​Lazurowe Wybrzeże. Najpiękniejsze miejsca nad Zatoką Aniołów

Ta wspaniała zatoka Lazurowego Wybrzeża, słynie z czarujących widoków, a pochodzenie swojej nazwy zawdzięcza ciekawej legendzie o św. Reparacie - 15 letniej męczennicy, patronce Nicei, której ciało na łodzi wyłożonej mchem i udekorowanej kwiatami, przyprowadziły same anioły.

Zdjęcie

Miasteczko Antibes kusi piaszczystymi plażami /123/RF PICSEL
Miasteczko Antibes kusi piaszczystymi plażami
/123/RF PICSEL

Bardziej prozaiczna wersja głosi, że chodziło tylko o ryby przypominające anioły ze względu na płetwy wyglądające niczym skrzydła. Jedno wiadomo na pewno - Zatoka Aniołów ma ogromny czar, a jej plaże, miasta i wioski są tak piękne, że wprawiają w zachwyt dosłownie każdego. 

Jeśli nie wierzycie, przekonajcie się na własne oczy, wybierając City Break Lazurowe Wybrzeże

Reklama

Nicea

To wyjątkowe miasto, nad którym zawsze świeci słońce! Można cieszyć się tu wspaniałą pogodą niemal przez niemal okrągły rok. Nicea ze wszystkich stron jest otoczona urzekającymi krajobrazami. Z jednej strony graniczy z morzem w Zatoce Aniołów, a z pozostałych widać malownicze pasma górskie. 

Wzdłuż linii brzegowej wiedzie siedmiokilometrowa promenada, zwana Promenadą Anglików, wysadzana wysokimi palmami. Na tej samej długości poniżej promenady rozciąga się piękna plaża. 

Mimo że nie jest to zbyt kameralne miejsce, to ma ono swój niepowtarzalny urok. Na nieco bardziej spokojniejszą aurę można oczywiście liczyć poza sezonem. Nicejskie nabrzeże jest żwirowe, podobnie jak dno morza. Nie zapomnijcie więc butów do pływania.

Najładniejszy zakątek miasta, dzielnica Cimiez, jest doskonałym miejscem na relaksujący spacer. Piękne ogrody, mnóstwo zieleni, wspaniały gaj oliwny, palmy i starożytne ruiny tworzą razem niebywały widok. 

Podobnie jak górujące nad miastem Wzgórze Zamkowe, z którego roztacza się fenomenalna panorama Nicei. Mnóstwo zieleni można znaleźć w parku Phoenix, w którym znajduje się tropikalny ogród botaniczny, a także niewielkie zoo z gatunkami takimi jak arami, kangury, jeżozwierze, lemury czy strusie. 

Bezdyskusyjnie obowiązkowym punktem zwiedzania Nicei jest stare miasto, na które składa się szereg kamienic i ciasnych uliczek, wypełnionych sklepami, restauracjami oraz rozmaitymi galeriami sztuki miejscowych artystów. Niedaleko znajduje się też Stary Port, a w jego pobliżu bulwar im. Lecha Wałęsy, który został w ten sposób nazwany po otrzymaniu przez Polaka pokojowej Nagrody Nobla. 

Ucieszyć powinni się miłośnicy sztuki, a przede wszystkim malarstwa, ponieważ w mieście znajduje się wiele galerii i muzeów poświęconych artystom zakochanym z Lazurowym Wybrzeżu: Bonnard, Picasso, Renoir i Matisse. Muzeum Marca Chagalla założył osobiście sam artysta - to jedno z niewielu miejsc założonych jeszcze za życia człowieka, którego obiekt ma upamiętniać.

Saint-Laurent-du-Var

Malownicza miejscowość Saint-Laurent-du-Var, położona u stop Alp Nadmorskich na Lazurowym Wybrzeżu to drugie co do wielkości miasto w zatoce. Ten olśniewający nadmorski kurort oferuje niezapomniane widoki na krystalicznie czyste wody Morza Śródziemnego. To doskonałe miejsce dla tych, którzy liczą na aktywny wypoczynek peryferiach miasta. 

W Saint-Laurent-du-Var można spędzić miło czas nawet wtedy, gdy wybierzecie się na przechadzkę po centrum handlowym Esplanade les Goélands. Oczywiście najczęściej wybieranym miejscem na spacery jest jednak piękna promenada des Flots Bleus, przy której otworzono liczne restauracje, puby oraz kluby nocne. 

Warto tu spróbować swoich sił w sportach wodnych jak żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie czy parasailing. Miłośnicy zwiedzania znajdą coś dla siebie - dumą miasteczka jest piękne Stare Miasto z zabytkowym rzymskim kościołem z XI wieku.

