Najbardziej znane egipskie świątynie

​Wielowiekowa kultura egipska przejawia się między innymi w setkach monumentalnych świątyń rozsianych po całym obszarze kraju.

Zdjęcie

Świątynia Medinet Habu /123/RF PICSEL
Świątynia Medinet Habu
/123/RF PICSEL

Jedną z najlepiej zachowanych i drugą co do wielkości świątynią starożytnego Egiptu jest poświęcona Horusowi świątynia w Edfu. Ściany obiektu zdobione są scenami z mitologii staroegipskiej. Specyficzne zmiany na ścianach budowli świadczą o dość częstych opadach.

Medinet Habu to świątynia Ramzesa III, wzorowana na syryjskich budowlach obronnych. Na dziedzińcu widoczne są reliefy obrazujące sceny batalistyczne. Miały one prezentować wspaniałe dokonania faraona na tej płaszczyźnie. Na drugim dziedzińcu znajdują się reliefy przedstawiające z kolei obchody świąt religijnych w starożytnym państwie.

Reklama

Świątynia w Luksorze jest jedną z najbardziej wyjątkowych w całym Egipcie. Połączona jest trzykilometrową Aleją Sfinksów ze świątynią w Karnaku. Dawniej było to miejsce zamieszkania Mut i Chonu. Raz do roku przybywał uroczystą procesją podczas święta Opet-Amon-Re do Luksoru, by być ze swoją małżonką.

Karnat to kompleks świątynny, budowany przez panujących kolejno faraonów. Na obszarze blisko 25 hektarów zmieściło się dwadzieścia świątyń, a sam Karnak był niegdyś stolicą Egiptu. Świątynie poświęcone są Amonowi, który później połączył się z Re i stał się głównym bogiem Egiptu. Na obszarze Karnatu znajduje się Wielka Sala Hypostylowa, w której skład wchodzi 137 ogromnych kolumn. Powoduje to, że owa sala jest największą salą świątynną na świecie.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej