​Najlepsze plaże na bułgarskim wybrzeżu

Egipt, Tajlandia, czy Hawaje? Ci, dla których urlop jest równoznaczny z wylegiwaniem się na plaży, zapewne co roku stoją przed takim wyborem. A jeśli nie chcesz szukać daleko? Prawdziwie oryginalny, niezapomniany i co ważne - znacznie tańszy - może się okazać wyjazd do całkiem bliskiej Bułgarii.

Zdjęcie

Piękne, piaszczyste plaże Bułgarii /123/RF PICSEL
Piękne, piaszczyste plaże Bułgarii
/123/RF PICSEL

Nad bułgarskim wybrzeżu czekają na fantastyczne plaże, porównywalne z tymi, które można spotkać w najbardziej obleganych kurortach świata. Długość linii brzegowej Bułgarii wynosi aż 378 km i możecie tu znaleźć zarówno miejsca z miłym, miękkim piaskiem, jak i te, które z daleka powitają was majestatycznymi klifami. 

Równie zróżnicowany jest poziom "zaludnienia" - wśród bułgarskich plaż są takie, gdzie w sezonie trudno rozłożyć parasol, ale nie brakuje i odludnych, dzikich zakątków. Bułgaria to dobry wybór, jeśli chcecie spędzić urlop w ciepłym miejscu, nie wydając majątku - tutejsze kurorty oferują dobry standard i odczuwalnie niższe ceny.

Reklama

Słoneczny Brzeg

Najsłynniejszym kurortem wybrzeża jest Słoneczny Brzeg. Niektórym do szczęścia wystarczy biały, drobny piasek i woda o średniej temperaturze 24°C - i tu oczywiście znajdziecie te dwie rzeczy. Słoneczny Brzeg ma jednak do zaoferowania coś więcej - doskonale rozwiniętą bazą turystyczną, dostosowaną do wymagających turystów.

Plaża Słonecznego Brzegu ciągnie się na 8 km i można z niej korzystać za darmo. Opłaty wymaga jednak korzystanie z ustawionych na brzegu parasoli i leżaków. Czystość i ekologiczne warunki plaży zostały potwierdzone odznaczeniem Błękitnej Flagi. Słoneczny Brzeg spodoba się także wielbicielom sportów wodnych - masowo ściągają tu osoby uprawiające windsurfing i narciarstwo wodne. Ale to nie koniec - ci, którzy niezbyt dobrze czują się w wodzie, mogą spróbować dosięgnąć nieba - równie chętnie uprawianym w tym rejonie sportem jest paralotniarstwo.

Ponieważ to niezwykle popularny kurort, należy się spodziewać tłumów, choć jeśli się postaracie, nawet tu znajdziecie spokojniejsze miejsce. Duże znaczenie ma także pora roku - we wrześniu jest znacznie mniej osób, choć temperatury jeszcze nie spadają.

Dla dzieci (choć kto z nas w głębi duszy nie jest dzieckiem!) zorganizowano w pobliżu Action Aquapark. W zajmującym 24 tys. m2 parku rozrywki znajduje się kompleks zjeżdżalni, basenów i wodospadów. Działają tu także liczne restauracje, więc właściwie można tu spędzić cały dzień. Tak zresztą robi duża część turystów Słonecznego Brzegu.

Złote Piaski

Pod względem poziomu świadczonych usług nie zawiedzie was także kurort Złote Piaski. Brzmi znajomo? Dla wielu Złote Piaski to symbol PRL-u i wypadów do polskich domów wypoczynkowych. Dziś to kurort na europejskim poziomie, choć budynki dawnych hoteli wciąż tu stoją - nadal można zobaczyć między innymi legendarny hotel Warszawa, jeden z najstarszych w okolicy. Kurort znajduje się w bliskiej odległości Parku Krajobrazowego Złote Piaski i pozostaje zapełniony ludźmi w okresie od maja do października. 

W pobliżu znajduje się także park wodny Aquapolis, doskonały na spędzenie aktywnego dnia. Tereny Parku Krajobrazowego Złote Piaski są natomiast w większości pokryte lasami, w których kryją się intrygujące zabytki - między innymi wykuty w skale monastyr Aładża. O ekologiczną stronę tutejszych plaż bardzo się dba - na teren Złotych Piasków można wprawdzie wjechać samochodem, ale jest to płatna przyjemność. Plaże posiadają odznaczenie Błękitnej Flagi.

