Planujemy wakacje nad Adriatykiem

Jego krystaliczną wodą i zapierającymi dech w piersiach widokami zachwycali się już starożytni. Przez wieki popularność tego północnego odgałęzienia Morza Śródziemnego rosła. Adriatyk kusi co roku miliony turystów, a w sezonie niemal każde miasteczko na jego wybrzeżu zamienia się w miejscowość wypoczynkową.

Zdjęcie

Dubrownik nad Adriatykiem /123/RF PICSEL
Dubrownik nad Adriatykiem
/123/RF PICSEL

Szczególną popularnością cieszą się skaliste plaże Chorwacji, lecz w tym śródziemnomorskim raju każdy znajdzie coś dla siebie.

Morze ciepłe, morze słone

Morze Adriatyckie, północna odnoga Morza Śródziemnego, ma powierzchnię około 139 tys. km2. Adriatyk jest bardzo ciepły, nawet zimą temperatura wody zazwyczaj nie spada poniżej 10 st. C, a latem - poniżej 20. Duże zasolenie (nawet do 4% w pobliżu wybrzeża Chorwacji) oraz układ prądów morskich sprawiają, że jego wody są bardzo czyste i przejrzyste. Według niektórych danych przejrzystość wody na pełnym morzu sięga 56 m!

Dwoiste oblicze wybrzeży Adriatyku

Wschodnie i zachodnie wybrzeża Adriatyku różnią się znacząco między sobą - zachodnia, włoska część jest "łagodniejsza": bardziej piaszczysta, bez stromych zboczy schodzących do morza, przez co - przyjazna plażowiczom i rodzinom z dziećmi. W pejzażach wschodniej części wybrzeża (a zwłaszcza jego chorwackiej i czarnogórskiej części) dominują kamieniste plaże i strome klify, choć uda się i tam znaleźć plaże piaszczyste (jak największa po tej stronie Adriatyku Wielka Plaża w Ulcinju, ciągnąca się na 13 km).

Raj dla plażowiczów i płetwonurków

Stabilna, na ogół słoneczna i ciepła pogoda na wybrzeżach Adriatyku sprawia, że są one rajem dla tych, co z wakacji pragną wrócić z piękną opalenizną. Przejrzyste wody pełne barwnych ryb, koralowców, podwodnych skał i jaskiń (np. Jaskinia Odyseusza przy wyspie Mljet), a nawet wraków statków, kuszą płetwonurków. Żeglarzy  przyciągają porozsiewane wśród pięknych pejzaży wysepki, choć muszą się oni liczyć z gwałtownymi zmianami pogody na pełnym morzu.

Co warto zobaczyć na wybrzeżach Adriatyku?

- Włochy - piaszczyste plaże, megality w pobliżu Bari, XIII-wieczny, wpisany na listę UNESCO Castel del Monte, rzymskie ruiny w Pescarze, bizantyńskie mozaiki w Rawennie, zachwycającą urbanistykę Wenecji; - Słowenia - Piran z architekturą noszącą weneckie piętno, a także - saliny w parku narodowym Sečovlje, pozwalającym zapoznać się z tradycyjnymi sposobami pozyskiwania soli; - Chorwacja - miasta i miasteczka o niepowtarzalnym klimacie i długiej historii: Split, Trogir, a także "perłę Adriatyku", czyli Dubrovnik;  wyspy o różnorodnym charakterze: chorwackie wybrzeże liczy ponad 1 000 wysp i wysepek, z czego jedynie 47 (lub według innych źródeł 69)- zamieszkanych, najsłynniejsze chorwackie wyspy to: Krk, Pag, Cres, Brač, Rab, Hvar, Dugi Otok, Mljet i Korčula; 

- Czarnogóra - wpisaną na listę UNESCO starówkę Kotoru, Budvę uważaną za jedno z najstarszych bałkańskich miast oraz Stary Bar ze starożytnymi ruinami; piaszczyste plaże w Ulcinju

- Albania - kurorty Durrës i Vlora, dużą atrakcją są także plaże... z bunkrami. 

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej