Najpiękniejsze polskie plaże w mieście!

Wylegiwać się na rozgrzanym piasku... Marzenie! Może się ono spełnić nie tylko nad morzem. Nad polskimi rzekami w wielu miastach plaże są coraz ładniejsze i… zatłoczone.

Zdjęcie

Plaża przy Wiśle w Warszawie /123/RF PICSEL
Plaża przy Wiśle w Warszawie
/123/RF PICSEL

Nad Odrą we Wrocławiu. Weekend na leżaku lub kajakiem... za granicę

We Wrocławiu nie brakuje miejsc, gdzie można uciec od zgiełku dużego miasta. Jedno z najpopularniejszych to Kafe Plaża, za mostem Zwierzynieckim.

Tony piasku, leżaki i bar... Chętnie odwiedzane są także nadodrzańskie wały. Na Odrze i kanałach też jest duży ruch – zarówno w dzień, jak i nocą, bo wtedy widok rozświetlonego Wrocławia jest bardzo urokliwy. Na wodzie i na brzegach toczy się życie nocne...

Reklama

Wrocławskie kanały to cały system większych i mniejszych dróg wodnych, którymi można popłynąć do Berlina, a nawet do Francji!

Część kanałów to stare drogi wodne powstałe jeszcze w XVII wieku. Większość z nich uzdatniono do żeglugi w XIX i XX w., budując śluzy, jazy, nabrzeża, a także wrota wodne.

Obecnie na kanałach odbywają się rejsy turys tyczne białej floty. Powstaje też coraz więcej miejsc, gdzie można wypożyczyć kajak lub łód kę, by podziwiać panoramę Wrocławia z wody.

A jak wiadomo – Odra to rzeka graniczna, więc pływają nią nie tylko Polacy, ale też turyści zza zachodniej granicy. Niebawem, gdy przybędzie przystani i marin, goście z Zachodu będą mogli liczyć na więcej wygód dla wodniaków.

Ale ciekawe! Bardzo urokliwe są również... wyspy na Odrze oraz oczywiście łączące je mosty i mostki. A najwięcej wysepek jest w okolicach Starego Miasta.

Nad Wisłą w Warszawie od strony praskiej

W stolicy najsłynniejszą plażą jest ta usypana sztucznie pod mostem Poniatowskiego na prawym brzegu Wisły. Na plażę można podjechać rowerem, ale można też przypłynąć promem z lewego brzegu, by uniknąć tłoku i korków na moście.

Można się tu opalać, grać w piłkę, rozpalić grill. Na słonecznej plaży często są koncerty. Życie towarzyskie toczy się również wieczorem: młodzież urządza imieniny i urodziny, świętuje zakończenie roku szkolnego i zdane egzaminy. Ale ciekawe!

Dlaczego właśnie pod mostem Poniatowskiego stworzono plażę? Bo tu była największa i najładniejsza naturalna piaszczysta łacha na Wiśle i łatwo ją było powiększyć.

W tym miejscu zresztą nadal tworzą się łachy oparte o filary mostu. Jeszcze kilka lat temu w miejscu plaży był też las łęgowy. Obecnie przez pozostałą jego część prowadzi jedna z najpiękniejszych krajobrazowo ścieżek rowerowych.

Spacerkiem ze Starego Miasta na Poznańską ...Wenecję

Trzy poznańskie plaże miejskie nad rzeką od kilku lat są jedną z atrakcji miasta. Pierwsza z plaż znajduje się w starym korycie Warty na Chwaliszewie, między mostami Rocha i Chrobrego. Rozciąga się z niej piękna panorama na poznańską bazylikę. Niegdyś w miejscu tej plaży była wyspa na Warcie.

Teraz plaża nazywana jest Poznańską Wenecją. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wodny i motorówki, a nad plażą jest kawiarenka. Dla plażowiczów chcących aktywnie spędzać czas organizatorzy przygotowali boisko do gry w siatkówkę. Odbywają się tu również koncerty, imprezy plenerowe oraz różne warsztaty artystyczne. Kolejne plaże to: ta w parku Szelągowskiego (Stare Winogrady) oraz w pobliżu mostu Królowej Jadwigi, od strony ronda Rataje. Ale ciekawe!

„Miasto wraca nad rzekę” – tak nazywał się projekt utworzenia poznańskich plaż. Na ich usypanie zużyto kilkaset tysięcy ton piasku. Symbolem powrotu miasta nad rzekę są też statki pasażerskie wypływające z przystani jachtowej w starym porcie. Statki wróciły na Wartę w Poznaniu... po kilkudziesięciu latach przerwy! Do dyspozycji mieszkańców i turystów są: „Bajka”, „Biała Dama” i „Karolinka”.

Nad Liwcem w Kamieńczyku. Dzika plaża i biwak pod namiotem

Płytka woda, piaszczyste dno i niskie brzegi Liwca stanowią doskonałe miejsce na wypoczynek. Tak jest na przykład w okolicach Kamieńczyka, wsi z gospodarstwami agroturystycznymi i galeriami miejscowych artystów.

A dalej na południe, nad samym Liwcem, leży inna popularna miejscowość letniskowa – Urle, otoczona lasami pełnymi borówek, jagód, jeżyn i malin. Ale ciekawe! Kamieńczyk był w XV w. znanym miastem, z dworem królewskim, ratuszem, klasztorem i kościołami. Kilka kilometrów od Kamieńczyka znajduje się sanktuarium w Loretto z klasztorem sióstr loretanek.

Nad Wisłą w Toruniu. Pięknie, zabytkowo i światowo!

W Toruniu, bezpośrednio z Rynku Staromiejskiego przechodzi się nad Wisłę – to dystans zaledwie kilkuset metrów. Rozciąga się tu Bulwar Filadelfijski (ulica między Starówką a Wisłą), nazwany tak na cześć partnerskiego dla Torunia miasta – Filadelfii. Przy bulwarze można usiąść, odpocząć, zrelaksować się.

Dużą atrakcją jest przejażdżka motorówką na drugi brzeg, skąd widok na stary Toruń zapiera dech w piersiach. Można wybrać się też na dłuższy rejs po Wiśle statkiem wycieczkowym. Ale ciekawe! Do lat siedemdziesiątych XX w. w miejscu bulwaru było nabrzeże portowe. Toruń był bowiem w dawnych czasach (głównie w średniowieczu) wielkim portem, gdzie przypływały statki dalekomorskie.

Dodatkowe wiadomości o opisanych miejscach

Warszawa. Informację o bezpłatnych przeprawach promowych na Wiśle i rozkład rejsów znajdziemy na stronie zarządu transportu miejskiego: www.ztm.waw.pl

Wrocław. O imprezach na plaży i w mieście dowiemy się w Centrum Informacji Turystycznej, tel. 71 346 15 34; mail: info@itwroclaw.pl oraz na stronie: www.wroclaw.pl Poznań. Plenerowe kino na plaży i inne atrakcje – informacja na str. miasta: www.poznan.pl

Toruń. Plaża miejska na Błoniach Nadwiślańskich czynna od 10.00 do 18.00 (leżaki gratis).

Kamieńczyk i okolice. Informacja o gospo- darstwach agroturystycznych i kwaterach na: www.naweekend.pl; www.eholiday.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Zwiedzanie Pułtuska

    Położony pięknie nad rzeką, z fantastyczną historią, zabytkami i prawdziwie kosmicznymi atrakcjami, Pułtusk jest wyśmienitym celem na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. więcej