Korsyka - wyspa Piękna

Francuska Korsyka przyciąga łagodnym klimatem oraz jednym z najbardziej urozmaiconych krajobrazów Europy. Tę wyspę Francuzi nazywają Piękną.

To trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Leży zaledwie 83 km od wybrzeża włoskiego i 180 km od brzegów Francji. O palmę pierwszeństwa walczą tu turkusowe morze, białe od śniegu góry i odurzająca zapachami roślinność.

Plaże, góry, lasy

Reklama

Wyspa ma 960-km linię brzegową. Najpiękniejsze plaże z białym piaskiem znajdują się na zachodnim wybrzeżu Korsyki. Dwie trzecie powierzchni wyspy zajmują góry. Prawie 1690 szczytów od 300 do ponad 2700 m n.p.m. sprawia, że Korsyka jest idealnym celem turystyki górskiej (przez wyspę wiedzie jeden z najtrudniejszych górskich szlaków turystycznych Europy ­– GR 20).

Fascynująca jest także przyroda. Ogromne połacie wyspy pokrywa plątanina pachnących krzewów i dzikich kwiatów (tzw. makia). Z sosnowymi zagajnikami (Rzymianie używali sosen do wyrobu masztów) kontrastują palmy, winnice i lasy pomarańczy.

Duma wyspy

Najsłynniejszym Korsykańczykiem był Napoleon Bonaparte. Późniejszy cesarz Francji urodził się w Ajaccio. Można zwiedzić dom jego dzieciństwa, a w katedrze zachowała się chrzcielnica, w której otrzymał sakrament.

JOG

Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Piękne i dzikie Bieszczady. Co warto zobaczyć?

    Kochają je miłośnicy wspinaczki, rowerzyści i ci, którzy po prostu szukają kontaktu z naturą. W Bieszczadach wciąż można znaleźć miejsca rzadko uczęszczane przez człowieka, ale za to spotkać... więcej