Plitwickie jeziora (Chorwacja). Piętrowe jeziora i wodospady

Jezior jest szesnaście – dwanaście na górnym piętrze i cztery na dolnym. Kolor wody wciąż się zmienia: od błękitnego przez jasnozielony aż po ciemnoniebieski, a nawet siwy. Barwa zależy od ilości minerałów i organizmów żyjących w wodzie oraz kąta padania promieni słonecznych.

Jeziora łączy ponad 90 wodospadów, z których największy ma 78 metrów. Tak wygląda wielka atrakcja Chorwacji – Park Narodowy Plitwickie Jeziora, od 1979 r. znajdujący się na liście światowego przyrodniczego dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Woda w parku zajmuje ok. 200 hektarów, a długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km. Największe jest Jezioro Kozjak: ma powierzchnię 80 hektarów i głębokości 49,5 m.

Przez park wiedzie kilkanaście tras spacerowych. Najwięcej jest szlaków pieszych, ale też niektóre odcinki można pokonać niewielkimi statkami pasażerskimi albo kolejkami turystycznymi.

JOG

Ściągawka

Park znajduje się ok. 140 kilometrów od Zagrzebia, blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Na teren Parku można wejść jednym z dwóch wejść, przy których urządzone są obszerne parkingi.

Park wiosną i jesienią można zwiedzać w godz. 8-18 (bilety są sprzedawane do godz. 15). Latem park jest dostępny w godz. 7-20 (bilety do godz. 17). Zimą można wchodzić w godz. 8-16 (bilety do godz. 12).

Bilet normalny jednodniowy od listopada do marca kosztuje 80 kun (ok. 40 zł, wg kursu z 18 sierpnia 2014 r.), a od kwietnia do października 110 kun.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Wakacje w Ustce. Ciekawe miejsca i atrakcje

    Modny nadbałtycki kurort, mały rybacki port, cenione uzdrowisko. To jedno z najbardziej lubianych miejsc letniego wypoczynku w Polsce, kusi turystów licznymi atrakcjami w miasteczku i jego okolicach. więcej