​Na kemping do Skandynawii

Wyjazdy na kemping znów wracają do łask. I nic w tym dziwnego - to ciekawy sposób na spędzenie urlopu, szczególnie dla tych, którzy lubią aktywne wakacje, np. na rowerze lub kajaku. Idealnym miejscem pod tym względem jest Skandynawia. Z jednej strony, kusi piękną przyrodą, która stanowi wspaniałą scenerię dla noclegów pod namiotem, a z drugiej dzięki obowiązującemu tu prawu podróżnicy nie podlegają niemal żadnym ograniczeniom.

Zdjęcie

Bogstad Camping w Oslo /123/RF PICSEL
Bogstad Camping w Oslo
/123/RF PICSEL

Allemansrätten

Jeżeli chcielibyście spędzić wakacje pod namiotem, ale nie czujecie się przekonani do pól kempingowych, Skandynawia to idealne miejsce dla Was. W niemal wszystkich państwach kryjących się zwyczajowo pod tą nazwą obowiązuje tzw. Allemansrätten, co oznacza "prawo wszystkich ludzi". 

W szerszym aspekcie reguluje ono to, w jaki sposób każdy człowiek może i powinien odnosić się do środowiska, jednak dla podróżników przede wszystkim jeden element jest z tego najważniejszy. Dzięki tej zasadzie macie prawo rozbić się z namiotem w dowolnie wybranym przez Was miejscu i nie potrzebujecie do tego specjalnie wyznaczonego pola.

Reklama

Oczywiście, istnieje kilka ograniczeń, ale nie są one zbyt restrykcyjne. Przede wszystkim dotyczą tego, aby nie przeszkadzać sobie nawzajem - np. istnieje zakaz rozbijania namiotu w odległości mniejszej niż 150 metrów od zabudowań. Ważne jest również to, aby nie pozostawiać po sobie śmieci i bałaganu oraz by respektować wszelkie zalecenia i ostrzeżenia. 

Warunki atmosferyczne i geograficzne, szczególnie na północy Skandynawii, bywają bardzo trudne i warto zastosować się do wszelkich obostrzeń w trosce o własne bezpieczeństwo.

Camping Key Europe

Przed wybraniem się na wakacje na kemping warto wcześniej sprawdzić, czy państwo, do którego odbywa się wyjazd, nie ma jakiś specjalnych wymagań odnośnie dokumentów. Przykładowo, w Szwecji konieczne jest posiadanie specjalnej karty kempingowej - krajowej albo międzynarodowej. 

Drugi wariant jest oczywiście wygodniejszy, należy jednak pamiętać, że nie jest on honorowany przez wszystkie kraje. Mowa o Camping Key Europe. Jest to spersonalizowana karta, która uprawnia do zameldowania się na kempingu bez okazywania dowodu lub paszportu. Jednocześnie, razem z nią otrzymuje się wiele rabatów i zniżek oraz, co najważniejsze, ubezpieczenie. Listę miejsc, w których sprzedawana jest karta, można znaleźć na stronie internetowej Camping Key Europe.

Dania

Chociaż Dania to jedyne wśród skandynawskich państw, w którym nie obowiązuje Allemansrätten, i tak uznawana jest za najlepszy kierunek dla podróżników chcących spędzić urlop pod namiotem lub na kempingu. 

Ocena ta wynika z tego, że tutejsze pola i ośrodki nieodmiennie oferują bardzo wysoki standard. Ich dodatkowym atutem jest przestronność - nie uświadczy się tutaj tłoku i gwaru, który często bywa irytujący podczas tego typu wakacji.

Jedną z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej sprzyjających kempingom części Danii jest Jutlandia Południowa. W tym regionie znajdziecie wszystko to, z czego słynie północny kraj - niesamowite fiordy, piękne piaszczyste plaże nad morzem oraz bogatą naturę. Do tego trzeba pamiętać o wszystkich atrakcjach, które się tutaj znajdują - zwiedzanie wspaniałych zabytków czy wizyta w którymś z parków rozrywki z pewnością sprawi, że Wasz wyjazd będzie jeszcze ciekawszy. 

Bardzo słynną miejscem tej części Danii jest Wyspa Romo. W całości usypana jest z drobnego złocistego piasku - i to siłami natury! Morskie wody wokół są krystalicznie czyste, a dno opada bardzo łagodnie, dlatego też jest to idealny kierunek dla tych, którzy uwielbiają pływać.

Szwecja

Jeżeli chcielibyście wybrać się do Szwecji na wspaniałe wakacje, podczas których jednocześnie będziecie mogli podziwiać tutejszą wspaniałą przyrodę, a z drugiej strony poznać niezwykłą kulturę tego kraju, idealnym celem podróży jest centralna część tego kraju. Świetnym przykładem może być region Dalarna. 

Miłośnicy sportów wodnych, ale również ci, których pasjonują ciekawostki geologiczne i astronomiczne mogą udać się tu nad jezioro Siljan. W rzeczywistości jest to jeden z największych na świecie kraterów uderzeniowych. Cała Dalarna słynie natomiast z tego, że do dziś celebruje się tutaj szwedzką kulturę ludową - małą znaną, a potrafiącą szczerze zaskoczyć! W połowie sezonu letniego obchodzi się tutaj jedno z najważniejszych i najbardziej radosnych świąt w tutejszej tradycji - Midsommar. 

Można je porównać do słowiańskich uroczystości związanych z dożynkami, jednak ma ono oczywiście zupełnie inny klimat. Tych, którzy mimo wszystko nie przepadają za takimi festiwalami, z pewnością zainteresują imprezy muzyczne i teatralne o znacznie bardziej współczesnym charakterze.

W Szwecji popularne są nie tylko tradycyjne kempingi i pola namiotowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszą tzw. glampingi. Są to ośrodki, które oferują luksusowe zakwaterowanie - ale w naturalnym otoczeniu. Przykładem mogą być piękne wykończenie w drewnie domki na drzewie w środku sosnowego lasu.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić Szwecję, najtańsze połączenia lotnicze znajdziecie Tanich lotach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Gdzie na sylwestra? Na Maderę!

    Coraz chętniej na sylwestra wybieramy się gdzieś daleko - już nie tylko do słynnych miast europejskich, ale coraz częściej także na egzotyczne wyspy. Idealnym kompromisem będzie Madera, portugalski... więcej