​Największe atrakcje Chalkidiki

Półwysep Chalkidiki przyciąga turystów z całej Europy czystym morzem, malowniczymi plażami i bogatym dziedzictwem kulturowym.

Zdjęcie

Na Chalkidiki pogoda gwarantowana /123/RF PICSEL
Na Chalkidiki pogoda gwarantowana
/123/RF PICSEL

Chalkidiki, czyli inaczej Półwysep Chalcydycki, położony jest nad Morzem Egejskim w północnej Grecji. Słynie z malowniczych widoków, idealnych warunków do wypoczynku oraz antycznego dziedzictwa. Półwysep dzieli się na trzy, zróżnicowane części: Kassandrę, Sithonię i Athos. Plaże są tutaj piaszczyste a morze błękitne, wzgórza porastają soczyście zielone, cudnie pachnące lasy piniowe.

Athos

Na półwyspie Chalkidiki znajduje się słynna góra Athos zwana również Świętą Górą. Posiada ona status okręgu autonomicznego i zamieszkują ją jedynie prawosławni mnisi. Wstęp dla kobiet jest całkowicie zabroniony, a dla turystów płci męskiej utrudniony. W sumie w obrębie góry Athos funkcjonuje 20 klasztorów. Część z nich można podziwiać z plaży lub wody podczas rejsu.

Reklama

Saloniki

Saloniki są drugim co do wielkości miastem Grecji. Pełne są wspaniałych zabytków. Koniecznie trzeba zobaczyć Białą Wieżę, która została wybudowana przez osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego w XVI wieku. Obecnie we wnętrzach urządzono Muzeum Kultury Bizantyjskiej, a na szczycie punkt widokowy. Wieża uznawana jest za symbol miasta.

Warto również zajrzeć do kościoła św. Demetriusza, który jest najważniejszym kościołem Salonik, a jego patron jest też patronem miasta. Ważnym zabytkiem jest także Łuk i Mauzoleum Galeriusza. 

Łuk został ustawiony w 298-299 roku dla uczczenia zwycięstwa Galeriusza nad Persami.  Mauzoleum było dla niego przeznaczone, ale nie zostało w tym celu wykorzystane, ponieważ cesarz Galeriusz zginął w Persji. Ostatecznie zostało zamienione na kościół św. Jerzego.

Kassandra

Część półwyspu o nazwie Kassandra jest najlepiej przygotowana do goszczenia turystów. W tym rejonie skupia się większość hoteli. Wczasowicze mają do swojej dyspozycji liczne atrakcje i rozrywki, wśród których najpopularniejsze są sporty wodne. Kassandryjskie plaże są zdecydowanie najpiękniejsze na całym półwyspie.

Informacje praktyczne

Pogoda na Chalkidiki jest stabilna, co cieszy turystów. Lato jest gorące i suche. Najprzyjemniej jest w maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku. W lipcu i sierpniu średnie temperatury dochodzą do 32 stopni. Najmniej opadów jest w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Półwysep jest popularnym miejscem wypoczynku turystów, dlatego większość biur podróży oferuje wycieczki na Chalkidiki. Ceny są zróżnicowane, można również korzystać z ofert last minute. 

Ci, którzy chcieliby zorganizować wyjazd na własną rękę, powinni szukać lotów do Salonik, a miejsca w hotelach lub pensjonatach rezerwować z wyprzedzeniem.

 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • Jak przetrwać długi lot?

    Suche powietrze, zmiany ciśnienia, jedna pozycja... Wiele godzin spędzonych w samolocie może niekorzystnie odbić się na naszym samopoczuciu. więcej