Najpiękniejsze miejsca na Malcie

To prawdziwa wyspa skarbów i tajemnic. Tego miejsca i pirackich historii nie trzeba jednak szukać na Karaibach - całkiem blisko jest przecież Malta, której historia pomieściła pogańskie, krwawe kulty, Atlantów, piratów i rycerzy zakonnych. Zobaczcie na własne oczy.

Zdjęcie

Słynny łuk na wyspie Gozo /123/RF PICSEL
Słynny łuk na wyspie Gozo
/123/RF PICSEL

Czego na Malcie nie przegapić

Są miejsca na Malcie, których po prostu nie można nie zobaczyć. Trzeba się wybrać do Pałacu Wielkiego Mistrza, który obecnie służy zarówno jako muzeum, jak i biuro prezydenckie. Będąc tam, koniecznie zajrzyjcie do pałacowej zbrojowni. Choć mieści ona dziś zaledwie część dawnych zbiorów, ich obfitość i kunsztowność daje wyobrażenie o tym, jak potężny był niegdyś ten zakon joannitów, który rządził Maltą przez 250 lat. 

Ale nie tylko miecze joannitów robią wrażenie - inne godne uwagi miejsca to: Pałac San Anton z pięknym ogrodem, w którym można cudownie się zrelaksować, popularna wśród turystów konkatedra św. Jana w Valletcie, której wnętrze poraża przepychem, urokliwa starówka w Mdinie, mieście ciszy, a także kościół-Rotunda w miejscowości Mosta, który przypadnie do gustu każdemu wrażliwemu na piękno architektury.

Reklama

Tajemnice starożytności

Dreszczyk emocji z pewnością udzieli się zwiedzającym Hypogeum Ħal-Saflieni, znajdującą się w pobliżu Paoli tajemniczą, podziemną budowlę, której wiek szacowany jest na ponad 5 tysięcy lat. Do dziś badacze nie są pewni, jakie było jej pierwotne przeznaczenie, choć według popularnych opinii było to zarazem miejsce kultu, jak i nekropolia - znaleziono tam bowiem rzeźby sakralne oraz znaczącą ilość ludzkich szczątków. 

Prawdopodobnie części osób została złożona w ofierze tajemniczym bogom - rodzimej bogini-matce lub fenickiemu Molochowi. Hypogeum jest podzielone na trzy poziomy, z czego najbardziej interesujący jest środkowy, w którym znajdują się między innymi pomieszczenia zwane Komnatą Wyroczni i Dołem Węży. Wizytę w Hypogeum rezerwuje się przez internet. Nie można zobaczyć tego miejsca z Malta Pass. Nic dziwnego, że Maltańczycy swoje najcenniejsze i najbardziej tajemnicze odkrycie (Hypogeum trwało w zapomnieniu tysiące lat aż do początku XX wieku) chronią przed tłumami.

Po Malcie rozsiane są również inne ciekawe atrakcje z okresu prehistorycznego i antycznego: świątynia Ta’ Ħaġrat, jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych budowli megalitycznych na Malcie, kompleks starorzymskich katakumb św. Pawła, a ponadto Domvs Romana - ruiny rzymskiej rezydencji i nieodległe muzeum, zawierające kolekcję starożytnych, rzymskich artefaktów.

Najlepszy plan filmowy Europy

Miłośnicy kina mogą skusić się również na wycieczkę do Popeye Village - parku rozrywki, który pierwotnie służył jako plan filmowy. Być może pamiętacie postać dzielnego marynarza, który nigdy nie rozstawał się ze swoją fajką i cieszył się prawdziwie herkulesową siłą, gdy tylko zjadł trochę szpinaku? To właśnie jego przygody przedstawiono w filmie Popeye, nakręconym w 1980 roku. 