Cagnes-sur-Mer

Położone zaraz za Niceą i Saint-Laurent-du-Var Cagnes-sur-Mer to miasteczko słynące przede wszystkim z wyjątkowo długiej promenady rozciągającej się wzdłuż wybrzeża Zatoki Aniołów. Mimo że jest nieco mniejsza i węższa niż ta w Nicei, to jest zdecydowanie w dużo lepszym stanie. Tuż przy brzegu jest zlokalizowanych wiele restauracji, doskonałych na romantyczną kolację nad brzegiem morza. 

Plaże usypane drobnymi kamykami są tutaj bardzo zadbane i czyste. Poza tym w Cagnes-sur-Mer znajduje się piękne Stare Miasto - Haut-de-Cagnes, które z łatwością można dostrzec z wysokości promenady. Jednak warto przyjrzeć mu się z bliska, ponieważ zostało zbudowane na wzór średniowiecznego miasta. 

Położone jest na wzgórzu i otaczają je urocze kamienice i wąskie uliczki. Na szczycie wzniesienia góruje zamek Grimaldi ze schyłku XIII wieku, zaś z zamkowej wieży roztacza się spektakularny widok między innymi na Niceę. Wnętrze komnat jest ozdobione wspaniałymi obrazami i rzeźbami. W jednej z sal, można nawet podziwiać znany portret słynnej francuskiej aktorki i piosenkarki Suzy Salidor, namalowany przez polską artystkę Tamarę Łempicką. 

Ciekawym miejscem w Cagnes-sur-Mer jest Muzeum Renoir, poświęcone francuskiemu impresjoniście, a sama galeria znajduje się w śródziemnomorskiej willi, w której zamieszkiwał malarz.

Villeneuve-Loubet

Malownicza miejscowość Villeneuve-Loubet powstała tak naprawdę z dwóch małych wiosek: położonej raczej w głębi lądu Villeneuve oraz nadmorskiego Loubet. Miasteczko słynie z produkcji wyśmienitego wina Loire, a wytwarzające trunek winnice znajdują się wokół położonego na wzgórzu zabytkowego zamku z XV wieku. 

Warto zobaczyć także kościół św. Marka i piękny most prowadzący przez malowniczą rzekę Loup. Doskonałym sposobem na chwilę odpoczynku będzie spacer do Parku de Vaugrenier z niewielkim jeziorkiem, na brzegu którego mieszka wiele gatunków ptaków oraz do Parku du Loup pełnego rozmaitych gatunków śródziemnomorskiej flory. 

Na miłośników kąpieli słonecznych czeka czterokilometrowy pas wybrzeża odznaczony Błękitną Plażą za ekologicznych charakter miejsca.

Antibes

Zapierające dech w piersiach widoki na lazurowe morskie wody, pasma górskie Alp Nadmorskich oraz na serce Zatoki Aniołów - Niceę zapewnia tylko jedno miasto na Lazurowym Wybrzeżu - Antibes. To urocze miejsce gwarantuje mnóstwo atrakcji dla miłośników zarówno zwiedzania, jak i dla tych, którzy szukają chwili wytchnienia. 

Warto udać się na spacer po zabytkowym Starym Mieście pełnym ciasnych i wąskich uliczek. Na tamtejszym rynku znajduje się Muzeum Pabla Picassa, gdzie można podziwiać niemal 250 prac artysty. Nietrudno natrafić na rynek prowansalski Marché Provençal, na którym można kupić świeże owoce morza, ryby oraz lokalne przyprawy i produkty. W okolicznych restauracjach serwuje się lokalną przekąskę socca, w postaci naleśnika z ciecierzycy - grzechem byłoby jej nie spróbować. 

Tuż za portem miejskim Vauban znajduje się kolejny obiekt wart odkrycia. Jest nim Fort Carré z XVI wieku, w którym później więziono Napoleona. Jako ciekawostkę warto dodać, że w owym Forcie nagrywano sceny do jednego z filmów o Jamesie Bondzie Nigdy nie mów nigdy. Będziecie zachwyceni, widząc tzw. przystań miliarderów. 

Cumują tam największe jachty, ponieważ jest to jedyne miejsce na Lazurowym Wybrzeżu, które jest w stanie je pomieścić. Znajduje się tam między innymi słynny Octopus - prywatny jacht jednego z założycieli firmy Microsoft - Paula Allena. 

Jednak tym, co zdecydowanie wyróżnia Antibes na tle innych miasteczek nad Zatoką Aniołów są piękne piaszczyste plaże. Niektóre z nich jak Old Antibes czy Plage du Ponteil bywają dosyć zatłoczone - pewnie z powodu doskonałej infrastruktury, inne plaże znajdują się na uboczu i oferują nieco bardziej kameralną atmosferę. 

Plage du Buse rzadko pojawia się w przewodnikach, więc nie jest tak zatłoczona, nie można też na niej wypożyczyć leżaka ani parasola - ale możecie liczyć na spokojny wypoczynek. Plage Mala jest niewielka, za to niezbyt oblegana, a widoki na wysokie klify oraz oszałamiająco błękitne, czyste morze potrafią zachwycić nawet najbardziej odpornych na uroki nadmorskich krajobrazów.  


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL

Zobacz również