Madera. Tu wiecznie trwa wiosna

Tym razem Pascal Brodnicki w swoim programie „Smakuj świat z Pascalem” odwiedzi portugalską Maderę. My nie chcieliśmy być gorsi i też ruszyliśmy na podbój Ilha Madeira, czyli Zalesionej Wyspy.

Reklama

Tak naprawdę to wcale nie jest wyspa, tylko jeden z najwyższych na świecie wulkanów, który powstał w wyniku podwodnych erupcji. Masa skał, głazów i kamieni „wyplutych” z leżącego na dnie morskim krateru stworzyły niepowtarzalny krajobraz Madery.

Krajobrazy i kulinaria

Wyspa została zasiedlona i zagospodarowana w połowie XV w. To właśnie z tych czasów pochodzą najstarsze plantacje trzciny cukrowej. Prawdopodobnie wtedy też sprowadzono tu winną latorośl. Pierwszymi stałymi mieszkańcami wyspy byli uciekinierzy z Portugalii, prześladowani Maurowie i Żydzi z Hiszpanii, a także Holendrzy i Włosi.

To międzynarodowe towarzystwo założyło kilka pięknych osad, które możemy podziwiać do dzisiaj. Funchal to największe miasto wyspy i zarazem jego stolica. W tej uroczej miejscowości obok obejrzenia najstarszej ulicy miasta – Rua de Santa Maria, która została wytyczona w 1430 roku, warto także zajrzeć na tamtejszy targ.

Na Mercado dos Lavradores mamy szansę spróbować wielu egzotycznych owoców i gatunków ryb. Także urokliwie położone Câmara de Lobos zasługuje na odwiedziny. Nie dość, że ma niepowtarzalną atmosferę, to jeszcze zatoka, nad którą leży, dostarcza wspaniałego i niezapomnianego widoku.

Docenił go nawet sir Winston Churchill, który w 1950 roku z lubością malował pejzaże, zasiadając na tarasie jednej z uroczych nadmorskich tawern. A niedaleko na zachód od miasteczka leży Cabo Girão, jeden z najwyższych klifów w Europie.

Warto także wybrać się do Porto Moniz położonego na północnym wybrzeżu wyspy. Największą atrakcją tego kurortu są Piscinas Naturais, czyli niezwykłe naturalne baseny skalne.

Madera a sprawa polska

W marcu 1930 roku na Maderę dotarł sam naczelnik Józef Piłsudski. Powodem wyprawy nie były żadne militarne plany, a pogarszający się stan zdrowia – nawracające przeziębienia których konsekwencją mogła być gruźlica.

Wódz zatrzymał się w otoczonej ogrodem pięknej piętrowej willi Quinta Bettencourt, położonej na przedmieściach Funchal. Budynek zachował się do dziś, a na jednej z jego ścian znajduje się tablica upamiętniająca wizytę Marszałka.

SID

Boski Cristiano

Bez wątpienia najbardziej znaną osobą urodzoną na Maderze jest piłkarz reprezentacji Portugalii i Realu Madryt Cristiano Ronaldo. CR7 przyszedł na świat w szpitalu Cruz de Carvalho przy Avenida Luis Camoes 5 lutego 1985 roku. A swą przygodę z piłką zaczął w wieku 6 lat w miejscowym klubie Andorinha. Tam też dorobił się pseudonimu „Abelinha”, czyli Pszczółka (wzięło się to stąd, że niczym pszczoła nie zatrzymywał się ani na chwilę, krążąc po całym boisku).

W 2013 roku Cristiano otworzył muzeum poświęcone swojej osobie, które mieści się przy Rua Princesa D. Amélia 10 we Funchal. Wstęp kosztuje 5 euro.

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Telemax

Zobacz również

  • Pieniny i Beskid Sądecki. Co tam robić?

    Pieniny i Beskid Sądecki to doskonałe miejsca dla zapalonych turystów górskich oraz spacerowiczów. Wyjątkową atrakcją są również spływy Dunajcem tratwą flisacką. Trzeba też spróbować bogactwa tych... więcej