​Malta - raj dla miłośników historii

Szukasz idealnego miejsca na wakacyjny wypoczynek? Interesują cię pamiętające zamierzchłe czasy zabytki i średniowieczne fortyfikacje? Mamy dla ciebie propozycję nie do odrzucenia! Archipelag Malty przyciąga turystów nie tylko przepiękną przyrodą i piaszczystymi plażami, ale również setkami przykładów naprawdę wyjątkowej architektury.

Zdjęcie

Widok na stolicę Malty Valettę/fot. DBM /INTERIA.PL
Widok na stolicę Malty Valettę/fot. DBM
/INTERIA.PL

Valletta - pałace, zajazdy i baszty

Aby w pełni poczuć niezwykłą południową atmosferę i odkryć jedyne w swoim rodzaju miejsca, koniecznie wybierzmy się do maltańskiej stolicy - Valletty. Czeka tutaj na nas wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego centrum z niezliczoną ilością historycznych zabytków. Zdecydowanie warto zobaczyć jak najwięcej z nich! 

Zwiedzanie zacznijmy od wizyty w Pałacu Wielkiego Mistrza, spełniającego obecnie funkcję siedziby prezydenta. Ten wyjątkowy obiekt otwarty jest dla turystów we wszystkie dni tygodnia wolne od obrad rządowych i innych państwowych wydarzeń. 

Reklama

Równie ciekawe okazuje się wnętrze XVI-wiecznego Casa Rocca Piccola, czyli luksusowego pałacu wybudowanego specjalnie dla rycerza Zakonu Maltańskiego Don Pietro La Rocca. Podczas spaceru po mieście nie można ominąć urokliwych średniowiecznych zajazdów, w których niegdyś wypoczywali zmęczeni wojaczką rycerze. 

Wszystkie cztery pochodzą z XVI wieku i przyciągają oko zdobionymi fasadami z nieco późniejszymi barokowymi wykończeniami. Na koniec zajrzyjmy jeszcze do fortu św. Elma - jest naprawdę niezwykły!

Megalityczne świątynie Malty

Myślałeś, że maltańskie wyspy już niczym nie mogą cię zaskoczyć? Zobacz, jak bardzo się myliłeś! To właśnie tutaj odnajdziemy bowiem najstarsze wolno stojące budowle na świecie. Datowane na IV i III tysiąclecie p.n.e. świątynie megalityczne to jedna z najważniejszych atrakcji całego archipelagu. Warto odwiedzić chociaż kilka z nich, by chociaż na chwilę cofnąć się do epoki brązu i poczuć wyjątkową atmosferę okolicy. 

Zacznijmy naszą wycieczkę od rzutu okiem na kompleks Ġgantija. Licząca niemal 5800 lat świątynia stanowiła niegdyś miejsce prehistorycznego kultu płodności. Do dziś zachowało się jednak niewiele - czekają na nas tylko pozostałości 6-metrowych zewnętrznych murów. Na nieco więcej możemy liczyć w zespole Ta' Ħaġrat, który mimo mniejszych rozmiarów, prezentuje się obecnie naprawdę okazale. 

Stworzona na planie koniczyny budowla zachwyca turystów idealnie zachowaną fasadą i trylitycznym portalem. Warto spojrzeć również na ruiny Ħaġar Qim, w których znaleziono wiele przykładów lokalnej sztuki rzeźbiarskiej, oraz położony niedaleko wapienny kompleks Mnajdra.

Maltańskie wieże i fortyfikacje - czyli skąd podziwiać piękne widoki

Wszystkim miłośnikom historii polecamy rajd po najważniejszych maltańskich fortyfikacjach. Wycieczkę zacznijmy od XVII-wiecznej wieży św. Lucjana znajdującej się w zatoce Marsaxlokk. Jako jedna z grupy Wignacourt, czyli umocnionych kamiennych wież obserwacyjnych, robi naprawdę wielkie wrażenie. 

Drugą interesującym zabytkiem z tego okresu jest udostępniana do zwiedzania wieża św. Pawła. W jej wnętrzu znajdziemy ekspozycję dotyczącą zabudowań obronnych wyspy i bogato wyposażoną zbrojownię. Nieco inną kategorię stanowią obserwacyjne wieże Lascarisa. Z tej grupy warto odwiedzić wieżę Dwejra położoną na zachodnim brzegu Gozo i charakterystycznie czerwoną wieżę św. Agaty. 

Drugi z obiektów przeszedł w latach 90-tych intensywną renowację, po której otwarto go dla turystów - jest naprawdę godny uwagi!

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również