​Kapadocja - księżycowa kraina w Turcji

Podziemne miasta drążone w miękkiej tufowej skale i księżycowy krajobraz, czyli fascynujące połączenie cudu natury i działalności człowieka - turecka Kapadocja z pewnością ma czym przyciągać liczne rzesze turystów.

Zdjęcie

Kapadocja /123/RF PICSEL
Kapadocja
/123/RF PICSEL

Wszystko zaczęło się 60 milionów lat temu, wraz z działalnością trzech okolicznych wulkanów, dzięki czemu teren późniejszej Kapadocji w Turcji został pokryty grubą warstwą wulkanicznych popiołów, z których później uformowała się miękka skała - tuf wulkaniczny. 

W skale tej przez stulecia deszcz i wiatr rzeźbiły niezwykłe formy, tworzące obecnie charakterystyczny dla Kapadocji księżycowy krajobraz, którym zachwycali się już starożytni.

Reklama

Skalne miasta i świątynie

Niezwykłe właściwości terenu Kapadocji bardzo szybko zaczęli wykorzystywać ludzie: wydrążone w miękkiej skale kryjówki służyły w czasach wojen i niepokojów (w toku swoich dziejów ta kraina historyczna w tureckiej Anatolii znalazła się pod panowaniem asyryjskim, perskim, macedońskim i rzymskim), a także - stanowiły cele anachoretów, kryjących się przed prześladowaniami rzymskimi i muzułmańskimi.

Powstały wtedy całe systemy podziemnych miast, z komorami mieszkalnymi, spiżarniami, a nawet - świątyniami. Skalne miasta miały bardzo skomplikowany, wielopiętrowy układ, były też (jak Derinkuyu i Kaymakli) połączone ze sobą korytarzami.

Jak zwiedzać Kapadocję?

Kapadocja stanowi jedno z miejsc, które na pewno warto odwiedzić podczas pobytu w Turcji. Wycieczki turystyczne w głąb Anatolii oferują liczne biura podróży z tureckiego wybrzeża: Alanyi i Side, można też się tam wybrać samemu, wynajętym samochodem, gdyż Kapadocja ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.

Aby w pełni "zasmakować" czaru Kapadocji, warto odwiedzić najsłynniejsze doliny: Dolinę Miłości i Dolinę Wyobraźni, urzekające pięknem tufowego krajobrazu, oraz zieloną, obfitującą w strzeliste skalne ostańce Dolinę Ihlary. Najsłynniejsze skalne miasta znajdziemy natomiast w Derinkuyu i Kaymakli, a świątynie - w Goreme i Soqanli.


Artykuł pochodzi z kategorii: Wakacje

Zobacz również

  • Piękne i dzikie Bieszczady. Co warto zobaczyć?

    Kochają je miłośnicy wspinaczki, rowerzyści i ci, którzy po prostu szukają kontaktu z naturą. W Bieszczadach wciąż można znaleźć miejsca rzadko uczęszczane przez człowieka, ale za to spotkać... więcej