Na Tureckiej Riwierze

Turcy Morze Śródziemne nazywają Białym. Na wybrzeże turyści mówią „turkusowe”. I każdy ma rację – bo plaże są naprawdę białe, a woda turkusowa.

Reklama

Łagodny klimat i piękne plaże Morza Śródziemnego sprawiają, że sezon na Tureckiej Riwierze trwa 300 dni. Sercem regionu jest Antalya, miasto założone w II wieku p.n.e.

Życzenie w liściu

Miasto ma piękną starówkę z pieczołowicie odrestaurowaną cytadelą i duży port, do którego zawijają jachty z każdego zakątka Europy. Wzdłuż klifów ciągną się aleje wysadzane palmami, pod którymi można przysiąść i pijąc jabłkową herbatę choć chwilę odpocząć od upału dnia. Będąc w Antalyi koniecznie trzeba zajrzeć do Starego Meczetu (Eski Camii).

Nad grobem mędrca rośnie okazałe drzewo oliwne. Miejscowi twierdzą, że każde życzenie zapisane na papierze i zawinięte w oliwny liść, zawsze się spełnia...

Plaże i zabytki

Na zachód od Antalyi położone jest miasteczko Kemer, znane z piaszczystych plaż. Z kolei na wschód od miasta, nad ogromnymi głazami przelewają się wody Asagi Duden. Z Antalyi już tylko krok do starożytnych miast – Perge, Aspendos, Side, Phaselis i Termessos. W Aspendos warto zobaczyć jeden z najwspanialszych rzymskich amfiteatrów, szczycący się znakomitą do dziś akustyką (dźwięk upuszczonej monety w miejscu dla chóru, słychać nawet na najwyższych galeriach).

JOG

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej