​Krk - wyjątkowa wyspa Chorwacji

Największa wyspa Chorwacji, Krk, to świetna alternatywa dla wakacji na znacznie bardziej popularnej Istrii. Śmiało można powiedzieć, że podróżnicy znajdą tu wszystko, z czego słynie popularny bałkański kraj - piękne plaże, zabytki, które sprawiają, że niejeden zakochał się w tym miejscu, wina i pyszne jedzenie. Łatwo tu dotrzeć, a w dodatku jest to jeden z najtańszych letnich kierunków na południu Europy.

Zdjęcie

Vrbnik na wyspie Krk, Chorwacja /123/RF PICSEL
Vrbnik na wyspie Krk, Chorwacja
/123/RF PICSEL

Serce wyspy

Centrum wyspy, nie tylko zresztą turystyczne, bez wątpienia stanowi miasto Krk. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą już od Homera! Wielowiekowa przeszłość do dziś przebija spod nowoczesnych akcentów, a spacer od Starego Miasta do granic Krk to niesamowita podróż po kolejnych okresach jego dziejów. 

Na miejscu antycznych rzymskich term dzisiaj znajduje się jeden z najbardziej znanych tutejszych zabytków, czyli Katedra. Powstała w V wieku, jednak z biegiem czasu zmieniała swój charakter, dlatego też dziś to swoista architektoniczna mozaika, w której mieszają się elementy średniowieczne nawet z tymi współczesnymi. 

Reklama

Miłośnicy sztuki, nie tylko sakralnej, będą mieli na wyspie wiele do zobaczenia. Podobnie, jak do całej Chorwacji, tak i tutaj chrześcijaństwo dotarło bardzo wcześnie i współcześnie można tu podziwiać wiele przykładów sztuki wczesnochrześcijańskiej - rzadkiej i zupełnie innej od tej, którą kojarzy się z monumentalnych bazylik zachodniej Europy. 

Warto wybrać się również do bazyliki Saint Donat. Jest to unikatowy na skalę światową przykład chorwackiego budownictwa sakralnego. Niewielkich rozmiarów rotunda z okrągłą kopułą, wykonana z surowych kamieni może przywodzić na myśl mistyczne skojarzenia. O antycznych korzeniach miasta można się natomiast przekonać w Fortis. Jest to galeria połączona z muzeum archeologicznym. Oprócz różnego rodzaju narzędzi wykonanych z brązu i pochodzących z czasów prehistorycznych ciekawe są również tutejsze ceramiki, które zdumiewają swoją oryginalnością.

Jednak Krk to nie tylko zabytki i muzea. Podczas pobytu na wyspie warto udać się na spacer uliczkami miasta, zaczynając od jego centrum. Serce miejscowości to jednocześnie jej najstarszy punkt, o zabytkowym układzie ulic, otoczony murem z czterema bramami. Jeżeli odniesiecie wrażenie, że jest to znajomy widok, nic w tym dziwnego - to właśnie w takich bałkańskich plenerach często kręcone są różne hity dużego i małego ekranu, jak już choćby "Gra o tron". 

Im dalej od środka, tym nowsze budynki, których forma najlepiej świadczy o kolejach tego regionu - właśnie historia sprawiła, że kwartały przypominające Wenecję sąsiadują z eleganckimi domami na wzór wiedeński.

Wybrzeża

Spacer w kierunki granic miasta Krk można zakończyć na przepięknym wybrzeżu, które słynie ze wspaniałych plaż - wiele z nich zostało zresztą nagrodzonych Błękitną Flagą, co stanowi chyba najlepszą wakacyjną rekomendację. Jeżeli prócz piasku i wody oczekujecie również widoków, warto jest wybrać się na Koralj, Grazicę albo Plav. 

To niesamowite plaże, schowane w malowniczych zatokach, jednocześnie bardzo różnorodne. Na całej wyspie możecie znaleźć zarówno wybrzeża piaszczyste, jak i kamieniste czy skalne. Największa plaża znajduje się w miejscowości Baska, zaś jedną z najbardziej imponujących jest ta w zatoce Golden Bay, gdzie morze graniczy z ogromnym klifem złotego koloru.

Vrbnik

Na wyspie Krk znajdziecie wiele mniejszych miasteczek, z których niemal każde słynie z czegoś oryginalnego i unikalnego. W Omisajl, najstarszej miejscowości  na Krk, znajduje się słynny zamek, Malinska zna jest dzięki pięknemu portowi i klasztorowi.

Vrbnik to natomiast najważniejszy na całej wyspie ośrodek winiarski. Mieszkańcy tego uroczego miasteczka twierdzą, że hodowla winorośli dotarła tu z kolejnymi podbojami, a wcześniej pola pokryte teraz owocowymi krzakami porastały zboża, zapewniające wyżywienie społeczności. Nie można jednak narzekać na taki obrót sprawy - tutejsze wina należą bowiem na najpyszniejszych w całej Chorwacji, a ta przecież jest jednym z czołowych światowych producentów tego trunku. 

W dodatku tutejsze winnice prezentują się wyjątkowo malowniczo. Samo Vrbnik jest bowiem położone  na wzniesieniu, które stromym klifem opada wprost do morza. Można się o tym przekonać na przykład podczas obchodzonych w ostatnich dniach sierpnia dniach wina.

Jeżeli chcielibyście spędzić słoneczny urlop na wyspie Krk, najtańsze połączenia lotnicze z Chorwacją zarezerwujecie na Tanich lotach. Na wyspie znajduje się port Rijeka, jednak ze względu na to, że Krk jest połączona z lądem mostem, warto rozważyć przelot przez inne chorwackie lotnisko, co może pozwolić dodatkowo zaoszczędzić.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również