Polskie parki narodowe. Cudze chwalicie swego nie znacie

Miejsc, gdzie można obcować z dziką przyrodą, jest na świecie coraz mniej. A w Polsce... aż dwadzieścia trzy! Odkryj urodę najciekawszych parków narodowych.

Zdjęcie

Tabliczki informacyjne w Białowieskim Parku Narodowym/fot. Agnieszka Sadowska /&nbsp
Tabliczki informacyjne w Białowieskim Parku Narodowym/fot. Agnieszka Sadowska
/ 

Białowieski Park Narodowy. jest najstarszym chronionym terenem w Polsce. Dzika Puszcza Białowieska to ostatni taki las w Europie – żaden inny nie ma tak pierwotnego charakteru. I to już wystarczający powód, by go poznać!

Jeśli potrzebujesz spokoju, chcesz się wyciszyć – to miejsce stworzone dla ciebie. Najlepiej zwiedzać je na rowerach albo zabrać kije i spacerować – wyznaczono tu aż 130 km tras.

Reklama

Odetchnij pełną piersią Rosnące tu drzewa to prawdziwe giganty. Najwyższe świerki mają 52 metry wysokości – dorównują szesnastopiętrowym wieżowcom! To dlatego powietrze jest tu tak czyste.

Żyją tu: wilki, bobry, rysie, wiele gatunków ptaków i żubry, symbol puszczy. Największe stado na świecie zobaczysz w rezerwacie pokazowym.

Trochę cywilizacji nie zaszkodzi

W sąsiedztwie dziewiczych obszarów (te objęte ścisłą ochroną można zwiedzać tylko w grupach, z przewodnikiem), człowiek zostawił swój ślad. Gdy będziesz mieć ochotę na odrobinę cywilizacji, odwiedź Białowieżę.

Zachwyca tu Dworek Gubernatora, najstarszy obiekt w BPN, park pałacowy, Skansen Architektury Drewnianej. Na okolicznych terenach można też zwiedzać liczne cerkwie. Godna polecenia jest pobliska trasa o romantycznej nazwie Kraina Otwartych Okiennic.

Podpowiadamy...

➻Tutejsze restauracje oferują pyszne dania z dziczyzny. Spróbuj ich w wyjątkowym otoczeniu, w restauracji Carskiej, ukrytej w budynku dworca w Białowieży.

➻Tu się dobrze wyśpisz! Gwarantują to nie tylko czyste powietrze, ale i baza noclegowa – od campingów po luksusowe hotele ze Spa. Noclegów szukaj na www.bialowieza.gmina.pl/noclegi.

Pustynia

Słowiński Park Narodowy dobrze znają ci, którzy spędzają urlop na środkowym wybrzeżu Bałtyku, w Łebie czy w Rowach. No właśnie – czy na pewno dobrze znają? I co takiego unikalnego jest w tych terenach, że zostały objęte ścisłą ochroną?

(Nie) tylko piach Słowiński krajobraz nie ma sobie równych. Ogromne jezioro Łebsko otoczone malowniczymi mokradłami, na których żyją rodziny żurawi i mew to serce parku. Ale jego największą atrakcją są ruchome wydmy – ciągnące się przez kilka kilometrów piaszczyste góry, które wiatr co roku, ziarenko po ziarenku, przenosi o 8 metrów.

Nie tylko wydmy się przemieszczają. Wiosną tego roku na jednej z plaż na terenie parku morze odkryło coś niezwykłego: pozostałości dębowej puszczy sprzed ponad 3 tysięcy lat!

Cała masa do zwiedzania Poszukiwacze atrakcji nie będą się nudzić. Zaplanuj wizytę w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie oprócz stałej ekspozycji w letnich miesiącach odbywają się Dni Muzyki i Chleba oraz pokazy rzemiosła.

Dzieci mogą spróbować swoich sił w ubijaniu masła i innych gospodarskich czynnościach. Chętnie też wdrapią się na pobliską Latarnię Czołpino.

➻Jeśli chcesz schować się przed światem, polecamy ukryty wśród sosen w Smoldzińskim Lesie Pensjonat Kalmus. Karczma u Dragosha to też miejsce z duszą. Pyszne dania regionalne! ➻Superatrakcją dla rodzin będzie żegluga po jeziorze Łebsko. Wszystkie informacje na www.lebskiserwisturystyczny.pl.

W podziemnych labiryntach

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszy ze wszystkich. Położony niedaleko Krakowa, zachwycał bajkowością krajobrazu już dziewiętnastowiecznych turystów. To jeden z najciekawszych geologicznie terenów w Polsce i idealne miejsce do pieszych rodzinnych wycieczek. Trasy nie są tam męczące jak te wysokogórskie, a widoki... obłędne!

