Odkryj na nowo polskie plaże

Pięknych miejsc do relaksu nad wodą nie musimy szukać setki czy nawet tysiące kilometrów od Polski. Są na wyciągnięcie ręki!

Królewskie Darłowo

Reklama

Zamiast śladem tysięcy turystów jechać latem do oblężonych kąpielisk w Trójmieście, Łebie, Kołobrzegu czy Międzyzdrojach, warto wybrać się na wypoczynek do Darłowa, królewskiego miasta, które leży w samym centrum bursztynowego wybrzeża. Jest tu aż 6 km szerokich, piaszczystych plaż.

Poławiacze bursztynu mają tu spore szanse na udane zbiory, zwłaszcza po sztormowych dniach. We wschodniej części Darłówka, które jest nadmorską dzielnicą Darłowa, zakończono prace nad umacnianiem brzegu morskiego. Dzięki temu powstają tu płytkie laguny, w których woda jest wyjątkowo przejrzysta. Dlatego plażę tę szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi.

Darłowo nazywane jest też wędkarską stolicą Polski, z uwagi na łowiska bogate w dorsza i imprezy dla wędkarzy. Dla każdego starczy więc miejsca nad wodą.

Dodatkową atrakcją są dwa jeziora przybrzeżne: Bukowo i Kopań oraz ujścia dwóch rzek: Wieprzy i Grabowej.

W Darłowie urodził się i zmarł Eryk I Pomorski – król Danii, Szwecji i Norwegii. 150 m od plaży znajduje się jedyny w Polsce park wodny ze słoną wodą morską.

Świnoujście ma jedną z najszerszych plaż w Europie

Wciągu ostatnich kilkunastu lat Świnoujście rozkwitło i zamieniło się w uzdrowisko z prawdziwego zdarzenia. Plaża jest tu nadzwyczajna – rozległa, obszerna, miejscami dzika i niezwykle urokliwa. Nie wszyscy wiedzą, że jest to jedna z najszerszych plaż w Europie, która co roku się powiększa, po nieważ morze oddaje miastu trochę lądu.

Jeśli ktoś lubi gwar, sport i zabawę, znajdzie tu wiele atrakcji, takich jak siatkówka, koszykówka, kitesurfing czy też zumba.

Latem główna plaża jest zatłoczona, ale wystarczy przespacerować się kawałek dalej, w stronę wiatraka (Stawa Młyny), aby dojść do tzw. dzikiej plaży, gdzie panuje spokój.

Amatorzy mocniejszych wrażeń mogą pójść w przeciwną stronę, na niemiecką plażę nudystów. Promenada wypiękniała, przebudowano jej okolice, powstały osiedla w typowo kurortowym stylu oraz knajpki i restauracje. Dla osób lubiących zwiedzanie Świnoujście to dobry punkt wypadowy na najróżniejsze wycieczki.

W tym roku morze odsłoniło ponad 30 m lądu w Świnoujściu. Tutejsza plaża w najszerszym odcinku ma aż 200 metrów! Świnoujście słynie także z najwyższej polskiej latarni morskiej (285 schodów, 60 m wy sokości). Lubią się tam całować zakochani.

Wigrami Papież też się zachwycił...

Suwalszczyzna jest wymarzonym miejscem dla tych, którzy zmęczeni są hałasem nadmorskich plaż i nie lubią w upały tylko leżeć na piasku i smażyć się jak na patelni.

Jezioro Wigry leży na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, nie ma tu więc wielkiego przemysłu turystycznego, ale piękno krajobrazu wynagrodzi brak szerokich piaszczystych plaż. Są za to ładne plaże trawiaste.

W Bryzglu i Gawrych Rudzie znajdziecie urokliwe miejsca, w których można się poopalać, popływać i pokontemplować przyrodę. Z kąpieliska w Starym Folwarku roztacza się zapierający dech w piersiach widok na półwysep z dawnym klasztorem kamedułów we wsi Wigry, gdzie w 1999 r. odpoczywał Jan Paweł II.

Bardziej ustronne miejsca do kąpieli to Rosochaty Róg i Złote Piaski. Na Wigrach bierze początek szlak kajakowy Czarną Hańczą – jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Osobliwością jeziora Wigry są liczne wysepki o łącznej powierzchni ponad 70 ha. W 1418 r. król Władysław Jagiełło podczas polowania uniknął tutaj zasadzki krzyżackiego komtura z Kętrzyna.

Mały przewodnik

Ważne informacje

Darłowo. Aktualne oferty noclegów i wiadomości o atrakcjach i imprezach: www.darlowo.pl

Rejs statkiem na duńską wyspę Bornholm – 190 zł

Park wodny – 20 zł za godzinę.

Świnoujście. Noclegi i wiadomości turystyczne: www.swinoujscie.pl

Rejs statkiem do Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck – 40 zł

Latarnia morska – 6 zł

Rejs katamaranem – 40 zł

IX-wieczne forty – 9 zł

Podziemne miasto – 15 zł.

Jezioro Wigry. Noclegi: www.suwalszczyzna.com.pl

Rejs statkiem papieskim Kameduła po Wigrach – 20 zł

Zwiedzanie zespołu poklasztornego kamedułów w Wigrach jest bezpłatne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również