskość takich atrakcji, jak Wezuwiusz, Capri czy Pompeje - wszystko to razem sprawia, że rejon Amalfi działa jak magnes na turystów.

Zdjęcie

Wybrzeże Amalfi /123/RF PICSEL
Wybrzeże Amalfi
/123/RF PICSEL

W tym miejscu można się poczuć jak gwiazda filmowa (a także niejedną spotkać podczas wakacji) - trzeba jednak za to słono zapłacić, gdyż Amalfi tanie nie jest. Ale za to - fascynujące...

Costiera Amalfitana, czyli Wybrzeże Amalfitańskie, to rejon po południowej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego, rozciągający się od Positano na zachodzie do Vietri sul Mare na wschodzie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego stolicą jest miasto Amalfi.

Reklama

Bujna historia, katedra z XI wieku i Muzeum Papieru - Amalfi

Dawna kolonia rzymska, Amalfi, w średniowieczu odgrywało znaczącą rolę w regionie, jako stolica Republiki Amalfi, mającej liczne przywileje. Kupcy z tego miasta mieli wyłączność na wiele towarów dostarczanych dla papieży. 

Tu też dokonano pierwszej we Włoszech kodyfikacji prawa handlowego i morskiego, spisanej w postaci Tablicy z Amalfi. Pamiątkami dawnej świetności są katedra z XI wieku oraz klasztor kapucynów. Będąc w mieście, warto też zajrzeć do Muzeum Papieru.

Ogrody i wille - Ravello

W szczycącym się wielowiekową tradycją Ravello (miasto zostało założone w V w. n.e.) największymi atrakcjami są zabytkowe wille z pięknymi ogrodami z widokiem na morze: Villa Rufolo i Villa Cimbrone. 

W pierwszej z tych rezydencji w XIV stuleciu powstał słynny Decameron Boccaccia. Godne uwagi są również ruiny zamku oraz katedra.

Schody do nieba - Positano

Positano uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Wybrzeża Amalfitańskiego, jednak do jego zwiedzania potrzebna jest dobra kondycja: to malowniczo rozmieszczone na skałach miasteczko z kolorowymi zabytkowymi domami większość przejść między budynkami ma w postaci... schodów.

Miasteczko może się poszczycić prawdziwie twórczą tradycją - w pierwszej połowie XX wieku było jednym z ulubionych miejsc przebywania europejskiej cyganerii artystycznej.

Atrani - miasteczko wciśnięte pomiędzy skały

Malutkie miasteczko Atrani, wciśnięte pomiędzy skały, jest jednym z bardziej urokliwych zakątków wybrzeża, niezwykle charakterystycznym dla Costiera Amalfitana. Liczne zabytki (zwłaszcza kościoły z katedrą na czele) zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.

Na Wybrzeże Amalfitańskie najłatwiej dotrzeć pociągiem lub autobusem z Neapolu, gdzie znajduje się lotnisko.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również