Kreta - jak zaplanować tam wakacje

Przyjazny, ciepły i suchy klimat, widoki zapierające dech w piersiach, rozległe plaże nad brzegiem gorących wód Morza Śródziemnego - to wszystko brzmi jak przepis na udany urlop. Jeżeli planujesz rodzinny wypad na Kretę, to nie mogłeś lepiej trafić. Największa ze wszystkich wysp greckich i piąta co do wielkości wyspa w basenie Morza Śródziemnego pozwoli Ci oderwać się od codziennych problemów i solidnie wypocząć.

Zdjęcie

Chania - punkt obowiązkowy wycieczki na Kretę /123/RF PICSEL
Chania - punkt obowiązkowy wycieczki na Kretę
/123/RF PICSEL

Atrakcje Krety zachodniej

Jeżeli Twoja baza noclegowa zlokalizowana jest w zachodniej części wyspy, swoje zwiedzanie powinieneś rozpocząć od jednego z większych ośrodków miejskich - Chanii. To miasto w którym zwykły spacer zamienia się w niesamowitą podróż po greckiej kulturze
i historii regionu. 

Bez wątpienia warto odwiedzić tereny portu, nad którym góruje okazała latarnia morska w stylu weneckim i jego okolice. W pobliżu znajduje się też muzeum morskie. W różnych zakątkach miasta napotkasz wiele pozostałości po dawnych murach, budynkach wojskowych i arsenałach portowych. Zdecydowanie największe wrażenie zrobi na tobie jednak opuszczony bastion o imponujących rozmiarach - gwarantujemy niezapomniane wspomnienia! 

Reklama

Wieczorami w Chanii zaczynają żyć tradycyjne greckie tawerny, które pozwolą Ci zagłębić się w kreteńską kuchnie i kulinarne obyczaje.

Relikty dawnych czasów i piękne plaże

Na południowy wschód od miasta znajdują się ruiny dawnej osady - Aptery. Jeśli masz w planach zetknąć się z reliktami czasów antycznych, to wizyta w tym miejscu będzie doskonałym doświadczeniem. Miasto usytuowane na płaskowyżu, żyło przede wszystkim z kontroli nad handlem drogą morską w regionie. W szczytowym okresie mieszkało tam ponad 15 tysięcy osób! 

Do zwiedzania udostępnione są m.in. pokaźne zbiorniki na towary, antyczna widownia i scena teatru i pojedyncze domostwa. Aptera to wspaniała pozostałość barwnej przeszłości Krety. Dla wszystkich zainteresowanych tradycyjnym greckim plażowaniem polecamy zaś jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów i nagradzaną plażę w basenie Morza Śródziemnego - Phalsarna. 

Jest ona zlokalizowana około 45 kilometrów na zachód od Chanii. Przylega do niej bezpośrednio niewielki, urokliwy kurort z którego rozciąga się fenomenalny widok dla miłośników nadmorskich krajobrazów. Z reguły jest tam spokojnie i cicho - nawet w sezonie!

Atrakcje wschodniej Krety

Wschodnie wybrzeże wyspy usłane jest kurortami i miejscowościami nastawionymi na wzmożony ruch turystyczny, jednak warto wybrać hotel właśnie w tej części Krety, ze względu na masę atrakcji, które zlokalizowane są w pobliżu.

 Jeśli jesteś miłośnikiem głośnych, obfitych zabaw do białego rana, powinieneś rozważyć wizytę w jednym z największych kurortów - Hersonissos. Znajdziesz tam rozrywkę nie tylko dla siebie i drugiej połówki, ale także dla dzieci - w kurorcie są dostępne pokaźne aquaparki oferujące moc atrakcji dla najmłodszych.

Heraklion - najważniejsze zabytki

We wschodniej części Krety króluje stolica wyspy - Heraklion. Pisząc, że jest to największy ośrodek miejski na wyspie, mamy na myśli, że zamieszkuje go jedynie około 145 tysięcy osób. Dzięki temu miasto zachowało swój klimat dawnych lat i obfituje w zabytki.

Obowiązkowym punktem w planie zwiedzania Heraklionu jest z pewnością wenecka forteca pochodząca z okresu średniowiecza, czyli imponująca Rocca al Mare. W mieście znajdują się też 3 muzea, które warto odwiedzić - archeologiczne, historyczne i Muzeum Ikon. 

Jeśli zdecydujesz się na dłuższy spacer, możesz przejść się wzdłuż dawnych miejskich murów zwieńczonych potężnym bastionem Martinengo. Z kolei w centralnej części stolicy Krety zlokalizowana jest ogromna fontanna Morosini, wybudowana w 1628 roku.

Ruiny i jaskinie

Wszelkim miłośnikom historii polecamy również wizytę w najbardziej znanym miejscu na całej wyspie - ruinach pałacu w Knossos. To pozostałość minojskich zabudowań przeznaczonych dla władców wyspy, gdzie do zwiedzani udostępnione są wspaniałe ścienne malowidła, znane na całym Świecie. 

Obecnie pałac w Knossos jest częściowo odtworzony - to budynek o pięciu kondygnacjach, rozpostarty na 3 ha. Na pewno zrobi na tobie wrażenie ilość pomieszczeń, sięgająca liczby 1300! Jeżeli jesteś bardziej zainteresowany antyczną historią Krety, polecamy odwiedzić największe wykopaliska - Fajstos, Agia Triada czy Gortyna. 

Na zakończenie podróży po wschodnich rejonach Krety warto wybrać się do osławionej Jaskini Dikte na płaskowyż Lasithi. To miejsce, w którym według mitycznych relacji miał narodzić się bóg Zeus. Wizyta w podziemnych korytarzach zapiera dech w piersiach, a malownicze nacieki skalne stanowią widok nie do zapomnienia na długie lata.­

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Więcej na temat:

Zobacz również