​Najlepsze plaże na Malcie

Kilka wysp na samym południowym krańcu Europy. W sumie bliżej stamtąd do Afryki - ale jeżeli spodziewacie się tylko kamienistych, smętnych plaż i pustyni - jesteście w błędzie. Malta, Gozo i Comino to wielobarwne, często zaskakujące wybrzeże i mnóstwo niesamowitych miejsc. Zresztą, zobaczcie sami.

Zdjęcie

Golden Bay Beach na Malcie /123/RF PICSEL
Golden Bay Beach na Malcie
/123/RF PICSEL

Laguna herosów

Zupełnym numerem jeden jeżeli chodzi o pływanie na Malcie jest Błękitna Laguna między wyspami Comino i Cominotto. Woda jest niesamowicie przejrzysta, widać przez nią piaszczyste dno. Nic dziwnego, że to miejsce wybierają sobie fani nurkowania i snorkelingu. Łatwo tam dotrzeć, bo i z Malty, i z Gozo organizowane są rejsy na lagunę. 

Wystarczy zapytać w hotelu lub informacji turystycznej - oferty są wszędzie. Warto zaznaczyć, że Błękitna Laguna jest też gwiazdą filmową. Pojawia się nawet w spektakularnych produkcjach z Hollywood - tutaj kręcono m.in. Troję, Helenę Trojańską czy Aleksandra.

Reklama

Złoty piasek i lazurowa woda

Plaża Golden Bay cieszy się wielkim uznaniem wśród turystów. Trudno się dziwić - złoty piasek, wspaniale czysta woda, wypożyczalnie sprzętu do pływania i restauracje spełniają wszystkie kryteria wypoczynku nad morzem. Plaża znajduje się na terenie parku narodowego, więc okolica też jest wyjątkowa. Jedynym minusem Golden Bay jest to, że wszyscy o niej słyszeli. 

Jeśli tłumy zniechęcą was do pozostania na miejscu, możecie wyruszyć spacerem na południe - znajdują się tam spokojniejsze i równie piaszczyste plaże - Ghajn Tuffieha i kolejna, po drugiej stronie cypla. Sama zatoka jest przepiękna - otaczają ją pagórki zarośnięte dziką roślinnością - ale pamiętajcie, że prądy bywają tu silne.

To były plaże północno-zachodniej Malty. Jeszcze dalej na północ znajduje się Rajska Zatoka. Znów jednak nie będzie kameralnie - za to ze wszystkimi udogodnieniami. Plaże ciągną się po obu stronach cypla w porcie Cirkewwa (czyt. czirkeła).  Na północnym wschodzie są zatoki Mellieha (ze słynną Wioską Popeya) i San Pawl, gdzie kwitnie życie nocne, ale plaże są kamieniste. Za to w pobliskiej Buggibie jest piaszczyste wybrzeże.

Z maltańskich legend

W  1343 roku, na skutek wyjątkowo silnych sztormów zimowych (być może trzęsienia ziemi), powstało na Malcie jedno z najciekawszych i najbardziej tajemniczych miejsc - Maqluba, co po maltańsku znaczy "odwrócenie" lub "przemienienie". Jest to kolisty lej o powierzchni około 420 m², znajdujący się w południowej części Malty w pobliżu miejscowości Qrendi. Z uwagi na niezwykły charakter Maqluby i to, w jak dramatycznych okolicznościach powstała, narosło wokół niej wiele legend. 

Większość z nich to po prostu fantastyczne opowieści o wiosce pełnej niegodziwców, na których siły nadnaturalne zesłały karę; według niektórych był to Bóg lub działający na jego polecenie aniołowie, według innych był to rozzłoszczony olbrzym. Jedna z legend opisuje mieszkańców wioski w naprawdę czarnych barwach - nawet po zesłaniu do piekła byli oni tak nieznośni, że sam diabeł miał ich dosyć i wystrzelił ich spod ziemi razem ze skałami. Spadły one do morza i stworzyły wyspę, która dziś nosi nazwę Filfla.

Maqluba jest ważnym miejscem z uwagi na wartość przyrodniczą. Lej jest zamieszkany przez gatunki endemiczne. Rośnie tam także obfitość roślin, zarówno gatunków rodzimych jak i obcych, które stanowią doskonałe schronienie dla zwierząt oraz wpływają znacząco na charakter rezerwatu.

