Ostróda. Co warto zobaczyć?

Miasto nad Jeziorem Drwęckim ma wszystko, by przyciągnąć turystów i sprawić, by chcieli tutaj wracać.

Zdjęcie

Ostróda/fot. Piotr Płaczkowski /Reporter
Ostróda/fot. Piotr Płaczkowski
/Reporter

Trudno wyobrazić sobie lepszą bazę wypadową na aktywny urlop. Ostróda potrafi zaspokoić potrzeby i ciała, i ducha. Przez miasto płynie bardzo czysta Drwęca, w jego granicach znajduje się 12 jezior, w tym duże Drwęckie. Miłośnicy żeglowania, kajakarstwa i wędkowania są tu w siódmym niebie.

Okolice miasta są rajem dla miłośników przyrody i krajobrazowych wycieczek. Jest co zwiedzać, a także gdzie dobrze zjeść.

Reklama

Znanym obywatelem Ostródy był pisarz Hans Hellmut Kirst.

Ostróda jest starym miastem. Powstała w XIII wieku w delcie rzeki Drwęcy. Sto lat później stanął tu krzyżacki zamek, który dzisiaj możemy podziwiać w centrum miasta. Nazwę, po niemiecku Osterode, zawdzięcza zapewne pierwszym osadnikom z miasta Osterode am Harz.

Dzięki położeniu na pograniczu polsko-niemieckim i ochronie, jaką mieszkańcom dawali krzyżacy, miasto szybko się rozwijało. Niestety, uwikłanie w wojny Korony z zakonem, traciło na znaczeniu, stając się ośrodkiem prowincjonalnym o niewielkim znaczeniu.

Przełom nastąpił, gdy w latach 70. XIX wieku do Ostródy doprowadzono linię kolejową. Śladów wielkiej historii nie zostało tu wiele. Na rynku stoi fontanna trzech cesarzy. Wrażenie robią tzw. Białe Koszary. Przeciwnie krzyżacki zamek. Masywna ceglana bryła z zewnątrz przytłacza. Uśmiech wywołuje natomiast popiersie Tadeusza Kościuszki, który nigdy tu nie był.

Ale to dowód na pogmatwane dzieje tej ziemi. Po prostu po wojnie zrzucono z cokołu pomnik niemiecki, a wódz insurekcji był dobrym symbolem polskości niemieckiego Oberlandu.

Dziś miasto odzyskuje blask i robi wiele, by przyciągnąć turystów. Na Jeziorze Drwęckim zbudowano nowoczesny wyciąg dla narciarzy wodnych. Każdy może spróbować. Warto zajrzeć tu w drodze nad morze. Jednak ostrzegam, odtąd koło Ostródy już nie przejedziemy obojętnie.

Informacje

Miasto leży przy krajowej siódemce, która na tym odcinku jest w przebudowie. Zamek znajdziemy bez trudu. Stoi po drodze z rynku nad jezioro. Jego zwarta ceglana bryła widoczna jest z daleka.

Muzeum na zamku ma ekspozycję stałą prezentującą dzieje miasta i okolic oraz czasową. W tej chwili jest to „Ostróda na pocztówkach z PRL-u”. Dla wszystkich po czterdziestce obowiązkowa.

Przypomnimy sobie jak wyglądał syfon, tranzystorowe radyjko czy magnetofon Kasprzak. Eksponatów jest sporo, tytułowe obrazki z pocztówek też...

Od kwietnia do czerwca muzeum czynne od wtorku do piątku w godz. 9.00-16.00, a w soboty i niedziele w godz. 10.00-15.00. W lipcu i sierpniu od wtorku do piątku w godz. 9.00-17.00, w soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00.

Bilety wstępu: normalne po 4 zł, ulgowe – 3 zł. Warto zaglądać na stronę w internecie: muzeumwostrodzie.pl

Wyciąg nart wodnych znajduje się przy bulwarze nad Jeziorem Drwęckim. Wbrew pozorom jest to atrakcja nie tylko dla zaawansowanych. Spróbować może każdy. No, prawie...

Wyciąg ma 800 m (prostokąt 250x150 m), sprzęt wypożyczymy na miejscu. Jednocześnie może bezpiecznie płynąć 7-9 osób.

Uwaga, latem spora kolejka chętnych. Od 13.06. do 11.09. czynne w tygodniu od godz. 12.00 do 20.00, w weekendy od 10.00 do 20.00.

Bilet na jeden przejazd kosztuje 5 zł, godzinny – 40 zł, całodzienny – 85 zł. Wypożyczenie pianki, nart – po 5 zł za godzinę, deski – 20 zł/godz.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Świat & Ludzie

Zobacz również