Warna

W przeciwieństwie do pozostałych dwóch miejscowości, Warna nie jest rejonem typowo turystycznym. To największe miasto bułgarskiego wybrzeża, atrakcyjne ze względu na swoją bogatą historię i liczne zabytki. Sprawdźmy jednak, co miasto ma do zaoferowania zapalonym plażowiczom - na zwiedzanie przyjdzie czas, kiedy znudzi was wylegiwanie się na słońcu.

Przede wszystkim warto podkreślić, że w rejonie Warny morze jest raczej spokojne. Nie spodziewajcie się tutaj wysokich fal - to teren odpowiedni raczej dla rodzin z dziećmi, niż dla surferów. W okolicach Warny można korzystać z dwóch rodzajów plaż. Plaże prywatne są najczęściej bardziej zadbane i regularnie sprzątane. 

Nie będziecie mieli tu trudności z wypożyczeniem leżaków czy parasola, a w pobliżu zapewne natkniecie się na liczne knajpki i bary. Jest nawet delfinarium! Dla osób spragnionych wyciszenia dobrym wyborem może być plaża dzika - tutaj jednak należy spodziewać się nieco gorszych warunków. W Warnie sezon trwa od czerwca do września, a w najcieplejsze dni ze słońca można korzystać przez 11 godzin dziennie.

Główna plaża Warny znajduje się w obrębie Parku Nadmorskiego. Na jej atrakcyjność ma wpływ zapewne bliskość ciepłych źródeł mineralnych, ale nie tylko. To, co przyciąga największe tłumy, to wyjątkowe hipisowskie święto - Dżulaj, obchodzone w nocy z 30 czerwca na 1 lipca. Jako przypomnienie buntu młodzieży przeciwko władzy komunistycznej, która zakazywała słuchania muzyki rockowej. Zgromadzeni na plaży ludzie śpiewają piosenkę Uriah Hepp - July Morning.

Miasto warto zwiedzić. Kiedyś znajdowała się tu kolonia grecka, niezdobyta nawet przez Aleksandra Wielkiego, potem panowali Rzymianie. Zachowały się starożytne termy. Z panowania tureckiego Warnę wyzwolił... król Polski, Władysław III. W Warnie znajduje się symboliczne mauzoleum władcy, którego ciała nie odnaleziono, ale według legendy miał on przeżyć bitwę i udać się na pielgrzymkę do Jerozolimy, a potem szukać spokoju na krańcu świata - czyli na Maderze.

Burgas

Zapewne kiedy przyjedziecie po raz pierwszy do Burgas, waszą uwagę zwróci ciemny piasek tutejszych plaż. Choć w pierwszej chwili może sprawiać odpychające wrażenie, warto spędzić tu chociaż kilka godzin. Kolor piasku wynika z dużej zawartości magnetytu - leżenie na nim ma nieocenione właściwości zdrowotne.

Plaże w Burgas przyciągają wielbicieli sportów wodnych - można tu zobaczyć amatorów nurkowania i windsurfingu. Ta część wybrzeża stwarza także duże możliwości dla tych, którzy chcą rozwinąć umiejętności - nie brakuje tu wypożyczalni sprzętu i centrów, gdzie instruktorzy podzielą się z wami swoim doświadczeniem. Poza windsurfingiem i nurkowaniem goście tutejszych plaż uprawiają także paralotniarstwo. Ale to nie koniec oferty Burgas - niedaleko plaży jest także stadnina, zatem jeśli uwielbiacie jeździectwo, będziecie zachwyceni.

Burgas nie jest tak zatłoczone jak Złote Piaski i Słoneczny Brzeg, choć trudno w to uwierzyć, kiedy po zapadnięciu zmroku pokazuje swoje drugie, nocne oblicze. W tutejszych barach i dyskotekach robi się wtedy naprawdę tłoczno! Będąc w Burgas możecie także liczyć na atrakcje specjalne - między innymi odbywający się w lipcu i w sierpniu festiwal rzeźb z piasku, goszczący artystów z całego świata. Ma też inną zaletę - można tu dolecieć naprawdę niedrogo. 

Tanie loty do Bułgarii najłatwiej zarezerwować do Sofii, która znajduje się 400 km od wybrzeża... albo do Burgas położonego bezpośrednio nad malowniczą zatoką. Niedaleko stąd także do Słonecznego brzegu (35 km) i nieco dalej do Warny (110 km)


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również