​Malaga - praktyczny przewodnik dla turystów

Jeżeli marzysz o niezapomnianych wakacjach w Maladze, sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać, organizując swój wyjazd.

Zdjęcie

Zamek Gibralfaro w Maladze /123/RF PICSEL
Zamek Gibralfaro w Maladze
/123/RF PICSEL

Gdzie znajduje się Malaga i jak tam dojechać?

Niezwykłe miasto, które wybrałeś jako cel swojej podróży, położone jest u podnóża Gór Betyckich nad Morzem Śródziemnym. Andaluzyjskie Costa del Sol, czyli okalające go południowe wybrzeże Hiszpanii, od lat przyciąga spragnionych słońca i wypoczynku turystów. Samą Malagę założyli Fenicjanie, w VIII wieku p.n.e., a rozwinęli Maurowie kilkaset lat później. To właśnie wtedy powstały tam najsłynniejsze zabytki, które dzisiaj można zwiedzać i podziwiać w starszej części centrum. 

Jak dotrzeć do malowniczej Andaluzji? Można samochodem. Malaga łączy się z resztą półwyspu drogami ekspresowymi A-92 i A-45. Jeżeli natomiast zmierzamy w jej kierunku od strony wybrzeża, trzymajmy się śródziemnomorskiej szosy A-7. Na zwiedzanie tego przepięknego miasta możemy wybrać się również samolotem. 16 kilometrów od Malagi znajduje się port lotniczy, z którego kursują regularne linie autobusowe i pociągi do centrum. Za przejazd zapłacimy ok. 1,2 euro.

Reklama

Jeżeli niestraszne są nam długie podróże po Europie, istnieje również opcja dojazdu do Malagi międzynarodowym autokarem. Wiele firm oferuje przejazdy z miast polskich lub niemieckich, więc warto zorientować się w ich propozycjach.

Pogoda i warunki klimatyczne okolicy

Malaga położona jest w strefie klimatu subtropikalnego o typie śródziemnomorskim. Zimy są tutaj bardzo łagodne, natomiast lata długie i gorące. W okolicy na pewno nie natrafimy na mróz i opady śniegu, nawet gdy wybierzemy się na zwiedzanie w... środku stycznia. Na kiedy natomiast warto zaplanować podróż? Raczej nie polecamy wypraw w miesiącach wakacyjnym - nie dość, że miasto pęka wówczas w szwach od turystów, to temperatury sięgające 40°C utrudniają normalne funkcjonowanie. 

Wyjazd w lipcu czy sierpniu to propozycja jedynie dla tych, który wybierają Andaluzję, by poleżeć na rajskich plażach i popływać w ciepłym morzu. Jeżeli natomiast zależy nam na aktywnościach i zwiedzaniu zabytków, lepiej zdecydować się na wyjazd we wrześniu, albo nawet październiku. 

Niezależnie od pory, spakujmy do walizki nakrycie głowy oraz krem z mocnym filtrem przeciwsłonecznym. Nie musimy natomiast zabierać ze sobą płaszcza przeciwdeszczowego ani parasola - Malaga ma tylko 40 dni deszczowych w ciągu roku, i to przede wszystkim w listopadzie i grudniu.

Kilka propozycji noclegów

Niestety Malaga nie jest zbyt tanim miastem. Łatwiej znaleźć tam luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele niż niskobudżetowe kilkuosobowe pokoje, dlatego musimy nastawić się na fakt, że trochę pieniędzy na noclegi wydamy. Ile w takim razie zapłacimy za noc w jednym z popularnych ośrodków? Od 75 euro zaczynają się ceny w ogromnym NH Malaga lub Don Curro, ale mając trochę szczęścia, możemy natrafić nawet na oferty ok. 30-35€ za noc w Hostal El Nugal lub nawet 15€ w Oasis Backpackers Hostel Malaga.

Szczególnie interesujący jest pierwszy z tańszych hosteli, położony bardzo blisko plaży i urządzony w tradycyjnym stylu. Ostatnio popularne stało się również wynajmowanie pojedynczych apartamentów w domach mieszkalnych, więc jeżeli chcemy trochę zaoszczędzić, wydaje się to bardzo dobrą opcją.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wakacje w Ustce. Ciekawe miejsca i atrakcje

    Modny nadbałtycki kurort, mały rybacki port, cenione uzdrowisko. To jedno z najbardziej lubianych miejsc letniego wypoczynku w Polsce, kusi turystów licznymi atrakcjami w miasteczku i jego okolicach. więcej