Mierzeja Wiślana. Sielska kraina na krańcu Polski

Na tym wąskim skrawku lądu znajdziemy senne rybackie wioski i pełne życia turystyczne kurorty. Wyjątkowo korzystny klimat sprawia, że słoneczne lato trwa tu wyjątkowo długo. Mierzeję Wiślaną ukształtowały morskie fale i silne wiatry.

Zdjęcie

Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu/fot. W. Strożyk /Reporter
Mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu/fot. W. Strożyk
/Reporter

Ma około 96 km długości i 1–2 km szerokości. Dzisiejszą nazwę – Mierzeja Wiślana, wprowadzono urzędowo dopiero w 1950 roku, zastępując funkcjonujące poprzednio niemieckie określenie – Frische Nehrung (Mierzeja Świeża). W języku rosyjskim to Bałtijskaja Kosa.

Szeroki, piaszczysty łuk Mierzei Wiślanej ciągnie się od Gdańska i kończy za naszą wschodnią granicą – w Bałtijsku w Obwodzie Kaliningradzkim. Po polskiej stronie ma długość ponad 50 km, na których znajduje się wiele malowniczych miejscowości rybackich i miasteczek turystycznych.

Reklama

Charakterystyczne dla Mierzei są wysokie wały wydmowe, których grzbiety stanowią natu­ralne punkty widokowe. Naj­wyższy z nich, Wielbłądzi Garb, ma 49,5 m n.p.m. Jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości to Jantar, który ma tradycje rybackie sięgające średniowiecza.

Słynie także z bogactwa bursztynu zbieranego na plażach

Co roku odbywają się tam mistrzostwa w poławianiu bursztynu. Do Kątów Rybackich pierwsi letnicy zawitali już po I woj­nie światowej. Przyciągały ich nie tylko korzystny mikroklimat i niezwykłe położenie między wodami Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego, ale także bogactwo fauny. Dziś znaj­du­je się tu­taj rezerwat ornitologiczny, gdzie można obserwować kormorany i czaple siwe.

Krynica Morska to naj­większy i naj­bardziej znany ku­rort tego regionu. W miejscowości znajduje się jedyna na Mierzei Wiślanej latarnia morska z 1895 r. Ma 26,5 m wysokości i można z niej podziwiać zarówno morze jak i Zalew Wiślany. Z przystani żeglugi pasażerskiej w Krynicy warto wybrać się na rejs.

Promy pływają m.in. do Fromborka, gdzie większą część życia spędził Mikołaj Kopernik. Najcenniejszym zabytkiem jest gotycka katedra Wniebowzięcia NMP. Właśnie tu, w wieży nazywanej jego imieniem, żył i pracował słynny astronom tworząc dzieło swojego życia – „O obrotach sfer niebieskich”, które dokonało przewrotu w nauce.

Magda Pinkwart

Ciekawe miejsca

Kościół parafialny p.w. Św Marka Ewangelisty w Kątach Rybackich ma w wystroju wiele elementów marynistycznych (na zdj.), ul. Morska 12, Msze Święte w sezonie letnim: w niedziele o godzinie 9, 11 i 19.

Katedra Archidiecezji Warmińskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Katedralna 6, Frombork, tel. 731 798 371, bilety: 8 i 5 zł.

Do 16 sierpnia w katedrze we Fromborku trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty w każdą niedzielę w godz. 14.15-16, bilety: 10 i 5 zł, zwiedzanie katedry i koncert: 12 i 6 zł.

Noclegi

Latarnia morska, ul. Żołnierzy 1B, Krynica Morska, tel. 55 247 60 47, bilety: 6 i 4 zł, niedostępne dla dzieci poniżej 4 lat.

Kadyny Folwark Hotel&Spa, Kadyny 18, tel. 55 231 61 20, e-mail: rezerwacja@kadyny.com.pl, pok. 2-osobowy ze śniadaniem w sezonie: 320 zł.

Apartamenty Eko-Oaza, ul. Piaskowa 23, Krynica Morska – Piaski, tel. 608 510 855, e-mail: eko-oaza@mierzeja.pl, apartament dla 4 osób: 250-280 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Dobry Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wakacje w Ustce. Ciekawe miejsca i atrakcje

    Modny nadbałtycki kurort, mały rybacki port, cenione uzdrowisko. To jedno z najbardziej lubianych miejsc letniego wypoczynku w Polsce, kusi turystów licznymi atrakcjami w miasteczku i jego okolicach. więcej