Znajduje się ona w okolicy malowniczej zatoki Anchor Bay, w północno-zachodniej części wyspy. Organizowane są tam przedstawienia, pokazy filmowe, zabawy dla dzieci i krótkie wycieczki łódkami. Wycieczka do "wioski Popeye’a" może być ciekawym dodatkiem do wakacyjnych planów - szczególnie, gdy planujecie wybrać się w podróż z dziećmi. 

Na Malcie kręcono wiele filmów, w tym takie megaprodukcje jak Troja, Gladiator, Hrabia Monte Cristo, Kod da Vinci, Szpieg, który mnie kochał, a nawet Gra o tron... wymieniać można długo. Najczęściej filmowanymi miejscami na Malcie są Błękitna Laguna na wyspie Comino oraz fort Ricasoli.

Tanio na Malcie

Warto uprościć sobie zwiedzanie, kupując jeden bilet do wszystkich atrakcji. Są dwa takie karnety, ale żaden z nich nie obejmuje Hypogeum i wioski Papaja. Niemniej jednak takie miejsca jak muzea archeologiczne, megalityczne świątynie czy zamki joannitów zobaczycie i z Malta Pass (prywatna firma), i z Malta Multisite Pass oferowanym przez Heritage Malta (instytucja państwowa chroniąca dziedzictwo wyspy). Obie wersje pozwalają na oszczędność pieniędzy i czasu, bo w sezonie kolejki do atrakcji mogą zaskoczyć.

Malta Pass to 40 atrakcji od muzeów po busy turystyczne. Malta Multisite Pass to 23 muzea i zabytki.  Pierwszy karnet można kupić na 1, 2 lub 3 dni, drugi jest ważny miesiąc od pierwszego użycia. Ceny wahają się analogicznie od 50 do 100€ (w promocjach 50% zniżki) oraz od 25 do 50€. Zawsze warto sprawdzić, ile kosztowałyby wstępy do miejsc, które chcecie zobaczyć i później porównać to z karnetami.

Warto też obniżyć ceny biletów lotniczych i noclegu. Tanie bilety lotnicze na Maltę dostaniecie na 10-8 tygodni przed podróżą, chociaż lipiec-sierpień zawsze jest droższy niż czerwiec i wrzesień. Warto rozważyć lot z przesiadką - można zaoszczędzić nawet 2/3 ceny biletów. Jeszcze jednym sposobem oszczędzania jest wylot z Gdańska. Stamtąd najłatwiej o tanie, ale bezpośrednie połączenia. Z noclegami jest trochę gorzej, ale zawsze można poszukać hosteli lub wynająć apartament na Airbnb. Baza hotelowa Malty jest bardzo dobrze oceniana i rzadko kiedy hotele rozczarowują.

A na deser...

warto również odwiedzić restauracje z regionalną kuchnią. Tego nie trzeba sobie odmawiać. Ze względu na swoje położenie i splot historycznych wydarzeń, wyspa może się pochwalić bardzo zróżnicowaną kuchnią, w której łączą się elementy typowe dla szeroko pojętej kuchni śródziemnomorskiej, a także włoskiej, angielskiej, arabskiej... oraz, oczywiście, tradycyjnie maltańskiej. 

Jednym ze sztandarowych dań jest tzw. fenek stuffat, czyli królik duszony z warzywami. Na deser warto skusić się na maqrut, charakterystyczne ciastko z daktylowym nadzieniem i dodatkiem anyżu. A jeśli upał i pragnienie dadzą się wam we znaki, skosztujcie napoju Kinnie o smaku pomarańczy i ziół. Choć turyści zazwyczaj uwielbiają go albo nie cierpią, to wśród mieszkańców wyspy jest on równie popularny jak Coca Cola - albo nawet bardziej!

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, które czekają na was na Malcie. Poza zabytkami, wyspa słynie z pięknych miasteczek, plaż i jaskiń, oraz z bardzo przyjaznej atmosfery i otwartości. Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikami spotkań z historią, wielbicielami urokliwych zakątków świata czy po prostu pasjonują was podróże i poszukiwanie skarbów tego świata - nie wahajcie się długo z przyjazdem na Maltę!

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również