Klify i nadmorskie jaskinie

Z czasem zapomnicie nazwy hotelu na Malcie, zapomnicie ile plaż zobaczyliście i w której restauracji jedliście fenka - ale klify w Dingli zapamiętacie. Nadmorskie wzniesienia sięgają do 250 m n.p.m. i są najwyższym punktem na wyspie. Można stamtąd cieszyć się doskonałym widokiem na morze oraz niezamieszkaną Fiflę, a także na znajdujące się niedaleko stamtąd ogrody Buskett oraz pałac Verdana. Dingli znajduje się około 13 km od Valetty, stolicy Malty. Można tam dotrzeć autobusem - trzeba jednak uważnie zaplanować podróż, ponieważ rozkład jazdy jest dosyć nieregularny.

Niedaleko klifów znajduje się też Błękitna Jaskinia (Blue Grotto), do której można wpłynąć łódką. Jest zdecydowanie bardziej kameralnie niż w przypadku rejsów po lagunie, bo łódki zazwyczaj zamierają mniej do 10 osób. Chociaż turyści tłumnie odwiedzają to miejsce, rano jest stosunkowo spokojnie.

Warto też wybrać się na pobliską wyspę Gozo i odszukać miejsce zwane Lazurowym Oknem. Jest to monumentalnych rozmiarów skalny łuk naturalnego pochodzenia, znajdujący się przy południowym brzegu wyspy. Być może pamiętacie słynny film Zmierzch tytanów z 1981 roku i scenę walki z Krakenem? To właśnie tam kręcono ten fragment filmu. Lazurowe Okno pojawia się również w filmie Hrabia Monte Christo oraz w pierwszym sezonie Gry o tron.

Ogrody i parki

Chociaż na Malcie i pobliskich wyspach większość lasów została dawno wykarczowana, bo jej mieszkańcy budowali statki i zakładali nowe pola rolne, to wciąż istnieją tam miejsca, w których można cieszyć się odpoczynkiem w cieniu drzew. Jednym z nich jest Ta’Quali. Park narodowy służy nie tylko zachowaniu środowiska naturalnego - na jego terenie znajdują się również rozległe przestrzenie rekreacyjne, gdzie spokojnie można urządzić piknik. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym - najpierw poobserwować dzikie zwierzęta (macie dużą szansę zobaczyć kilka odmian gekonów), a potem odpocząć przy posiłku na świeżym powietrzu.

Kolejnym miejscem pełnym zieleni są ogrody Buskett. To około 32 h zalesionej przestrzeni. Historia ogrodów sięga XVI wieku, kiedy zostały otoczone opieką przez władających Maltą joannitów. Powstrzymali oni postępującą wycinkę drzew i założyli tam rezerwat łowiecki. Maltańczycy często odwiedzają ten park zwłaszcza latem, gdy korony drzew chronią przed upałem. W parku odbywają się też co jakiś czas imprezy kulturalne, np. festiwal Imnarja, organizowany corocznie 29 czerwca.

Wybierając się na Maltę, macie szansę zobaczyć jeszcze wiele innych, ciekawych i zachwycających miejsc. Wszystko zależy od was i waszych wyborów - czy będziecie podążać utartymi ścieżkami i zadowolicie się najpopularniejszymi atrakcjami, czy postanowicie poszukać czegoś wyjątkowego w mniej zachwalanych miejscach.

Jak poruszać się po Malcie?

Jeżeli pogoda na to pozwoli i nie ma upałów, warto wybrać rower. Dojedziecie wszędzie, a przy okazji zobaczycie więcej. Drugą opcją jest komunikacja publiczna. W każdym hostelu otrzymacie informacje o tym, którym autobusem dojechać do najciekawszych miejsc, a bilety nie najdroższe (w porównaniu do innych krajów z euro): za 12 przejazdów 15 euro lub 21 euro za tygodniowy bilet bez limitów przejazdów. 

Na samą wyspę najłatwiej dostać się drogą powietrzną - tanie loty na Maltę  są w tym roku łatwiej dostępne niż w latach ubiegłych. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zwiedzanie Pułtuska

    Położony pięknie nad rzeką, z fantastyczną historią, zabytkami i prawdziwie kosmicznymi atrakcjami, Pułtusk jest wyśmienitym celem na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. więcej