​Madera - zwiedzanie, atrakcje, zabytki

Jeżeli marzysz o wakacjach spędzonych na słonecznej plaży, wśród przepięknych krajobrazów i urokliwych miasteczek, to mamy dla ciebie idealną propozycję. Wybierz się na Maderę! Portugalska "wyspa wiecznej wiosny" zachwyca nie tylko niezliczonymi perełkami architektury, ale także niepowtarzalnymi widokami i idealną pogodą. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na ciebie na tym wyjątkowym archipelagu.

Zdjęcie

Miasto Funchal nocą /123/RF PICSEL
Miasto Funchal nocą
/123/RF PICSEL

Wakacje na Maderze. Dlaczego nie?

Madera to położona na Oceanie Atlantyckim wyspa pochodzenia wulkanicznego. Znana jest przede wszystkim z górzystych, lecz bardzo pięknych terenów i wyjątkowo stabilnej pogody. Dzięki niezwykłej dzikiej przyrodzie niemal 2/3 jej ziem chroni rezerwat wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. 

Główne miasto archipelagu stanowi znajdujące się na południu Funchal słynące głównie jako uzdrowisko i kąpielisko. Dlaczego warto wybrać się właśnie na Maderę? Z pozoru wydaje się przecież zwykłą oceaniczną wyspą, która niczym nie wyróżnia się spośród tysięcy innych. Pierwsze wrażenie jest jednak zdecydowanie mylne! Archipelag kusi zarówno niepowtarzalnymi krajobrazami i naturalnymi plażami, jak i absolutnie unikalną śródziemnomorską atmosferą i świetnie przystosowaną do potrzeb przyjezdnych infrastrukturą. 

Reklama

Turyści znajdą tutaj jedyne w swoim rodzaju walory przyrodnicze: kratery wulkaniczne, malownicze góry i zielone doliny, dostając jednocześnie szansę poznania wszystkich tajemnic portugalskiego raju od wewnątrz, dzięki spacerom niezwykłymi szlakami prowadzącymi wzdłuż lewad. Czy jesteś gotowy na podróż swojego życia?

Kiedy najlepiej zaplanować wakacje? - klimat i pogoda

Położona w strefie klimatu podzwrotnikowego Madera to idealne miejsce na wyjazd o każdej porze roku. Nie bez powodu nazywana "wyspą wiecznej wiosny" przyciąga turystów zarówno słonecznym latem, jak i bardzo ciepłą zimą. Różnica między pogodą w lipcu a tą w styczniu jest naprawdę niewielka, dzięki czemu warunki atmosferyczne niemal zawsze sprzyjają aktywnemu zwiedzaniu. 

Wahająca się pomiędzy 19° a 25°C temperatura pozwala zarówno na niezapomniany relaks nad wodą, jak i długie spacery po uroczych miasteczkach. Uważajmy jednak podczas wycieczek w góry - tam może być zdecydowanie chłodniej i częściej natrafimy na deszczowe chmury.

Najważniejsze atrakcje Madery

Wybierając się na Maderę, zacznijmy poznawanie jej uroków od wyjątkowej wyspiarskiej stolicy, czyli Funchal. To właśnie tutaj skupia się niemal cała turystyczna infrastruktura archipelagu - w mieście znajdziemy mnóstwo luksusowych hoteli, sympatycznych pensjonatów czy niewielkich sklepików z pamiątkami. Tętniące życiem centrum wyróżnia się wyjątkowym klimatem i dużą ilością architektonicznych zabytków. 

Z najbardziej znanych perełek warto zobaczyć XV-wieczny kościół Sao Paulo, monumentalny klasztor Santa Clara czy Muzeum Sztuki Sakralnej. Wystawa zaciekawi przede wszystkim miłośników portugalskiej kultury - prezentowane są w nim głównie przedmioty codziennego użytku, rzeźby i posągi. Zwiedzanie Funchal zwieńczmy spacerem po malowniczym parku Santa Catarina i podróżą kolejką linową na wzniesienie Monte. Roztacza się z niego naprawdę niepowtarzalny widok na całą okolicę. 

Drugim z interesujących maderskich miejsc jest bez wątpienia zabytkowy kurort Machico. Położone wśród tropikalnej roślinności miasteczko przyciąga przede wszystkim amatorów wodnych kąpieli i nurkowania - jego kameralne zatoczki idealnie się do tego nadają. Piaszczyste plaże, gorące słońce i przyjemna architektura starówki sprawiają, że pobyt na tych terenach można zdecydowanie zaliczyć do udanych. 

Na Maderze zajrzyjmy jeszcze do Porto Moniz, znanej szczególnie ze skalnych wulkanicznych basenów idealnie nadających się do długiego relaksu w wodzie. W wolnej chwili warto wybrać się również do Calhety, znanej ze znajdującego się w niej centrum sztuki Casa das Muda. To właśnie tam poznamy portugalską przeszłość wyspy i wszelkie tajemnice lokalnej sztuki.

Piękna portugalska przyroda

Aby móc w pełni docenić walory maderskiej przyrody, koniecznie udajmy się do położonych na północy jaskiń. Wędrówka do wnętrza ziemi pozwala na własne oczy zobaczyć skutki dawnej wulkanicznej aktywności wyspy i podziwiać stworzone przez wodę groty, stalagmity i podziemne jeziora. Więcej na ten temat dowiemy się ze zlokalizowanego niedaleko Centrum Wulkanicznego - warto je odwiedzić szczególnie podczas wakacji z dziećmi. 

Aby poznać malownicze krajobrazy z nieco innej perspektywy, można również zdecydować się na... lot helikopterem. Wiele biur turystycznych w Funchal oferuje turystom taką niecodzienną atrakcję. Jeżeli jednak interesują nas nieco mniej ekstremalne przygody, koniecznie wybierzmy się na rejs w kierunku wysp Desertas. Skaliste klify, bezkresny ocean, bezludne tereny... Widoki podczas takiej wycieczki są absolutnie niepowtarzalne!

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ciekawe miejsca w Łebie

    Leży między morzem a dwoma jeziorami: Łebsko i Sarbsko. Jeśli dodamy sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nie ma wątpliwości, że to najpiękniej położona miejscowość wypoczynkowa na polskim... więcej