Mazury - idealne miejsce na wakacje

Wymarzone miejsce na urlop. Setki jezior połączonych siecią wodnych kanałów, piaszczyste plaże, przejrzysta woda. Cuda natury, które po dziś dzień zachwycają nie tylko artystów.

Zdjęcie

Mazury to wymarzone miejsce na wakacje /123/RF PICSEL
Mazury to wymarzone miejsce na wakacje
/123/RF PICSEL

Uwielbia je każdy, kto choć raz tam był. Nie tylko gwiazdy wielkiego ekranu i pisarze uciekają na Mazury, by w ciszy i odosobnieniu znaleźć upragniony odpoczynek.

Zaciszne szuwary, dzikie plaże i długie, leśne szlaki jak magnes przyciągają coraz większe rzesze ludzi. Nie zawiedzie się też ten, kto poszukuje wrażeń. W gwarnych portowych miasteczkach nie brakuje atrakcji.

Reklama

Dla miłośników wody

Na Mazurach leży blisko trzy tysiące jezior. To prawdziwy raj dla wielbicieli żagli, łodzi, kajaków, nart wodnych, surfingu i wędkowania. To tu wiedzie jeden z najpiękniejszych szlaków żeglarskich w Europie, którego długość ma ponad 100 km.

Zaczyna się w Węgorzewie rzeką Węgorapą i wiedzie przez jezioro Mamry, Gołdapiwo, Kirsajty, Niegocin, Jagodne, Śniardwy aż do Jeziora Nidzkiego, gdzie w pobliżu słynnej leśniczówki Pranie można zakończyć wyprawę.

Śladami historii

Zwiedzając Mazury wodnymi szlakami, warto od czasu do czasu przybić do brzegu i zajrzeć do kilku ciekawych miejsc. U wejścia Kanału Mazurskiego czekają na nas zabytkowe śluzy, a w pobliskim lasku Mamerki – ukryte bunkry dawnej kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych III Rzeszy.

W Sztynorcie zatrzymaj się przy zapomnianym pałacu Lehndorffów, a w Giżycku – w twierdzy Boyen. Warto zboczyć nieco z trasy, by również zobaczyć Wilczy Szaniec – dawną kwaterę Hitlera, w której dokonano próby zamachu na dyktatora, a także dobrze zachowany Zamek Krzyżacki w Kętrzynie, obecnie siedzibę tamtejszego muzeum.

Letnie imprezy w plenerze

To specjalność tego regionu. Mrągowo co roku na przełomie lipca i sierpnia zaprasza na Piknik Country, a Giżycko na jedyny w swoim rodzaju Festiwal Piosenki Morskiej i Żeglarskiej.

W tym roku przed nami jeszcze Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie (7-9.08) i Ostróda Reggae Festival (11-13.08).

KS

Informator

DOJAZD – z każdej części Polski łatwo dostaniesz się pociągiem, autobusem lub prywatnym busem do typowo turystycznych miasteczek: Mrągowa, Giżycka, Mikołajek, Kętrzyna czy Węgorzewa. Przemieszczanie się własnym autem również nie powinno stanowić problemu.

Organizatorzy spływów kajakowych w cenie oferują zwykle również dowóz busem do miejsca, z którego wyprawa się zaczynała.

Gdzie się zatrzymać, dobrze zjeść, co zobaczyć? Skąd wypożyczyć sprzęt wodny czy wynająć przewodnika? Gdzie jest najbliższy bankomat? Te i inne potrzebne informacje znajdziesz na stronie: www.mazury.info.pl.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciekawe miejsca w Łebie

    Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim... więcej