Najpiękniejsze plaże na Kubie

Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal bez końca, a nocą oddać się zabawie w nadmorskich klubach i restauracjach. Niebiańskich plaż jest tam ponad 4 tysiące! Warto jednak wymienić te najpiękniejsze - zarówno słynne, jak i kameralne - oraz sprawdzić, czy faktycznie są takie, jak się o nich mówi.

Zdjęcie

Plażę w Varadero uważa się za najpiękniejszą na Wielkich Antylach /123/RF PICSEL
Plażę w Varadero uważa się za najpiękniejszą na Wielkich Antylach
/123/RF PICSEL

Kuba - królowa Karaibów

Kuba znajduje się w centrum regionu, który jest znany z najpiękniejszych wybrzeży na świecie. Z Hawany bliżej jest do meksykańskiego Cancun niż na drugi koniec wyspy. Na północy znajduje się słoneczne Miami i wyspy Bahama, na wschodzie Haiti z Dominikaną, na południu Jamajka i Kajmany, które są rajem nie tylko dla firm unikających podatków. Pośrodku tego - największa karaibska wyspa w plażami, które można liczyć w setkach kilometrów.

Wyspa tropikalnych plaż

Cudowna kraina kusi pięknymi, wysprzątanymi plażami przy kurortach (pełna wygoda, leżaki, parasole, bary z drinkami, szkoły sporów wodnych), jak i niemal dzikimi, prawie bezludnymi. Dodatkowo łagodne zejście do czystego morza zachęca do kąpieli morskich, a wieczna pogoda do kąpieli słonecznych w cieniu drzew palmowych. Zwolennicy sportów wodnych mogą skorzystać z bogatej oferty wypożyczalni i szkółek, np. nurkowania. 

Reklama

Na kubańskich plażach można bowiem korzystać z wielu atrakcji, m.in. coraz popularniejszego snurkowania, aby móc podziwiać rafy koralowe, zatopione wraki statków i groty o głębokości nawet 70 metrów.

Najsłynniejsze kurorty na Kubie

Varadero, położone na półwyspie Hiacos, stanowi jeden z największych ośrodków turystycznych - świetnie przygotowana infrastruktura turystyczna obejmuje hotele, restauracje, bary oraz sklepy, a także liczne wypożyczalnie sprzętu. Turyści, zwabieni obietnicą rajskich, długich plaż o drobnym piasku, wybierają najczęściej właśnie to miejsce - tym bardziej, że plaż wokół miasta nie brakuje. 

Varadero uważa się za perełkę wyspy, a główną plażę za najpiękniejszą na Wielkich Antylach! Wyjątkowo drobny, biały i czysty piasek, a także położenie w przytulnej i malowniczej zatoce sprawia, że okolicznym plażom trudno z nią konkurować. Także morze jest w tym miejscu wyjątkowo czyste...

Inne kurorty godne polecenia to m.in. Guardalavaca, Playa Esmeralda i Gibara, największy kurort wschodniej Kuby. Słynie on m.in. plaży Las Brisas. Na północnym wybrzeżu Kuby warto wybrać się na zespół wysepek połączonych groblami - Cayo Las Brujas, Cayo Guillermo, Cayo Santa Clara, Cayo Coco i Cayo Romano. Znajdują się tu, według przewodników, najcudowniejsze plaże. 

Warto odwiedzić komercyjne kurorty typu Varadero czy Cayo Coco, gdzie jest duży wybór hoteli, restauracji oraz licznych atrakcji przygotowanych z myślą o turystach. Najpiękniejsza plaża na Cayo Coco to podobno El Senador. Dla miłośników kameralnych warunków odpoczynku polecamy jednak poszukać plaż w okolicy mniejszych miejscowości...

Kameralny relaks - Trinidad

Zdjęcie

Trinidad - urokliwe miasteczko na Kubie /123/RF PICSEL
Trinidad - urokliwe miasteczko na Kubie
/123/RF PICSEL


Warto wybrać się do Trinidadu - to niemal jak podróż w czasie do epoki kolonialnej. Miasto było przez sto lat odizolowane od reszty Kuby, obecnie słynie z przepięknych plaż. Ponadto na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO wpisano brukowane uliczki i stare budynki. 

Warto tu przyjechać w czasie Semana Santa, czyli świąt Bożego Narodzenia, aby wziąć udział w uroczystych obchodach. To świetna baza wypadowa do wycieczek na malownicze, bajeczne plaże otoczone łagodnymi wzgórzami.

Maria La Gorda

W zachodniej części Kuby mieści się zaś kompleks leśno-plażowy Maria La Gorda. To wymarzone miejsce dla preferujących bardziej kameralny, niemal dziewiczy charakter przyrody. Plaże - dzikie i pełne spokoju - są nie tylko piękne, ale też szczególnie atrakcyjne dla nurków. Warto wybrać się m.in. na plażę Cojimar w pobliżu Hawany czy Cayo Largo, gdzie można zaobserwować rzadkie gatunki ptaków.

Holguin

Obowiązkowo trzeba się wybrać też do Holguin, dla odmiany we wschodniej części wyspy, gdyż otoczony jest przez zatokę Bariay, uznawaną za jedno z najpiękniejszych miejsc na Kubie. Ukryte w głębi lądu miasto budzi zachwyt - płyną tu aż 34 rzeczki, na nich utworzyło się 6 wodospadów, m.in. słynny Guayabo. Do najważniejszych plaż należą położone na wschodzie - Esmeralda i Guardalavaca. 

Mimo że są to ośrodki turystyczne, znajdują się jednak na prowincji - są dostępne zarówno dla turystów jak i samych mieszkańców. Panuje na nich wyjątkowy klimat, nie odnosi się wrażenia, że przebywa się w turystycznej enklawie. Nie ma tu tłumów, panuje spokój i można odpocząć kameralnie. 

Co więcej, ok. 15 km od Guardalavaca leżą prawdziwe perły, czyli plaże Playa Pesquero i Playa Turquesa, słynne z pocztówkowych widoków i idealnie drobnego piasku. Dodatkową atrakcję stanowi też przystań, gdzie można popływać z delfinami.

Holguin stanowi też centrum historyczne i kulturalne Kuby, a okolice miasta i zatoki obfitują w cudowne, piaszczyste plaże - ciągną się one aż przez 60 km! Jakby tego było mało, nieopodal znajduje się las tropikalny - czyż można sobie wyobrazić lepszą scenerię dla wymarzonych wakacji?

Wyspy i wysepki

Kuba obejmuje główny ląd oraz około 1500 wysp, wysepek i archipelagów. Właściwie wszystkie szczycą się pięknymi plażami z dostępem do krystalicznie czystego morza. Każdy turysta odnajdzie tu swoje miejsce - niezależnie od tego, czy kocha tętniący życiem kurorty, czy spokojne, kameralne zatoczki. 

Można tu dotrzeć znacznie szybciej niż kiedyś - tanie loty na Kubę są dostępne cały rok. Wysyp otoczone rafami koralowymi, bujną fauną i florą i żarem tropików sprawiają, że można poczuć się niczym w baśni, więc nie ma na co czekać.

 

 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL

Zobacz również