Planujemy wakacje w Dalmacji

Położona nad brzegiem Adriatyku przyciąga przede wszystkich turystów spragnionych ciepłych wakacji nad morzem. Dalmację odwiedzają także miłośnicy historii i zabytków.

Zdjęcie

Wyspa Hvar /123/RF PICSEL
Wyspa Hvar
/123/RF PICSEL

Dalmacja to historyczny rejon wschodnich wybrzeży Adriatyku. Rozciąga się od wyspy Pag aż do Zatoki Kotorskiej, głównie na terenie współczesnej południowej Chorwacji, ale także Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Dalmacja jest popularnym celem wycieczek turystycznych ze względu na piękną pogodę, niebywałe widoki i wyjątkowe zabytki.

Trochę historii

W starożytności tereny zamieszkiwali Ilirowie, a wśród nich Dalmatowie, od których wzięła się nazwa regionu. Później swoje kolonie tworzyli tu Grecy, następnie Rzymianie, aż Dalmacja weszła w skład Bizancjum. 

Reklama

Chorwaci osiedlili się tutaj około VI wieku - miastami królewskim był Biograd oraz Nin. Dzięki tej bogatej historii w Dalmacji można podziwiać niebywałe zabytki pochodzące z czasów antycznych i wczesnośredniowiecznych.

Dubrovnik

Wyjątkowym miastem regionu jest Dubrovnik zwany Perłą Adriatyku. Najlepiej podziwiać go ze wzgórza Srđ, na którym szczycie znajdują się pozostałości twierdzy Marmonta. Miasto widoczne jest ze wzniesienia jak na dłoni, dlatego właśnie stąd wojska czarnogórskie prowadziły ostrzał w czasie oblężenia miasta w 1991 roku. 


Wtedy też zniszczono kolejkę linową, którą można było wjechać na szczyt. W Dubrovniku koniecznie trzeba zobaczyć mury miejskie (wstęp na nie jest płatny) oraz błyszczący od kroków tysięcy przechodniów bruk na ulicach starówki. Warto zajrzeć do Muzeum Małych Braci, które mieści się na terenie kompleksu klasztornego Franciszkanów. Oprócz zabudowań klasztornych można zwiedzić również dawną aptekę, gdzie prezentowany jest sprzęt laboratoryjny z XIV wieku.

Split

Split uznawany jest za stolicę Dalmacji. Największą atrakcją są pozostałości gigantycznego pałacu Dioklecjana, który z biegiem lat stał się częścią starego miasta. W obrys murów, dawnych komnat i korytarzy wbudowano późniejsze kamienice i uliczki. 

Warto zajrzeć do katedry wraz ze skarbcem oraz  kościoła św. Jana. Miłym miejscem jest nadmorska promenada, przy której znajduje się wiele sympatycznych kawiarenek, gdzie można usiąść, napić się kawy i popatrzeć na Adriatyk. Z portu odpływają statki na większość dalmackich wysp.

Wyspy

Wyspy Dalmacji zachwycają pięknymi plażami oraz tropikalną roślinnością. Z licznych wzgórz, na które warto się wdrapać, można podziwiać olśniewające widoki. Pomiędzy wyspami pływają promy oraz katamarany. Turyści, którzy chcieliby zaoszczędzić powinni zrezygnować z własnego samochodu, ponieważ opłaty promowe za samochód są dość wysokie. 

Katamarany dostępne są jedynie dla podróżnych bez rowerów, motocykli czy aut. Zatrzymują się one w wielu portach, w których nie mógłby zacumować prom.

Szczególnie urokliwa jest wyspa Hvar, która słynie z upraw lawendy. W każdym sklepiku można zaopatrzyć się w lawendowe pamiątki. Najczęściej odwiedzaną miejscowością na wyspie jest miasto Hvar, gdzie znajduje się m.in. twierdza z 1557 roku oraz twierdza Napoleona z 1811 roku. Roztacza się z nich piękny widok. Warto też zajrzeć do niepozornego miasteczka Stari Grad, gdzie odnajdziemy kilka zabytków z czasów pierwszych chrześcijan, jednym z nich jest kościół św. Jana.

W miejscowości Korčula na wyspie o tej samej nazwie znajduje się dom Marco Polo. Wyspa Pag zachwyci miłośników wspinaczki oraz rowerzystów. Pag słynie również z wyrobu koronek.

W góry czy na plażę?

Dalmacja stwarza ogromne możliwości zróżnicowanego wypoczynku. Można tutaj uprawiać sporty wodne, wędrować, jeździć na rowerze, a także beztrosko wylegiwać się na plaży.  Turyści powinni pamiętać o tym, że w lipcu i sierpniu potrafi być bardzo gorąco. W Dalmacji plaże są głównie kamieniste lub skaliste, a nieliczne plaże piaszczyste (poza tymi w miejscowości Bol) są wąskie i zatłoczone. 

Dlatego należy zabrać ze sobą specjalne buty do wody, dzięki którym można chodzić po kamienistym dnie. W wielu miejscach znajdują się drabinki, dzięki którym wprost ze skał można zejść do wody. Na plażach często ustawione są bezpłatne natryski (najczęściej na widoku publicznym), które pozwalają spłukać z siebie słoną morską wodę. 

Wśród polskich turystów ogromną popularnością cieszy się miejscowość Makarska, jednak poza urokliwymi plażami nie ma tam wiele do zwiedzania.

Miłośnicy górskich wędrówek powinni wybrać się do Parku Narodowego Paklenica. Obejmuje on część najładniejszy i największych gór w tym kraju Velebit.

Należy dodać, że z Dalmacji niedaleko jest to słynnego miejsca objawień maryjnych Međjugorje. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • Ciekawe miejsca w Łebie

    Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim... więcej