Mazury: Statkiem po wielkich jeziorach

Błękit jeziora dokoła, a tam w oddali gdzieś las... Pamiętacie słowa tej harcerskiej piosenki? Takie są właśnie Mazury! Kraina borów, wód i małych domków z czerwonymi dachami – raj dla spragnionych wypoczynku na łonie przyrody i… na wodzie.

Żeby w pełni docenić uroki tego malowniczego regionu, nie trzeba mieć patentu sternika ani wynajmować jachtu. Można się wybrać na rejs statkiem wycieczkowym. Porty białej floty znajdują się w Węgorzewie, Giżycku, Rydzewie, Rucianem-Nidzie, Rynie i Mikołajkach.

Dokąd popłynąć?

Reklama

Na przykład z Mikołajek do Rucianego-Nidy i z powrotem. Możecie się przez cały dzień opalać na pokładzie i zapomnieć o bożym świecie! Aha, w Rucianem przewidziano 1,5-godzinną przerwę, którą warto przeznaczyć na zjedzenie smażonej rybki na przystani. Bilet na taki rejs kosztuje 80 zł dla dorosłych i 60 zł dla dzieci (maluchy do 3 lat płyną bezpłatnie).

Kto lubi zwiedzać, nie musi wracać do Mikołajek. Może wyruszyć w dalszą trasę rowerem, z jednej z tamtejszych wypożyczalni. 6 km od Rucianego znajduje się słynna leśniczówka Pranie – ukochane miejsce poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – opiewana przez niego w wielu wierszach. 8 km od Rucianego leży Wojnowo – wieś prawosławnych starowierców, którzy uciekli z Rosji i osiedli nad brzegiem Śniardw.

Do dzisiaj stoi tam ich klasztor (obok jest gospodarstwo turystyczne, gdzie można się zatrzymać). Dzieciaki pewnie chętnie się wybiorą do nietypowego zoo w Kadzidłowie, na terenie Puszczy Piskiej. Z bliska zobaczą tam oswojone jelenie, daniele, dziki. To w tym rejonie płynie rzeka Krutynia – jeden z najsłynniejszych w Europie szlaków kajakowych.

Przydatne informacje

Gdzie spać? Niedrogie kwatery agroturystyczne znajdziecie na portalach www.mojemazury.pl lub www.mazury.info.pl Oprócz niezliczonych hotelików, pensjonatów i pól biwakowych w regionie są także tanie schroniska, np. w Giżycku, przy ul. Turystycznej 1 czy w Reszlu przy ul. Krasickiego 7.

Gdzie jeść? Na rybkę wstąpcie np. do Smażalni Ryb w Kruklankach (przyjemne miejsce z ogródkiem nad rzeczką) lub do Chaty w Rucianem-Nidzie. W giżyckim Barze Omega zjecie niezłe pierogi ruskie. Lokal Bella w Mikołajkach oferuje dobry żur oraz smażoną sielawę. Jest tam też kącik dla rodzin z dziećmi. Restauracja działa też w mikołajskim Malajkinie (obok są 4 pokoje noclegowe oraz kino „Wojtek”), www.malajkino.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również