W skalistej krainie nietoperzy Fantazyjne formy skalne (Maczuga Herkulesa, Ostańce, Brama Krakowska) i tajemnicze jaskinie (Ciemna, Grota Łokietka) to wizytówka Ojcowskiego PN. Podziemne korytarze i groty to prawdziwe królestwo nietoperzy – spośród 21 żyjących w Polsce gatunków tego ssaka można spotkać aż 17. Tereny parku przecina płynąca wartkim nurtem rzeka Prądnik. Niezwykle fotogeniczne są też wkomponowane w ten oryginalny krajobraz zamki w Ojcowie i na Pieskowej Skale.

➻Boroniówka, stara osada młynarska to miejsce, które trzeba odwiedzić. Działają tu: tartak i młyn wodny. Wciąż mieli ziarna na mąkę na kamiennych żarnach! www.boroniowka.pl. ➻Zwiedzając Ojców, zatrzymajcie się na obiad w cudnej restauracji Piwnica pod Nietoperzem, www.podnietoperzem.pl.

Ptasi raj

Park Narodowy Ujście Warty nazywany też Rzeczpospolitą ptasią powstał dopiero w 2001 roku, jako ostatni z 23 parków narodowych. Wiele osób o nim nawet nie słyszało! To właśnie jego skrzydlaci mieszkańcy (obserwatorzy potwierdzili obecność aż 279 gatunków ptaków!) przyczynili się do otoczenia tych terenów ścisłą ochroną. Piąty cud Polski Krajobraz Ujścia Warty to mozaika łąk, pastwisk i trzcinowisk. Jest więc terenem niezamieszkanym.

Masz możliwość niczym niezakłóconego obcowania z przyrodą. To prawdziwy raj dla fotografów! Ale sporo się dzieje w otulinie parku. Latem odbywają się wycieczki plenerowe z przewodnikiem, zachwycają też okoliczne zabytki, np. ruiny twierdzy Kostrzyn nazywane kostrzyńskimi Pompejami i kompleks pałacowy w Dąbroszynie. Nic dziwnego, że to tajemnicze skrzydlate królestwo zostało wybrane przez czytelników National Geographic jednym z siedmiu cudów Polski.

➻PN Ujście Warty organizuje jedyne takie wybory na świecie. To plebiscyt na ptaka roku, a w sierpniu... wybory Miss Krów! O werdykcie decyduje publiczność!

➻ Najważniejszym miastem jest Kostrzyn nad Odrą. Tu szukaj noclegów i restauracji: www.kostrzyn.pl

Nad Biebrzą

Biebrzański Park Narodowy wyróżnia się rozmiarem – to największy w Polsce kompleks objęty ścisłą ochroną. Biebrzańskie bagna są domem dla wielu rzadkich ptaków, bobrów i innych chronionych gatunków zwierząt. I wspaniałym miejscem dla wielbicieli ekoturystyki. Jeśli naprawdę chcesz schować się przed światem, uciec od betonu i od tłumów, Biebrza będzie dla ciebie prawdziwym odkryciem. Tutejsze powietrze, bezgraniczna przestrzeń, dzika przyroda działają oczyszczająco.

Sto procent natury w naturze Taki wypoczynek po prostu trzeba lubić. Nie licz na wygody. Niewiele jest też do zwiedzania. Poza Twierdzą Osowiec na terenie gminy Goniądz w Biebrzańskim PN nie znajdziesz murowanych atrakcji.

Zasięg komórki, Wi-Fi? Zapomnij! I o to właśnie chodzi! Człowiek jest podporządkowany naturze, a to uczy pokory i dystansu. Bagienne szlaki nie należą do najwygodniejszych dla piechurów. Za to teren parku świetnie poznasz z perspektywy samej Biebrzy – leniwie płynąc kajakiem lub... tratwą. Tak, to nie pomyłka, opatentowano tutaj spływy specjalnymi tratwami, na których można spać i biwakować, a więc wodne wyprawy mogą trwać nawet kilka dni. Rewelacja!

➻Jeśli nawet na tak dzikich terenach szukasz wygody, taki wypoczynek oferuje gospodarstwo Dolina Biebrzy. Noclegi, restauracja, kajaki, tratwy, a nawet... lot balonem! www.dolinabiebrzy.pl. ➻Odwiedź portal new.biebrza.com. Mnóstwo praktycznych informacji i superoferty zorganizowanych wypraw dla aktywnych i rodzin z dziećmi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Świat kobiety

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej