​Malaga - idealne miejsce na wakacje

Jeżeli szukacie pięknego miejsca w Europie, gdzie znajdziecie wszystko, czego tylko można oczekiwać na wakacjach, idealnym wyborem będzie Malaga. Hiszpańskie miasto, położone w jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju, daje świetną okazję, by połączyć zwiedzanie z leniwym wypoczynkiem nad morzem.

Zdjęcie

Malaga /123/RF PICSEL
Malaga
/123/RF PICSEL

Zabytki

Malaga założona została w czasach starożytnych, w IX wieku przed naszą erą, dlatego też nikogo nie powinno dziwić to, jak wiele atrakcji turystycznych ma do zaoferowania. 

Do najpopularniejszych miejsc wśród podróżników należy Alcazaba. To ogromna twierdza o wielowiekowej historii. Zbudowana została przez starożytnych Rzymian, a następnie przebudowana przez Maurów w XI wieku. Od początku pełniła bardzo ważne funkcje obronne - dzięki temu, że roztacza się z niej widok na morze, miała pomóc w obronie miasta przed piratami. Warto ją zobaczyć już choćby z tego względu, że jest to najlepiej zachowana tego typu fortyfikacja w Hiszpanii. 

Reklama

Tuż obok niej znajduje się antyczny rzymski teatr, który również dobrze przysłużył się cywilizacji Maurów na tych terenach, chociaż w zupełnie inny sposób. Przede wszystkim, potraktowali oni tę monumentalną budowlę jako źródło kamienia do swojej twierdzy.

Znaną budowlą jest także La Manquita, co po polsku oznacza jednoręką kobietę. Nazwa bierze się z kształtu architektonicznego tej świątyni, która posiada tylko jedną wieżę - co jest dość nietypowe. Budowa tej katedry rozpoczęła się w XVI wieku, a fundusze przeznaczone na jej powstanie zaczęły szybko się wyczerpywać. 

Właśnie dlatego La Manquita nigdy nie otrzymała zaplanowanej drugiej wieży. Mimo to, zdumiewa przepychem i pięknem. Łączy elementy renesansowe i barokowe, a szczególnie ciekawe są tutejsze rzeźby.

Plaże

Malaga to także raj dla miłośników plażowania. Śródziemnomorski klimat sprawia, że miasto może się pod tym względem równać z najbardziej znanymi europejskimi wyspami. Kilometry piaszczystego wybrzeża ciągną się wzdłuż promenady im. Picassa, przy której znajduje się wiele restauracji i barów. Do najprzyjemniejszych jego odcinków należy Las Acacias - piękna i czysta plaża, odznaczona Błękitną Flagą.

Będąc w przybrzeżnej części Malagi, warto zawitać także do Pedregalejo, jednej z najbardziej niezwykłych części miasta. Dawniej była to oddzielna wioska rybacka, która do dziś zachowała wiele starego uroku. Mieszkańcy tej dzielnicy są bardzo przywiązani do swojej przeszłości i własnych tradycji, czego dowodem może być obchodzone tu święto Virgen del Carmen. 

Chociaż jest ono znane w wielu krajach hiszpańskojęzycznych, tu przykłada się do niego ogromną wagę. Podczas bardzo nastrojowej i malowniczej ceremonii do morza wrzuca się kwiaty, które mają upamiętnić zmarłych bliskich. W Pedregalejo znajdziecie też jedną z najbardziej polecanych plaż w całym mieście.

Muzea

Najbardziej znanym obywatelem Malagi był Pablo Picasso, a miejsca mu poświęcone należą do najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. W 2003 otwarte zostało muzeum artysty, które mieści się w  Palacio de Buenavista, w samym sercu starego miasta. Wewnątrz można podziwiać wiele prac malarza, przede wszystkim tych mniej znanych, które podarowane zostały przez właścicieli prywatnych kolekcji. 

Bardzo interesujące są tutejsze wystawy czasowe, na których kuratorzy zawsze starają się ukazać całościowo jakiś fragment z życia twórcy lub pewien aspekt rzeczywistości, który wpłynął na charakter jego dzieł. Nieopodal Muzeum znajduje się Casa Natal - dom, w którym urodził się Picasso. Kolekcja tej galerii obejmuje przede wszystkim pamiątki i zdjęcia artysty.

W Maladze znajdziecie jeszcze wiele innych muzeów - od galerii sztuki po placówki związane z rzemiosłem. Wkrótce na kulturalnej mapie miasta pojawi się nowa ciekawa atrakcja, czyli filia paryskiego Muzeum Sztuki Współczesnej Pompidou. 

Będzie tu można podziwiać dzieła wypożyczone z francuskiej placówki, a wśród autorów, których prace zostaną wystawione w Maladze, można wymienić m.in. Magritte’a, Bacona czy Chagalla. Ten wyjątkowy gest stanowi dowód na to, iż andaluzyjskie miasto do dziś pozostało ostoją sztuki, w którym wciąż rozwija się życie artystyczne.

Costa del Sol

Jeżeli chcielibyście odwiedzić niesamowitą Malagę, dodatkowo skusi Was z pewnością fakt, iż w okolicy miasta znajduje się także wiele innych fantastycznych miejsc, które warto odwiedzić. Przykładem jest Ronda, słynna miejscowość położona nad przepaścią. Uroki Andaluzji możecie odkryć z City Break Costa del Sol.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL

Zobacz również

  • Jak przetrwać długi lot?

    Suche powietrze, zmiany ciśnienia, jedna pozycja... Wiele godzin spędzonych w samolocie może niekorzystnie odbić się na naszym samopoczuciu. więcej