​Malta - najważniejsze atrakcje, krajobrazy i zabytki

Odkąd uruchomiono bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski na Maltę, wyspa stała się bardzo chętnie odwiedzanym przez Polaków celem wakacyjnych wycieczek. I świetnie - może nam zaoferować naprawdę niezliczoną ilość wyjątkowych atrakcji. Daj się zachwycić niepowtarzalnej atmosferze Malty i poznaj uroki jej nadmorskiego skalistego pejzażu.

Zdjęcie

Popeye Village - niezwykła wioska na Malcie/fot. DBM /INTERIA.PL
Popeye Village - niezwykła wioska na Malcie/fot. DBM
/INTERIA.PL

Lokalizacja i niesamowita przyroda wyspy

Malta - niepozorna, mała i raczej dzika wyspa. Czy jest jakikolwiek powód, dla którego powinniśmy zdecydować się na wakacje akurat tam, na samym środku Morza Śródziemnego? Oczywiście, że tak! Wbrew pozorom, ten nieduży kraj co roku przyciąga tysiące zainteresowanych jego unikatowym klimatem turystów i, co najważniejsze, żaden przyjezdny nie jest zawiedziony. 

Archipelag, składający się z trzy dużych wysp i kilkunastu malutkich, zachęca do odwiedzin przede wszystkim malowniczymi widokami, średniowiecznymi zabytkami i w pełni dostosowanymi do potrzeb turystów kurortami. To właśnie tutaj znajdziesz najczystsze w Europie kąpieliska i urokliwe miasteczka, a jednocześnie dostaniesz możliwość odkrycia dzikich fragmentów wybrzeża, nadmorskich klifów i jaskiń.

Reklama

Maltańskie miasta

Wyspa znana jest nie tylko ze swoich walorów przyrodniczych, ale również wyjątkowych historycznych zabytków. Najwięcej wpisanych na listę UNESCO obiektów znajdziemy w przepięknej maltańskiej stolicy - Valletcie. Spacerując jej główną ulicą, możemy podziwiać niezliczoną ilość architektonicznych perełek: oryginalną bramę miejską, fort św. Elma czy bogato zdobione fasady kościołów. 

Zainteresowani kulturą sakralną powinni koniecznie zajrzeć do wnętrza XVI-wiecznej konkatedry św. Jana oraz rzucić okiem na monumentalną Bazylikę Matki Bożej Bezpiecznej Przystani i św. Dominika. W centrum zwiedzić warto również Pałac Wielkiego Mistrza, czyli obecną siedzibę prezydenta, i niesamowity pałac Casa Rocca Piccola. 

Valletta to jednak nie jedyne godne uwagi maltańskie miasto. Drugim niezwykle interesującym miejscem na wyspie jest Mdina, którą warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na fakt, że stanowi najstarszą okoliczną osadę. Założona w IV tysiącleciu p.n.e. do dziś zachwyca pozostałościami dawnych fortyfikacji obronnych, uroczymi wąskimi uliczkami i obrośniętymi bluszczem niewielkimi kamienicami. To idealny cel romantycznej wycieczki we dwoje!

Inne atrakcje Malty

W zatoce Anchor Bay znajdziemy jedno z najoryginalniejszych miejsc na całym archipelagu. To właśnie tutaj, na potrzeby filmu "Popeye" została wybudowana niezwykła wioska Popeye Village. Prześliczny krajobraz upstrzony nowofundlandzkimi domkami wywiera na przyjezdnych naprawdę niezapomniane wrażenie. Osada stanowi świetną atrakcję głównie dla dzieci, lecz dorośli również mogą się w niej świetnie bawić. 

Odkrywanie tajemnic przepięknej wyspy polecamy zakończyć na wieczornym spacerze na punkt widokowy Dingli Cliffs, czyli na znajdującą się nad 270-metrową przepaścią skałę. Spektakularny widok na zachodzące słońce na długo utkwi nam w pamięci - podróżuje się właśnie dla takich chwil.

Co zobaczyć na Gozo?

Rybacki klimat tej nieco mniejszej wyspy poczujemy odwiedzając jedną z niedużych wiosek mieszczących się na wybrzeżu. Do wyboru mamy Xlendi i Marsalforn - mimo że obie z nich stały się niemal turystycznymi kurortami, warto chociaż spróbować odnaleźć ich prawdziwie nadmorską duszę. Nieco spokoju odnajdziemy natomiast na Mġarr ix-Xini, czyli na oddalonej od cywilizacji dzikiej plaży. 

Dojście do niej to ponad godzinny spacer przez palone słońcem suche ziemie, lecz malownicze krajobrazy są tego warte! Jeżeli jednak szukamy położonego nieco bliżej miasta idealnego miejsca na wypoczynek, swoje kroki skierujmy na przepiękną Hondoq Bay. Nie możemy również przeoczyć Lazurowego Okna, chyba najbardziej znanego symbolu Gozo, czyli niezwykłej formacji skalnej przypominającej ogromną bramę. 

A wieczorem czekają na nas atrakcje Marsalforn Bay - z położonego tuż obok plaży punktu widokowego mamy wspaniały widok na całą okolicę. Atmosfera panująca w tej części wybrzeża jest naprawdę magiczna!

Kuchnia maltańska

Jeżeli szukasz na Malcie czegoś, co wprawi cię w osłupienie, to właśnie to odnalazłeś. Mimo że lokalna kuchnia charakteryzuje się raczej sporymi wpływami włoskimi i brytyjskimi, to wciąż można spróbować tutaj naprawdę niezwykłych miejscowych przysmaków. 

Wybierając się do jednej z uroczych knajpek, koniecznie zamów dobrze doprawioną zupę rybną aljottę i spróbuj przepysznego dania, jakim jest Ross fil-forn. Miłośnikom owoców morza polecamy homary, kraby i lampukę - są tutaj naprawdę doskonale przyrządzone! Nie może również obyć się bez wypicia butelki Kinnie, czyli lokalnej, nieco pomarańczowej wersji coca-coli.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Co warto zobaczyć w Albanii?

    Dawno już minęły czasy, kiedy Albania budziła obawy wśród turystów. Dziś to jeden z najbardziej popularnych kierunków odpoczynku coraz większej rzeszy wypoczywających, i to niemal z całego świata. więcej