Najpiękniejsze miejsca na Roztoczu

Kraina zielonych wzgórz i kryształowo czystych rzek zapewnia niezmącony spokój i prawdziwy relaks. Warto tu przyjechać, aby m.in. posłuchać, czy rzeczywiście w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, w Zwierzyńcu podejrzeć koniki polskie, a w Krasnobrodzie pokłonić się cudownemu obrazowi Matki Boskiej.

Zdjęcie

Kościół w Krasnobrodzie /123/RF PICSEL
Kościół w Krasnobrodzie
/123/RF PICSEL

Region leży we wschodniej Polsce, a częściowo także na Ukrainie. Jest idealny dla spragnionych ciszy, ale również dla miłośników aktywnego wypoczynku.

W mieście ordynata

Sercem i stolicą Roztocza jest Zamość, arcydzieło renesansowej architektury. Miasto założył ordynat Jan Zamoyski w 1580 roku. Najpiękniejszy jest Rynek Wielki, otoczony kolorowymi kamieniczkami ormiańskimi.

Reklama

Na placu króluje ratusz. Każdego dnia w południe z wieży rozbrzmiewa hejnał, grany jednak tylko na trzy strony świata. Jak głosi legenda, ordynat nie życzył sobie, by trębacz pozdrawiał królewski Kraków.

W Zamościu narodził się... szwedzki stół, czyli zwyczaj jedzenia na stojąco. Zgodnie z podaniem, w czasie potopu szwedzkiego Zamoyski zgodził się na wspólne śniadanie z wrogiem, ale poza murami miasta. A że nie podano krzeseł, król Gustaw IV spożył posiłek, stojąc. Za nocleg w hostelu w centrum miasta zapłaciasz ok. 40 zł. Więcej na: www.turystyka.zamosc.pl

Do kościoła po kładce

Zwierzyniec szczyci się urokliwą świątynią na wodzie, która była kiedyś... altaną. Ufundowała ją Marysieńka Zamoyska, późniejsza żona króla Jana III Sobieskiego. Kościołem altana stała się sto lat później. Więcej na: www.zwierzyniec24.pl

Aktywnie! Wieprz, Bukowa Góra, szumy

To region wręcz stworzony do aktywnego wypoczynku. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy turystyki pieszej, rowerowej, jak i kajakowej.

Pieszo i rowerem. Urozmaicone i dosyć łagodne trasy nadają się dla turystów w każdym wieku. Najpopularniejszym szlakiem spacerowym jest ścieżka na Bukową Górę (ze Zwierzyńca ok. 5 km w obie strony). Rowerem można wybrać się w okolice rzeki Tanwi. Jej osobliwością jest ciąg 24 progów tworzących wodospady, zwane szumami. Jednak największy znajduje się na jej dopływie – Jeleniu.

Kajakiem. Najpopularniejsze spływy organizowane są na Tanwi i Wieprzu. Kajakarzy można również spotkać na rzekach Łada i Por. Wypożyczenie 2-osobowego kajaka na trasie Obrocz-Zwierzyniec (po Wieprzu) kosztuje 45 zł. Więcej na: www.kajaki-roztocze.pl

Kalendarium imprez na Roztoczu 2015

Sierpień

1-2 sierpnia Basznia Dolna – Festiwal Kultur i Kresowego Jadła w Kresowej Osadzie.

7-16 sierpnia Zwierzyniec – Letnia Akademia Filmowa.

14-15 sierpień Szczebrzeszyn – Dni Tradycji.

14-16 sierpnia Tomaszów Lubelski – Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki „Kreskon”.

15-16 sierpnia Józefów – Festiwal Kultury Ekologicznej.

15-16 sierpnia Zamość – Widowisko historyczne „Szturm twierdzy. Największe wiktorie Jana Zamoyskiego”.

16 sierpnia Horyniec-Zdrój – Święto Pieroga.

16-28 sierpnia Krasnobród – Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem Ad Astra” w Sanktuarium Maryjnym, kościele Zesłania Ducha Świętego oraz w Krasnobrodzkim Domu Kultury.

20-23 sierpnia Cieszanów – Cieszanów Rock Festiwal 2015.

23 sierpnia Susiec – Dożynki gminne.

23 sierpnia Wieprzów koło Tomaszowa – Dzień Wieprza.

Wrzesień

5 września Zwierzyniec – Festyn na pożegnanie lata.

6 września Tomaszów Lubelski – Święto Pieczonego Ziemniaka.

13 września Krasnobród – Dożynki diecezjalne w Sanktuarium Maryjnym.

Dla dzieci. Szczebrzeszyn, stawy Echo

Roztocze to idealne miejsce dla tych, którzy cenią rodzinne wakacje.

Szczebrzeszyn: Miasto rozsławił Jan Brzechwa, który napisał, że w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie... Od wielu już lat przyjeżdżają tu dzieci, aby to sprawdzić. W mieście jest kilka pomników świerszcza. Najstar- szy, drewniany, stoi nad źródełkiem, drugi – z brązu, na rynku, a trzeci (słomiany) w Domu Kultury urządzonym w dawnej synagodze.

Stawy Echo: Nad malowniczo położonymi stawami utworzono rezerwat Ostoja, w którym żyją koniki polskie. Zwierzęta same zdobywają pokarm i wychowują młode. Więcej na: www.roztoczanskipn.pl

Miejsce sakralne. Krasnobród

W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej znajduje się najmniejszy na świecie cudowny wizerunek maryjny – ma tylko 9x14 centymetrów! Pochodzi z 1640 roku, a znaleziono go bez najmniejszej rysy na pogorzelisku pozostawionym po najeździe Kozaków.

Czym prędzej wzniesiono więc dla niego kaplicę. Z roku na rok przybywało pątników. Niezliczone uzdrowienia sprawiły, że Matkę Boską Krasnobrodzką nazwano Szafarką Łask. Więcej na: www.krasnobrod-sanktuarium.pl.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Zwiedzanie Pułtuska

    Położony pięknie nad rzeką, z fantastyczną historią, zabytkami i prawdziwie kosmicznymi atrakcjami, Pułtusk jest wyśmienitym celem na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. więcej