Największe atrakcje Majorki

Gdy poprosisz tu kelnera o kawę, przyniesie ci szampana („cava”). Nic więc dziwnego, że to idealne miejsce na urlop! Hiszpańską wyspę pokochali nie tylko turyści. Od lat przyciąga też artystów i celebrytów.

Zdjęcie

Słynna katedra w Palma de Mallorca /123/RF PICSEL
Słynna katedra w Palma de Mallorca
/123/RF PICSEL

Boskie plaże - Cala Millor, port d’Alcudia

Oplatają prawie całe wybrzeże Majorki, bo na tej małej wyspie jest ich aż 120. Rodziny z dziećmi upodobały sobie szerokie, piaszczyste plaże z łatwym dostępem do morza.

W popularnych miejscowościach (Port d’Alcudia, Cala Millor, Can Pastilla, Playa de Palma) turyści znajdą na nich wszelkie udogodnienia, takie jak bary, wypożyczalnie sprzętu, toalety z prysznicami, a także place zabaw. Dlatego można z nich nie wychodzić cały dzień.

Reklama

Poszukiwacze przygód wolą odpoczywać na dzikich plażach, ukrytych w zatoczkach i otoczonych urwistymi skałami (Cala Torta, Betlem). Choć są niezagospodarowane, to fantastyczne widoki wynagradzają brak wygód.

Do niektórych (Cala Varques) można dotrzeć tylko piechotą, dlatego lubią je osoby ceniące ciszę i spokój. Właścicielkami ziem nad morzem są na Majorce prawie wyłącznie kobiety, dlatego należą do najbogatszych jej mieszkańców.

Przed boomem turystycznym to córkom zapisywano nadmorskie tereny, bo były nieurodzajne.

Zabawa i zwiedzanie. Palma de Mallorca

Najbardziej charakterystyczną budowlą stolicy jest gotycka katedra La Seu, wznosząca się nad miastem. To tam warto skierować pierwsze kroki, by zobaczyć największą na świecie rozetę witrażową oraz żelazny baldachim w kształcie korony cierniowej, zaprojektowany przez Antonia Gaudiego.

Kręte uliczki zaprowadzą nas od kościoła na Plaza Major, centralny punkt miasta. Jego największą atrakcją jest całoroczny jarmark rękodzieła i uliczni artyści. Zakupy lepiej jednak zrobić na eleganckim bulwarze La Rambla.

Choć na starówce wzrok przyciągają liczne sklepiki i kawiarnie, warto podnieść głowę, żeby podziwiać bogato zdobione kamienice, np. secesyjną Can Casasayas czy modernistyczną La Caixa, w której mieści się muzeum z dziełami El Greca i Miro.

Górska idylla - Daia, Soller

Majorka to nie tylko wybrzeże. W jej północno-zachodniej części rozciągają się malownicze górzyste tereny. Amatorzy pieszych wycieczek cenią zwłaszcza pasmo Tramuntana z dobrze oznakowanymi trasami dla początkujących i doświadczonych piechurów.

Na szlakach czekają liczne niespodzianki: zapierające dech w piersiach widoki morza, wodospady oraz jaskinie z efektownymi stalaktytami. Wędrując po górach, trzeba koniecznie odwiedzić choć jedno z dwóch najpiękniejszych miasteczek wyspy.

Pierwsze to Deia, słynąca ze wspaniałych krajobrazów. W tej, wydawałoby się, odciętej od świata miejscowości, zaskakująco dużo jest świetnych restauracji i galerii sztuki.

W tętniącym życiem Soller, znanym z kulturalnych imprez i muzeów, koniecznie skosztujmy pomarańczy. Wyhodowano ich tu kilkanaście odmian. Miasteczko zawdzięcza im sławę oraz bogactwo.

Informacje

✣ Ceny najtańszych biletów lotniczych zaczynają się już od 300 zł w obie strony. Przeloty bez przesiadek oferowane są ze wszystkich większych polskich miast.

✣ Rower jest najwygodniejszym środkiem transportu. Koszt jego wypożyczenia to 6 euro za dzień. Imponująca jest też liczba tras – 410! Transport publiczny działa bardzo sprawnie. Cena biletu bez względu na długość trasy – 2 euro.

✣ Sezon trwa od kwietnia do listopada. W zimie hotele się zamykają, a życie zamiera.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również