Największe atrakcje Korsyki

Ta fenomenalna wyspa o bardzo charakterystycznym położeniu geograficznym - na południu od wybrzeży Francji i na zachód o Włoch, to doskonałe miejsce na spędzenie niezapomnianych wakacyjnych chwil wraz z najbliższymi. Jeżeli poszukujesz nadmorskich wrażeń z lekkimi wpływami egzotycznymi to bez wątpienia twój wybór powinien paść właśnie na Korsykę. Zapoznaj się z kilkoma informacjami, które pozwolą ci lepiej poznać tą malowniczą wyspę i odpowiednio przygotować się do niezapomnianej podróży.

Zdjęcie

Stare miasto w Bonifacio na Korsyce /123/RF PICSEL
Stare miasto w Bonifacio na Korsyce
/123/RF PICSEL

Przydatne informacje

Korsyka jest formalnie częścią Francji, stanowi jedynie osobny dystrykt tego państwa. Z tego też względu nie istnieją żadne poważne przepisy, które mogły by przeszkodzić ci w podróży na wyspę. Na teren Francji - kraju członkowskiego Unii Europejskiej możesz dostać się mając przy sobie jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. 

Wyjątkowo ciężko jest natomiast jednoznacznie określić kiedy jest najlepszy okres na wyprawę na Korsykę. Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, który jest wyjątkowo przyjemny i przyjazny turystom. Latem zazwyczaj jest upalnie i sucho a temperatura z łatwością sięga nawet 36 - 38 kresek na termometrach. 

Reklama

Z kolei zimy uchodzą za wyjątkowo ciepłe i łagodne. Temperatura wówczas nie spada poniżej 12 stopni Celsjusza. Najbardziej optymalną porą na pobyt na Korsyce wydaje się być wiosna lub jesień. W tych porach roku opady atmosferyczne nie są uciążliwe, woda w morzu jest ciepła. Także temperatury powietrza powinny być dla ciebie miłym zaskoczeniem. 

Rdzenni mieszkańcy Korsyki to w przeważającej części Francuzi, jednak zazwyczaj urodzeni na wyspie. Spotkasz tam też sporą grupę Włochów. Na dosyć rozległych terenach nie ma zbyt wielu osób. Korsykę zamieszkuje na stałe obecnie około 300 tysięcy osób. Pewnym problemem, który może sprawić ci problem podczas podróży jest bariera językowa. Niestety ludzie na wyspie niechętnie i niezbyt sprawnie posługują się językiem innym niż francuski lub korsykański. Nawet znajomość angielskiego może okazać się niewystarczająca.

Najciekawsze atrakcje Korsyki

Mieszkańcy Korsyki w głównej mierze utrzymują się z turystyki, co sprawia, że oferta atrakcji na wyspie jest naprawdę bogata i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Zwiedzanie wyspy warto rozpocząć od jej stolicy i jednocześnie największego miasta w okolicy. Tak naprawdę Ajaccio nie jest zbyt imponujące jeśli chodzi o rozmiar. Zamieszkuje je jedynie niewiele ponad 60 tysięcy osób. 

Miasto jest przede wszystkim znane wszystkim miłośnikom historii jako miejsce urodzenia Napoleona Bonaparte. W Ajaccio warto zobaczyć pozostałości po zabytkowej cytadeli nad brzegiem morza i potężną katedrę Notre Dame de la Misericordie. Pochodzi ona z XVI wieku. 

Inne miejsca warte odwiedzenia to między innymi górska miejscowość Bastelica, czyli miejsce narodzin innego znanego mieszkańca Korsyki - Sampiero Corso. Miasteczko znajduje się na wysokości prawie 800 metrów nad poziomem morza! 

Jeżeli podczas swojej podróży trafisz na południowy kraniec wyspy, koniecznie powinieneś odwiedzić miejscowość Bonifacio. To malowniczo położone miasto, które góruje nad kilkudziesięciu metrowym nadmorskim klifem. 

Na Korsyce znajdziesz też wiele doskonale zachowanych śladów i pozostałości po obecności i panowaniu Rzymian na wyspie. Szczególnie polecamy wizytę w dwóch miejscowościach - Aleria i Mariana. To tam właśnie udostępnione dla turystów są znaleziska z lokalnych wykopalisk prowadzonych konsekwentnie od kilkunastu lat.

Bezpieczeństwo na Korsyce

W mediach regularnie pojawiają się informacje dotyczące walki ruchów i organizacji separatystycznych, które walczą od wielu lat o niepodległość Korsyki względem Francji. Lokalni separatyści zabiegają przede wszystkim o zwiększenie promocji korsykańskiego języka i kultury i poszerzenia autonomii regionu wobec Francji. Jednak wbrew obiegowej opinii pobyt na wyspie jest absolutnie bezpieczny. 

Dzieje się tak między innymi dzięki świadomości wszystkich mieszkańców Korsyki, że turystyka jest największym źródłem ich utrzymania i nie mogą sobie pozwolić na odcięcie się od tej gałęzi gospodarki. Do sporadycznych ataków terrorystycznych dochodzi jedynie poza atrakcjami turystycznymi a nawet poza sezonem wakacyjnym. 

Widok grupy mężczyzn ze strzelbami nie powinien cię przerazić w najmniejszym stopniu - warto pamiętać, że Korsyka to ulubiony rejon myśliwych do polowań na dzikie świnie żyjące na wolności.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przetrwać długi lot?

    Suche powietrze, zmiany ciśnienia, jedna pozycja... Wiele godzin spędzonych w samolocie może niekorzystnie odbić się na naszym samopoczuciu. więcej